Uppåt på Asienbörser
Stigande tendens
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 9 november 2009 06:45
(Uppdaterad) De asiatiska börserna stiger överlag på måndagen. Hongkongbörsen klättrar över 1 procent.
Läs mer
De asiatiska börserna hade övervägande uppgångar under måndagens handelssession efter att G20 beslutat att fortsätta med stimulanser och med stöd av stigande råvarupriser.
"Fortsatta stimulanser kommer att ge stöd till ytterligare uppgångar för aktier och råvaror. Men det är inte entydigt positivt då det samtidigt visar att ekonomin inte återhämtar sig i en önskvärd takt", sade Pauline Dan, chefsinvesterare på Samsung Investment Trust Management, till Bloomberg News.
Finansministrarna och centralbankscheferna i G20- gruppen konstaterade att den ekonomiska situationen och finansmarknadsförhållandena har förbättrats vid mötet i St Andrews på lördagen. Återhämtningen är dock ojämn och beroende av policystöd.
"För att återställa den globala ekonomin och det finansiella systemet enades vi om att bibehålla stödet för återhämtningen till dess att den är säkrad", framgick det av kommunikén.
AXA Asia Pacific Holdings, den australiensiska enheten av Frankrikes största försäkringsbolag, ökade 33 procent efter att bolaget avvisat ett bud värt 10 miljarder dollar från moderbolaget AXA AS och tillgångsförvaltaren AMP. Därmed ökade spekulationen om ett högre bud.
Cnooc, Kinas största icke landbaserade oljeproducent, var 1 procent högre. Woodside Petroleum, Australiens näst största oljebolag, adderade 1,3 procent. Råoljepriset steg med 1,3 procent i den elektroniska handeln på Nymex efter att orkanen Ida kommit in i den södra den av mexikanska gulfen.
Marknadstemperatur ca kl 07.45
=======================================
Nikkei 225 +0,2%
Topix Tokyo -0,4%
Hongkongs Hang Seng +1,2%
China Shanghai Composite +0,1%
China Shenzhen Composite 0,0%
Australiens S&P/ASX 200 Index +1,8%
Singapores STI +0,3%
Sydkoreas Kospi +0,3%
Taiwans Taiex +1,0%
Indiens BSE Sensex +0,6%




