Wanjas politiska rattfylla

2009-03-27 11:06  Ola Söderlind | Antal kommentarer: 32

Wanja Lundby Wedin tog några bonusglas för mycket, satte sig bakom ratten i maktfullkomlighetens förarsäte och gasade på. Nu sitter hon ångerfull och väntar på domen. Historiskt sett får kvinnor nästan alltid sparken. Den här gången kan det bli annorlunda.

Annons

Va, kostar en liter mjölk såhär mycket. Det hade jag ingen aning om!

Uttalande gjordes av Olof Palme 1972 i samband med Skärholmenfruarnas demonstrationer mot de höga mjölkpriserna. En liter kostade för övrigt 2 kronor och 15 öre vid den här tiden.

Nästan 30 år senare höjer LO-basen Wanja Lundby Wedin - i sin roll som en av ledamöterna i AMF Pensions styrelse – vd:n Christer Elmehagens pensionsavtal till ett totalt värde av 60 miljoner kronor. Ett belopp som med råge överskrider hans sammanlagda lön på 40 miljoner kronor.

Det blir mycket mjölk till Christer.

Något Lundby Wedin också förstod när väl medierna började nysta upp historien den 23 mars.

Uppväxt i en familj där man inte hade råd med telefon som Wanja ändå är kanske det gav en viss insikt, till sist. Kanske var det just hennes avsaknad av telefon i barndomen som gjorde att hon inte gick att nå för en kommentar under tiden som följde avslöjandet?

Efter två dagars betänketid, och gud vet på hur många mediakonsulters inrådan, kommer så det geniala Palme-svaret: "Jag hade ingen aning om vad jag var med och beslutade."

Inte mycket har hänt i maktens högborg som ni märker.

Går det som det brukar genom historien så får Wanja sparken.

Det brukar kvinnor i makttoppen få - om de gjort några moraliska snedsteg. Till skillnad från männen där det är ungefär fifty-fifty mellan de som får gå och de som får stanna.

Läs politikernas mest klassiska snedsteg genom att klicka här!

Listan på kvinnor vars snedsteg lett till deras fall kan göras lång:

Mona Sahlin tog timeout efter "Tobleroneaffären", Maria Borelius avgick efter att man upptäckt att hon hade anlitat svart arbetskraft och inte betalade tv-licensen, Cecilia Stegö Chilò betalade inte heller tv-licensen på 16 år och avgick hon med. Anna-Greta Leijons brev till Ebbe Carlsson blev hennes fall, Laila Freijvalds fixade inte orkananstormningen i media efter Tsunamikatastrofen och Ylva Johansson tvingades avgå eftersom hon blivit kär i kollegan Erik Åsbrink.

Det finns säkert många fler. Och förstås undantag som Den miljöpartistiska riksdagskvinnan Yvonne Ruwaida som åkte taxi på riksdagens kort för 70 000 kronor under 1999 och sammanlagt gjorde av med 275 000 kronor under två år.

Just nu håller en grupp oberoende revisorer på att granska om Wanja Lundby Wedin hade tillgång till de två dokument som hon säger sig aldrig ha sett tidigare.

Det som framkommer i denna utredning blir förstås väldigt avgörande för huruvida hon får sitta kvar eller ej.

Många kräver hennes avgång men det som talar för att Wanja sitter kvar är att hon:

...inte har några fiender inom Svenskt Näringsliv som exempelvis Stig Malm hade när han avgick för 16 år sedan. Wanja är en integrerad del i samhällets toppskikt.

...har ett starkt stöd inom de egna leden.

...får uppbackning i sak av Ebba Lindsö. Den tidigare vd:n för Svenskt Näringsliv som också satt i AMF:s styrelse när beslutet fattades och som hävdar att beslutet fattades av en ersättningskommitté och inte av styrelsen.

Som det styrelseproffs hon är borde hon givetvis haft koll på ALLA uppgifterna i årsredovisningarna.

Men Wanja Lundby Wedin har lyckats klara sig undan svårigheter tidigare och jag tror att hon snart åter sitter där halvsnurrig bakom ratten och kör "raka" spåret till den egna jättepensionen.

Efter helgen borde vi få svaret.

Annons
Kommentarer Sortera: Senaste överst Inlagd av: Väljare - 27/03 11:17 Politikerförakt

Fallet med damen Ruwaida är intressant. Hon klarade sig märkligt nog helskinnad från denna skandal, kanske beroende på att taxiåkning klassas som kollektivtrafik och därmed är miljövänligt. Jag minns att hon kommenterade det hela med att "hon blev knottrig av räkningar".

Inlagd av: maximum - 27/03 11:17 Vanja

Vanjas uppdrag i AMFs styrelse är en del av hennes jobb som LOs ordförande. Varför utgår då styrelsearvode?

Inlagd av: Dander - 27/03 11:32 Arvode krävs

Om hon inte tog arvode hade LO fått betala en hög lön och hon hade kanske fått för många uppdrag.

Hepp!

Inlagd av: Doktoranden - 27/03 11:32 Osmaklig rubrik

Enligt mitt förmenande är rubriksättningen - för att uttrycka det försiktigt - tveksam. Det är alltför tydligt att skribenten vill appellera till en helt annan typ av klavertramp än det som faktiskt begåtts av Lundby Lundin. Jag försvarar alls inte hennes agerande, det talar för sig själv, men straffrättsligt är det mig veterligen inte att vara obetänksam och slarvig (eller ens att vara omoralisk). Rubriken bör återspegla det man gjort - inte söka läsare genom att flörta med "begrepp" (läs rattfylla) som saknar relevans i sammanhanget!

Inlagd av: Ejnar Ek - 27/03 11:45 och håll Palme utanför också

Avlidna förtjänar inte att smutskastas på detta osmakliga sätt. Tack för ordet!

Inlagd av: Pensionsgranskare - 27/03 11:48 Ola, hur stor blir Wanjas pension?

Från artikeln:
Men Wanja Lundby Wedin har lyckats klara sig undan svårigheter tidigare och jag tror att hon snart åter sitter där halvsnurrig bakom ratten och kör "raka" spåret till den egna jättepensionen.

Inlagd av: zeno - 27/03 12:13 en gång uskare, alltid uskare

anledningen till att det finns sjukhussjuka är att uskarna inte städar utan tycker att det ska doktorn göra. varför skulle hon inte tycka att andra ska sköta hennes nuvarande arbetsuppgifter såsom hon alltid gjort. det är alltid någon annans fel eller ansvar, aldrig mitt eget. den socialdemokratiska moralen och etiken i ett nörskal.

Inlagd av: Eva - 27/03 12:18 Fler MÄN borde få sluta

Anylysen är helt riktigt gjord. Män klara sig nästan alltid. Det spelar ingen roll vilka fel de har gjort. Kvinnor har svårt att nå maktens positioner och bedöms enligt helt andra regler. De måste nästan alltid be om ursäkt och avgå. Vilka sätts dit, jo Wanja och Falkengren. Det är männen som har tagit ut orimliga bonusar och Wallenbergsstyrelsen som har beslutat om dem. ALLA bör avgå men inte BARA kvinnorna, tycker jag (naturligtvis kvinna).

Inlagd av: Högerhöken - 27/03 12:41 Skam vs Fundamenta

Bonusar har varit och kommer att förbli ett mycket viktigt redskap. Tyvärr så framstår alla som befattat sig med bonusar i dagens kris som giriga grisar. Istället för att klart redogöra för sina medlemmar att det har betalats ut ersättningar för att få duktig personal i stark konkurrens med andra organisationer så börjar LO-drägget med en massa skumma ursäkter och bölande. Wanjas val av retorik och sakframställning får henne att framstå som helt labil och utan ett uns av kompetens. Citat "jag är så arg"; jag är grundlurad" säger allt.

Inlagd av: Högerhöken - 27/03 12:44 Den svenska modellen! Haah

Den svenska modellen med centrala förhandlingar är rena tramset. Låt lönemarknaden bli mer konkurrensutsatt och förbjud starka centrala maktorganisationer som är inne och blockerar en sund marknad, vare sig det är tunga arbetstagarorganisationer eller arbgivorg.

Inlagd av: Ebba - 27/03 12:53 Corporate governance

Man blir överraskad av att ett anlitat styrelseproffs och medial frontfigur som Ebba Lindsö kan hävda att det var Ersättningskommittén som fattade beslutet om VD's kompensation och pension. Man häpnar och blir oroad. En ersättningskommitté bereder och redovisar ett förslag. Styrelsen fattar beslut.

Inlagd av: Tommy - 27/03 13:27 Lite skämt i gravallvaret

Tiden har kommit, då män slår tillbaka!

Hur många män krävs det för att öppna en öl?
Ingen. Den ska vara öppnad när hon kommer med den.

Varför är tvättstugan ett dåligt ställe att flirta med en kvinna?
Därför att en kvinna som inte har råd med en tvättmaskin kommer antagligen aldrig att kunna försörja dig.

Varför har kvinnor mindre fötter än män?
Det är en sak som har kommit till under evolutionens gång som gör att de kan stå närmare köksbänken.

Hur vet du att en kvinna kommer att säga något smart?
När hon inleder meningen med 'En man berättade för mig...

Hur reparerar du en kvinnas klocka?
Det gör du inte. Det finns en klocka på ugnen.

Varför fiser män mer än kvinnor?
För att kvinnor inte kan hålla käft länge nog för att bygga upp ett tryck.

Vad är värre än ett manschauvinistiskt svin?
En kvinna som inte gör som hon blir tillsagd.

Forskare har upptäckt en matvara som sänker sexlusten hos kvinnor med 90 % .
Den kallas för 'Bröllopstårta'.

Varför dör män före sina fruar?
Därför att de vill.

I begynnelsen skapade Gud världen, och vilade.
Så skapade Gud mannen, och vilade.
Så skapade Gud kvinnan.
Efter det, har varken Gud eller mannen vilat!


Inlagd av: Q - 27/03 13:46 Sv: Fler MÄN borde få sluta

Fråga, bör Falkengrenskan också få gå? En liten miss i artikeln... Sahlin är numera paritledare i Sveriges största parti - trots alla "små fadäser". Gudrun Schyman misskötte sig i riksdagen under många års tid, urinerade på biografer och skattefuskade men kunde efter lite gråtande sitta kvar... AMF-chefen Skeberg fick sparken utan att alla Sveriges män stod och beklagade sig om orättvis behandling p g a kön. Varför? Jo för att han gjorde fel och fick ta konsekvenserna för detta.

Inlagd av: Kenneth Lundgren - 27/03 13:55 Dålig koll på fakta

Laila Freivalds avgick inte på grund av tsunamikatastrofen utan på grund av att hon visste om att folk från UD:s var medverkande till att
Sverigedemokraternas hemsida stängdes på grund av deras publicering av sk ”Mohamadteckningar. DVS medverkade till att myndigheterna inskränkte yttrandefriheten.

Inlagd av: Frågande - 27/03 13:56 Tunhammar då?

Trots många artiklar undrar jag fortfarande över
1) tycker Tunhammar att ersättningen var OK (Bäckström verkar ha annan åsikt),
2) hur kom ersättningskommittén fram till ersättningen?
3) vad skulle varit en marknadsmässig ersättning?

Inlagd av: luttrad - 27/03 14:22 hur många millar i pension ?

Stämmer det att Vanja får 80% från 60 år ? Ett anmärkningsvärt högt procenttal.
I så fall har Vanja fixat pensionsavsättningar för sig själv i mångmiljonklassen. Vore intressant att få klarlagt

Inlagd av: ALFA - 27/03 14:24 VAD NU DÅ?

OK då slutar vi tala om vad Hitler - Stalin - Djungis Khan - Gandhi - Kenndy etc. etc. gjort eller inte gjort oxå???????

Inlagd av: chefen - 27/03 14:49 .

håller med maximum. Om hon sitter i styrelserna i eneskap av LO-ordförande så borde väl styrelsearvodena gå till LO?

Inlagd av: G Sj - 27/03 15:19 Byt styrelse

Byt styrelse och skaffa en som kan läsa balansräkning och årsredovisning både bak- och framlänges.

Inlagd av: spiken i kistan - 27/03 15:40 spiken i kistan

...spiken i kistan för Wanja blir när ngn GRÄVANDE JOURNALIST räknar LO-chefens EGEN pension och andra ersättningar...förmodligen från 60 års ålder, till skillnad från de flesta andra och hennes egna medlemmar...

Inlagd av: Svenne - 27/03 15:52 Pension

Tur för Vanja att hon slapp från jobbet som undersköterska och fick ett jobb där hon slipper arbeta till 65 som hennes gamla arbetskamrater tvingas göra. Den stora gåtan är hur hennes tidigare arbetskamrater, numera hennes medlemmar, utan att knota betalar för denna förmån.

Inlagd av: En som har koll - 27/03 16:20 Sv: Ola, hur stor blir Wanjas pension?

Det hittar du på sidan 100 i LOs årsrredovisning på LOs hemsida http://www.lo.se/home/lo/home.nsf/unidView/869E04A8DC457ED4C125758300366E5F/$file/Verksamhetsberattelse_2007.pdf

Inlagd av: Grävling - 27/03 16:26 Sv: hur många millar i pension ?

I LOs årsredovisning står det: Pension utgår enligt funktionärsavtalet med 78 procent av
pensionsgrundande lön mellan 60–65 års ålder. Den kan man hitta på LOs hemsida. Det är inte så anmärkningsvärt. Avgångspension ligger där någonstans. Exempel hittar du bland annat här http://www.skyddsnet.se/files/Avg%C3%A5ngspension.pdf

Inlagd av: Skit ska skit ha - 27/03 18:02 Parasitism

Paria på kollektivet .. Inget annat

Inlagd av: Lennart - 27/03 18:15 Sv: Politikerförakt

Hur det går för Wanja stör mig inte så mycket. De skickar ju bara dit en ny "stjärna" istället om hon skulle bli utmotad. Men hur det går med det svenska språket oroar mig verkligen! Ola Söderlind är en av dess dödgrävare med meningen ovan: "Till skillnad från männen där det är ungefär fifty-fifty mellan de som får gå och de som får stanna." Känner dagens journalister inget som helst ansvar för vårdandet av det svenska språket? Det är ju lätt att klanka på Wanja men själv har man ingen koll alls på de korrekta objektformerna. Kanske inte bara Wanja utan även journalister somnar till på dagtid, eller??

Inlagd av: BorgarStina - 28/03 20:37 Sitt kvar

Sitt kvar Wanja, du kommer från och med nu inte ha förtroende hos medlemmarna och det hjälper alliansen att vinna valet 2010.

Inlagd av: Svenne - 29/03 22:31 Stanna Wanja!!!

Wanja och Mona måste stanna, de är ju en garanterar ju att det blir en Borgerlig seger mästa val. Bättre valarbetare kan Alliansen inte få!!!

Inlagd av: Ekon Dr - 30/03 00:59 Så då klarade man Damen ....

... genom att offra en löpare. Tanten var väl för viktig för (S) för att kunna offras.
Patetiskt alltihop; nu borde väl den logiska konsekvensen vara att polisanmäla Tunhammar, om han nu har "vilselett styrelsen"!

Inlagd av: Pelle P - 30/03 08:13 Ut med Wanja

Kasta ut Wanja !!! Men tyvärr gör aldrig en Socialdemokrat några fel, de viftar bara med Röda Partiboken. Se på alla de andra Sossarna i regeringen och facket, de har aldrig fått något straff eller böter.

Inlagd av: Adolfssono Del Piero - 30/03 08:58 Bra rutet

Bra rutet

/p

Inlagd av: Styrelsen vuxendagis!!!! - 30/03 10:20 Sverige, Sverige fosterland!!!!

Det normala är, att "hela styrelsen i AMF" avgår och en ny styrelse tillsättes, så att förtroendet gentemot försäkringstagarna återskapas!!!
Wanja eller inte Wanja spelar ingen roll!!!! Samtliga "gubbar och kärringar" skall omedelbart inlämna sina respektive uppsägningar såsom styrelsemedlemmar i AMF!!!!
Varför inte följa gängse rutiner när en "inkompetent styrelse" har visat sin, så uppenbara, inkompetens????
Skall detta vara så svårt att följa????
I stället, så pågår den svenska, så traditionella, "syndabocksletandet"!!!!
Det finns säkert någon "växel - telefonist, eller vaktmästare" att peka ut!!!!
"Det var han eller hon som gjorde det. Nu har Vi äntligen fått fast syndabocken som förskingrade försäkringstagarnas pengar"!!!!
"Styrelsen vuxendagis"!!!!

Inlagd av: gnällspiken - 30/03 12:24 Lugn, det fixar sig

Socialdemokratiska klavertrampare räddas som vanligt av vänskapskorruption. De får jobb som ambassadöe, landshövding, generaldirektör eller till och med partiledare. Var sig de helt ovetande varit på porrklubb, inte betalt bilskatten eller snyltat på skattepengar. Till skillnad från de som satsat på alliansen. Dom får gå om dom bara umgåtts med en socialdemokratisk journalist eller inte betalt TV licensen. Det är skillnaden mellan blocken! Kom ihåg det till valet.

Annons

Snabbt klipp i läkemedelsföretag

De gör klipp i forskarbolag

Maktuellt Läkemedelsentreprenörerna Thomas Eldered och Lars Backsell har gjort ett klipp i läkemedelsföretaget Bioinvent. Nu sätter sig en av dem i styrelsen.

Därför öppnar börsen svagt

Stockholm Börsen öppnar oregelbundet på torsdagen. Förhandeln med terminer pekar på nedångar med mellan 0,1 och 0,3 procent. (1 kommentar)

Torsdagens två heta aktier

Två heta aktier

Börstips En Affärsvärldenkonkurrent rekommenderar aktieägare i avfuktningsföretaget Munters, med vd Lars Engström, att trycka på säljknappen. Ett säkerhetsföretag får däremot en köprekommendation. (1 kommentar)

Biltillverkaren som är köpvärd

Biltillverkaren
som är köpvärd

Börstips (Uppdaterad) Lastbilstillverkaren Volvo, med vd Leif Johansson, är köpvärd. Aktien har en potential på 26 procent, enligt analytikerna på en storbank. (1 kommentar)

Islänningar bjuder mest

Comeback Isländska Actavis bjuder mest för det tyska kopie-läkemedelsföretaget Ratiopharm. Bland de brädade finns Wallenberg-anknutna EQT.

Små nedgångar på Asienbörser

(Uppdaterad) De kinesiska börserna fortsätter att klättra under torsdagen. I Japan backar kurserna.

Hemlig Ericssonaffär avslöjad

Hemlig Ericssonaffär röjd

Köper konkurrent (Uppdaterad) Telekombolaget Ericsson, med vd Hans Vestberg, väntas offentliggöra ett förvärv av en konkurrent. Beskedet kommer i morgon, fredag, men en tidning har redan publicerat nyheten.

New York fortsätter uppåt

Aktierna som lyfte New York

Wall Street Börserna i USA steg i stabil handel under onsdagen. Råvarupapper fanns bland vinnarna. Dow Jones steg 0,5 procent.

Kokhet börs ångar på

Al Dente snart? Stockholmsbörsen steg på onsdagen i likhet med övriga Europa under en förhållandevis odramatisk börsdag. H&M agerade draglok. (3 kommentarer)

Nu ska Statoil in på börsen

Mot Oslo Statoils styrelse har beslutat att påbörja en process att börsnotera sin energi- och detaljhandelsverksamhet på Oslobörsen.

Statistik drar 
upp Wall Street

Statistik drar
upp Wall Street

New York USA-börserna stiger marginellt. Läs en kort sammanfattning av inledningen. (1 kommentar)

Mikael Hult - vdn 
som går utan fallskärm

Vd:n som går utan fallskärm

Äntligen En vd för ett börsbolag lämnar sitt jobb, meddelades på onsdagen. Helt utan fallskärm.
- Jag är lite känslig för sådant, säger den avgående chefen vid försvarsföretaget i Linköping. (6 kommentarer)

Bolagen som drar upp börsen

Stockholm Ericsson drar ner börshumöret men det finns andra bolag på börsen som övertygar.

Franskt maktspel 
öppnar för Volvo-affär

Franskt maktspel
öppnar för Volvo-affär

Sverige i centrum Rykten om en ägarpakt sätter åter fart på spekulationerna om att Renaults kontrollpost i Volvo är till salu. (5 kommentarer)

Goldman återfår tron på Ericsson

Goldman återfår
tron på Ericsson

Sent ska syndarna vakna Goldman Sachs tar bort Ericssonaktien från sin så kallade "conviction buy"-lista. (3 kommentarer)

"Börsen är sälj"

Börsen tickar på uppåt, men Golvets vänner börjar bli nervösa. (9 kommentarer)

Hopp om jobben i England

Åt rätt håll Storbritanniens arbetslöshet uppgick till 4,9 procent i februari. Antalet arbetslösa minskade med 32.300 personer, enligt säsongsjusterad statistik.

Därför faller Ericsson

Stockholm Börsen steg i den inledande handeln på onsdagen. Ericsson utmärker sig dock negativt.

Räntebesked kan lyfta börsen

Stockholm Federal Reserve ser fortsatt behov av att hålla styrräntan på en rekordlåg nivå. Det borgar för en ljus börsdag.

Nytt miljardkontrakt i USA till Skanska

Skanska ror hem miljardorder

New York Bygger prestigefull station vid World Trade Center.

Kronan kan stärkas 8 procent

Rekordrally väntar kronan

9 kronor mot euron Kronan kan komma att stärkas med 8 procent till 9 kronor mot euron innan året är slut, enligt en av storbankerna. (10 kommentarer)

Asienbörserna lyfter

Asienbörserna lyfter

lättnad (Uppdaterad) Börserna i Asien lyfter under onsdagen. I Japan stiger kurserna med cirka 1,0 procent. I Hongkong med nästan det dubbla.

Köp de här debutanterna

Köp debutanterna

Börstips Miljövänligt, politiskt korrekt och med stöd från staten. Affärsvärlden rekommenderar i onsdagens tidning sina läsare att teckna sig för aktier i ett par börsaktuella papper. (17 kommentarer)

Kina mot ny bubbla

Kina mot ny bubbla

Allt starkare Kinas ekonomi växer med nära tio procent i år. Det tror världsbanken som varnar för att en ny bubbla håller på att blåsas upp. (1 kommentar)

Fed rör inte räntorna

Den amerikanska centralbanken Federal Reserve beslutade på tisdagen att lämna målet för dagslåneräntan, Fed funds, oförändrat inom intervallet 0,0-0,25 procent.

Aktierna som lyfte New York

Aktierna som
lyfte New York

Wall Street Börserna i New York tog ett nytt kliv uppåt på tisdagen. Bankaktier gick starkt. Dow Jones steg 0,4 procent.

Börsen upp i elfte timmen

Stockholm Stockholmsbörsen steg kraftigt från negativt territorium under tisdagseftermiddagen.

Därför stiger Wall Street

Därför stiger Wall Street

New York USA-börserna steg på tisdagen med metallproducenterna i täten. (2 kommentarer)

S&P höjer Grekland

Goda utsikter Standard & Poor's tar bort Grekland från sin bevakningslista. Framtiden kan bli bättre tror kreditvärderingsinstitutet.

Wall Street stilla 
inför räntebesked

Wall Street stilla
inför räntebesked

New York Index på Wall Street står i princip stilla i väntan på dagens viktiga räntebesked. (1 kommentar)

Lundin säljer ut

Lundin sålde ut
efter kursrusning

Storpost Först stack aktien 10 procent på samma dag. Därefter sålde Lukas Lundin, storägare och ordförande i Lundin Mining, aktier i bolaget för drygt sju miljoner. (4 kommentarer)

Skärpta krav på hedgefonder

Skärpta krav på hedgefonder

Statlig kontroll Det mesta tyder på att EU trotsar massiva protester från de stora finansmarknaderna och inför skärpta regler på hedgefonder. (5 kommentarer)

Wall Street kan stiga i 
väntan på räntebesked

Wall Street kan stiga i
väntan på räntebesked

New York Terminerna pekar svagt upp inför börsöppningen i New York.

Chefer tror på löneförhöjning

Motsägelsefullt Företagsledare tror att lönerna kommer stiga snabbare i år. Men bara i andras företag, inte i de egna leden.

"Ett klockrent Rysslandscase"

Höga direktavkastningar är i ropet och när de kombineras med hög tillväxt blir det reflexmässigt tryck på köpknappen. (9 kommentarer)

Nu rusar oljebolaget

Nu rusar oljebolaget

Stockholm Börsen stiger i inledningen. Samtidigt avvaktar marknaden räntebesked från Federal Reserve senare under kvällen.

Därför stiger börsen

STOCKHOLM Börsen i Stockholm väntas klättra i den inledande tisdagshandeln. Förhandeln med terminer pekar på uppgångar kring 0,5 procent. (1 kommentar)

Försäljningsras i Sectra

Försäljningsras i Sectra

Medicinteknik Medicinteknikföretaget Sectra drabbas av ett försäljningsras. Samtidigt faller vinsten till nära noll.

Oljebolagets potential 100 procent

Oljeaktien är en
kursdubblare

Undervärderad En av börsens tungviktare är grovt undervärderad. Analytikerna på Goldman Sachs menar att kursen borde kunna dubblas. (11 kommentarer)

Sponsrade länkar från Eniro

Produktmärkning
Vi hjälper dig välja rätt maskin för märkning av alla material.
www.matthewsmarking.com

Vendelsö Bemanning
Uthyrning av erfarna, engagerade transportchaufförer i Stockholm.
www.vendelsobemanning.se

Kredithantering
Ledande företag för tjänster inom kredithantering.
www.intrumjustitia.se

ELDIREKT.se Allt inom el
Elprodukter, belysning, uttag, LED, lågenergi och strömbrytare.
www.eldirekt.se

Annons