Sätt upp Josefsson på Gubbhyllan
Av: Ola Söderlind
Publicerad 13 november 2009 10:44
11 kommentarer
På många företag förekommer det att man sätter seniorer på undantag. För att de inte ställa till med oreda för nya ledningen placeras dessa på gubbhyllan.
Där borde även Lars G Josefsson sätta sig.
Vattenfalls vd Lars G Josefsson och övriga i bolagsledningen har hamnat ordentligt i blåsväder sedan TV4 sände ett reportage om att Josefsson pantsatt hela koncernen i ett avtal med tyska myndigheter.
Regeringen med Maud Olofsson i spetsen menar att Josefsson och company har skadat lönsamheten och varumärket.
Samme Josefsson som 2005 ironiskt nog utsågs till European Hero 2005 av Time magazine.
Lars G Josefsson har nu knappt ett år kvar till pensionen och enligt uppgifter i Dagens Industri är en ersättare redan på god väg att presenteras.
Men om Josefsson tvingas avgå redan nu blir det bara extra kulor för den kritiserade chefen.
Som Affärsvärlden.se kunde berätta igår får Vattenfallchefen en fallskärm på cirka 24 miljoner, OM han får sparken.
Enligt beräkningar i Dagens Nyheter kan han plocka ut cirka 60 miljoner kronor i pension och avgångsvederlag.
Skadan är redan skedd och frågan är om Josefsson kan skada bolaget något mer. Det blir i alla fall svårt.
I många andra företag sätter man folk som har gjort sitt på den så kallade gubbhyllan.
Här borde Josefsson också sitta. Han har trots allt en hel del erfarenhet, kontakter och information efter nio år som vd och det är något som kan utnyttjas till bolagets fördel.
Under tiden fram till pensionen kan man börja lotsa in den nya vd:n som alltså enligt uppgift i princip redan är utsedd.
I Aktuellt som sändes i går kväll menade expertkommentatorn Margit Silberstein dock att Josefsson skulle få sparken redan idag.
Fortsättning lär följa.





Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
11 kommentarer Sortera: Äldsta överst