Handelskrig?Konkursryttare flyttar till Kina

En av de två män som stod bakom det kraschade svenska noterade reklamimperiet Dellinger Group utreds för misstänkt ekobrottslighet i Norge. Mannen har belagts med konkurskarantän i Norge och har flyttat till Kina.

Verktyg

Affärsvärlden har i en serie artiklar granskat reklamimperiet Dellinger Group, ett bolag som fram till i vintras var noterat på Londonbörsens sidolista AIM, Alternative Investment Market, men vars huvudsakliga verksamhet fanns i Sverige och Norge. Verksamheten har skötts från London-bolaget , Delling Group Plc. Som mest var bolagets börsvärde cirka 300 miljoner kronor.

Bolagsgruppens två huvudpersoner, norrmännen Geir Lolleng och Aksel Bratvedt, står bakom en lång rad konkurser i Sverige. Affärsvärlden har räknat till ett dussintal under bara några år. En gemensam nämnare har varit att bolagen gått i konkurs och att verksamheten strax före kraschen har sålts vidare till andra bolag med samma namn så att verksamheten kunnat drivas vidare. Affärsvärlden har räknat till i vart fall fem på varandra följande bolag som alla hetat Dellinger Group i Sverige. Alla bolag har under en tre-fyra årsperiod gått i konkurs med skulder på sammanlagt mer än 250 miljoner kronor.

Läs mer om konkurserna här.

En beslut i Asker og BærumTingrett utanför Oslo från midsommar avslöjar tidigare okänd information och visar på stora skillnader i arbetssätt mellan å ena sidan svenska rättsvårdande myndigheter och å andra sidan de norska motsvarigheterna. Skillnaden kan sammanfattas som att norrmännen tar i hårdare mot misstänkta ekobrottslingar i ett tidigare skede.

Enligt beslutet, dokumentet kan läsas här,har konkursförvaltaren i norska Delling Group AS, advokaten Andreas Christensen begärt att Geir Lolleng, som också har jobbat som advokat, ska beläggas med ett interimistiskt näringsförbud, eller konkurskarantene, som det heter i Norge.

Motsvarande lagstiftning finns inte i Sverige. Om en person uppenbart missbrukar konkursinstitutet i Sverige så måste vederbörande först dömas för grov ekonomisk brottslighet i domstol, en process som normalt tar många år och som gör det möjligt för ekobrottslingar att fortsätta lura leverantörer och kunder på pengar i nya bolag.

I Norge heter det att advokaten visat att Lolleng de senaste sju åren har varit direkt inblandad i tre andra konkurser i Norge och i elva svenska konkursbolag, samt i det brittiska moderbolaget. Dessutom heter det att: ”Det framställdes 24 ansökningar om konkurs mot Delling Group AS under 2007 och 2008”. Domstolen konstaterar att konkursen resulterade i ett underskott på 19 miljoner norska kronor.

Siffran kan jämföras med underskotten I två av de svenska konkurserna, bolagen Dellinger Group AB och Dellinger Marketing Support Services AB, där den svenske advokaten Henrik Wetzenstein är förvaltare. De två bolagen stöp i december i fjol, och underskottet enlig förvaltarberättelserna som blev klara i somras landade då på 88 och 56 miljoner kronor.

Den svenske och norske konkursförvaltaren har utbytt information men språkbruket hos de två är helt olika varandra.

Norrmannen karaktäriserar sin landsman som konkursryttare och ”konkursgjenganger”, konskursspöke, ett epitet som enligt vad Affärsvärlden inhämtat betyder att en ägare av ett konkursbolag gång på gång säljer inkråmet till ett nytt bolag strax innan han låter ursprungsbolaget haverera.

Den svenske advokaten beskriver, i en av förvaltarberättelserna, de många återkommande inkråmsaffärerna betydligt beskedligare och menar att de ”ger intrycket av att ha skett i syfte att undkomma rättsliga åtgärder, bland annat avseende skatter och avgifter”

Tingsrätten utanför Oslo går en medelväg och skriver försiktigtvis att ”Retten tar ikke stilling til om Lolleng er å betrakte som en konkursgjenganger eller konkursrytte”, men konstaterar att nio företag där han suttit i styrelsen är under konkursbehandling i Sverige.

Lolleng själv avfärdar kritik om att han medvetet skulle ha satt bolag i konkurs och frågar sig bland annat vilken rättsverkan som svenska konkurser skulle ha på en norsk domstol. Han tycks mena att det är en serie olyckliga omständigheter som ligger bakom de många krascherna.

Domstolen går emellertid på konkursadvokatens linje. Rätten medger att den rättsliga prövningen sker i summariska (förenklade) överläggningar och att faktaunderlaget inte behöver vara lika övertygande i bevishänseende som till exempel bevisen i ett brottsmål. Det bestäms därför att Geir Lolleng nu är i konkurskarantän i Norge i två år till 2011 vilket betyder att han inte får starta nya företag eller sätta sig i styrelsen eller ledningen för bolag. Han får heller inte jobba som vd i utländska filialer i Norge.

För Geir Lolleng, är saken knappast livsavgörande. Rätten skriver själv att konkurskarantän-beslutet inte kan ses som ett yrkesförbud inte minst för att 55-åringen förklarade inför rätten att han var på väg att flytta till Kina för att göra affärer.

”Något yrkesförbud är det således icke tal om. Lolleng har också i rätten upplyst om att han nu flyttar till Kina. En konkurskarantän i Norge antas icke ha någon effekt på hans verksamhet där”, skriver tingsrätten i sitt beslut.

Beslutet innebär också att Lolleng nu, enligt Andreas Christensen, mer eller mindre med automatik är föremål för polisutredning i Norge.

Av: Calle Froste
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Nyheter

Artikellista - Nyheter

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få den omtyckta boken Affärsvärldens bästa citat som e-bok. 1

Artikellista - Nyheter

Negativ öppning väntas på USA-börserna

New York Terminerna för de ledande amerikanska börsindexen tappade mark inför fredagens öppning.

Börsen Stockholm - ner

Därför faller börsen

stockholm Börsen har vänt ned vid lunch och flera storbolag faller tillbaka.

Grekiskt parti: EU inne på fel väg

Det grekiska partiet Laos, som ingår i regeringskoalitionen, kan inte rösta för den internationella långivartrojkans förslag till besparingar så som de har presenterats. 1

Rekordstort intresse för JAS Gripen

Saab ser rekordstort intresse för Gripen bland potentiella köparländer.

Börsen Stockholm - ner

Bolagen som sänker börsen

stockholm Stockholmsbörsen backade med de ledande europeiska börsindexen i fredagens öppningshandel.

”Rapporten ryckte av plåstret”

SSAB:s rapport för det fjärde kvartalet var svagare än väntat på egentligen alla huvudpunkter, enligt en analytiker.

Försäljningen ökar i RNB

Klädbolaget Retail and Brands ökar sin försäljning i början av 2012.

SSAB kan falla idag

stockholm Assa Abloy överraskade positivt. Det gjorde däremot inte SSAB som är en av de aktier som kan dra ned börsindex idag.

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Börsgolvet (Fredag 10 juni) Öresund är mycket mer intressant än HQ, enligt Börsgolvets vänner som ser en kommande kassako.

Artikellista - Nyheter

Ny förlust i SSAB

Det är fortfarande ett minus på sista raden för SSAB. Nu ska bolaget spara än mer.

Artikellista - Nyheter

Assa-rapport i lås

Justerat för strukturkostnader var resultatet en bra bit över det förväntade.

Utebliven jackpott i Betsson

Trots ett ordentligt vinstlyft var rapporten något under förväntningarna.

Metros aktiepost kan säljas

Kinneviks nya förvärv Metro International vill sälja en av sina aktieposter.

Vinstlyft för Poolia

Den här gången hamnar resultatet på ett knappt plus. Bättre än den stora förlusten föregående år.

Groupon tokrasade på Wall Street

stockholm Groupon var ett av de bolag som föll allra mest på stigande börser i New York under gårdagskvällen.

Artikellista - Nyheter

Tre villkor för ett ja till Grekland

Eurogruppen har skjutit upp godkännandet av Greklands andra stödprogram till ett nytt eurogruppsmöte på onsdag. Men först måste tre villkor uppfyllas:

Dagens viktigaste händelser

Få full koll på dagens rapportflod och makrosiffror. Här är dagens viktigaste hålltider på börsen.

Artikellista - Nyheter

Carema-ägarens rekordutdelning

En av det skandalomsusade vårdföretaget Caremas ägare lämnar rekordutdelning till sina aktieägare efter en mycket stark vinstutveckling under det fjärde kvartalet 2011. 5

ECB: Vi måste undvika juridiska trick

Spekulationer att ECB ska dela på grekiska förluster är ogrundade. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen. 1

Treårslånen har minskat finansoron

Hur stor påverkan ECB:s treårsrepor har på ekonomin återstår fortfarande att se, men den har bidragit till att minska finansoron. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen.

Artikellista - Nyheter

Draghi: Utsikterna högst osäkra

Utsikterna för ekonomin är ”högst osäkra”, uppgav ECB-chefen Mario Draghi efter att Grekland nått ett avtal.

Grekland har nått en lösning

(UPPDATERAD) Grekiska politiker har enats om ett åtstramningspaket, uppger Nyhetsbyrån Direkt. 8

Börsen Stockholm - upp

Bolagen som håller tillbaka index

stockholm Flera rapporterande bolag backar på börsen i dag.

Abonnenterna blir fler

Antalet premiumabonnenter växer i betal-tv segmentet.

Här är MTG:s nya utdelningspolicy

MTG föreslår en ny policy för framtida utdelningar.

Artikellista - Nyheter

MTG höjer utdelningen

Nettoresultatet blev bättre än väntat och MTG höjer nu utdelningen.

Artikellista - Nyheter

Securitas rasar på rapport

Vinsten föll tillbaka och marginalen minskade i Securitas, visar dagens rapport. Aktien rasar.

Volvo återkallar över 20 000 lastbilar

Volvo i Nordamerika återkallar 22.383 lastbilar på grund av fel i fordonens broms- och fläktsystem.

Hufvudstaden halverar resultatet

Fastighetsbolaget Hufvudstaden redovisar ett resultat efter skatt på 426 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2011 (915).

Senaste nytt med topplistor

Senaste quizen

Alla våra quiz
”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Det är ett felsteg i Poltava-klass, hävdar Börsgolvets vänner.

Krönikor News Pilot Full fart
mot bankrutt

Bengt Ljung

Bengt Ljung: Bara en mirakulös uppryckning kan rädda Grekland. 7

Krönikor News Pilot Vestbergs
kalla dusch

Vestbergs kalla dusch

Mats Hyttinge: Frågan är om Ericsson skulle vinstvarnat. 1

Testet: Modellen som utmanar V70

Testet: Modellen som utmanar V70

Se nya superbilen här.

Affärsvärldens bästa citat 
- snart i din mobil

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få Affärsvärldens bästa citat som e-bok. Så här gör du. 1

Miljödiesel blir farligare på vintern

Miljödiesel blir
farligare på vintern

Mackarna vill hålla kunderna nöjda. 3

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Grundaren av ett känt svenskt it-företag har gripits i New York.

Domstol kan vänta död advokat

Domstol kan vänta död advokat

Advokaten dog i ryskt häkte. Nu kan den framilidne komma att åtalas.

Google Fiber.

Tusentals fiberlinor ska hängas upp

Google redo att förse två amerikanska städer med 100 gånger snabbare internet.

Stockholms mest svårsålda 
lyxlägenheter reas ut

Stockholms mest svårsålda lyxlägenheter reas ut

Vi har listat de mest svårsålda lägenheterna i Stockholms city. 9

Tjänar storkovan på bolån

Tjänar storkovan på bolån

SBAB ökar sitt räntenetto med över 20 procent under fjärde kvartalet.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden
på Facebook

Få två uppdateringar om dagen.

Nu ökar S

Nu ökar S

M backar i ny mätning. 2

Här är Hondas nya affärsplan

TV: Här är Hondas
nya affärsplan

Kommer kosta 30 miljoner. 1

Historisk få vill binda räntan

Historisk få vill binda räntan

Här är diagrammet som visar på ointresset för bundna räntor.

Hon tjänade miljoner på 
 falska Facebook-aktier

Hon tjänade miljoner på
falska Facebook-aktier

Affärerna började lysande fram tills hon greps misstänkt för bedrägeri. 1

Här är SJ:s nya supertåg

Här är SJ:s nya supertåg

Gröna tåget - SJ:s hopp. 2

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Risk för flygstrejk –
lagom till sportlovet

Kolla vilka bolag som berörs.

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig.

Så mycket är din Söderlya värd

Så mycket är din Söderlya värd

Ny söktjänst ger svar. 2

”Skräckförhandlingar” inleds

”Skräckförhandlingar” inleds

Tongångarna inför förhandlingarna mellan facket och SAS är hårda. 2

Rekordhandel bland privatspararna

Rekordhandel bland privatspararna

Uppgång med 19 procent i januari.

Så ser du om chefen är en stortjuv

Så ser du om chefen
är en stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns. 6

Affärvärlden rusar ifrån VA

Affärvärlden rusar ifrån VA

Tack! Du bidrar till att Affärsvärlden nu drar ifrån VA i antal läsare.

Från mackjobb till Bukowskis

Från mackjobb till Bukowskis

Drömjobbet var Bukowskis och utan att aktivt söka jobbet blev det hans. 1

Säljes: P-plats på Östermalm

Säljes: P-plats på Östermalm

För knappt 47 000 kronor kvadraten får du en egen p-plats i city. 3

Han tar över efter Löfven

Han tar över efter Löfven

Blir IF Metalls nye förbundsordförande.

H&M:s rekorddyra reklamfilm

TV: H&M:s rekorddyra reklamfilm

Se den före Super Bowl-finalen som går på söndag.

De har sämst anseende

De har sämst anseende

Här är de svenska varumärken där anseendet sjönk mest under 2011.

Smygbandade chefen – vann i domstol

Smygbandade chefen
– vann i domstol

Arbetstagaren fick nog av hoten. 2

Mona Sahlin regeringens val till topptjänst

Mona Sahlin regeringens
val till topptjänst

Sahlin: Jag känner mig tänd och taggad och glad. 4

Tackar nej till 10 miljoner

Efter mediastormen - bankbossen säger nej tack till miljonbonusen. 2

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Stjär... +40,0% 0,1
CTT S... +14,8% 37,9
Sweco A +6,8% 63,0
Allenex -15,2% 1,7
Saab B -8,6% 136,4
Eniro -7,7% 14,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 1,55%
5 år -0,08 1,41%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,03kr 6,66
Euro - -
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat - -
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Onsdagsrapporten

Onsdagsrapporten – program 10

Fondspelen

16-åriga Cecilia vann Fondspelen 2011

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Lars Wohlin bannar bankerna

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 08:35

-0,99% I år +8,79%

Dow Jones 22:03

-0,69% I år +4,78%

Johan Hakelius

Tack för kulturpriset

Johan Hakelius: Jag är en aning förvånad.

Datum

Söndag 12 februari 2012