Han dömer ut Saab

Saab får svårt att överleva även om Spyker lyckas köpa företaget. Det menar Fiat-chefen Sergio Marchionne som på tisdagen mötte press och näringsliv på Grand Hôtel i Stockholm.

Verktyg

- Problemet med märken som Saab och Alfa Romeo är att de har lika stora kostnader som premiummärken, men inte kan ta ut samma höga priser.

Inte heller hyser han någon större tilltro till Trollhättefabrikens framtid, trots dess höga produktivitet.

- En tredjedel av kapaciteten i Europa måste bort. Bilindustrin är den enda industri som inte har behövt stänga fabriker, menar han. Tvärtom har de ombetts att hålla igång alla fabriker.

- Regeringarna behandlar bilindustrin likt handikappade i ständigt behov av vård, säger han.

Även i högkonjunkturer har bilindustrin lämnat inga eller för låga vinster. Men nu tvingar finanskrisen industrin att nu ta itu med de underliggande problemen.

Europas bilindustri måste rationaliseras och krympas på samma sätt som stålindustrin under 1980- och 90-talen. Dagens affärsmodeller håller inte längre, menar Marchionne. Branschen måste sluta strategiska allianser och gemensamt utveckla motorer, elsystem och andra dyra komponenter.

I stället för att tre företag utvecklar var sin motor för flera miljarder euro, kan de utveckla en tillsammans. Kunderna bryr sig ändå inte om de små skillnaderna mellan samma typ av motorer från Opel, Ford eller Fiat.

Marchionne dömde också helt ut den affärsmodell som GM har tillämpat. Opel, Saab och koncernens amerikanska märken har fått göra alldeles för stora ändringar i de internationella grundkonstruktioner som man har utgått från. Det har accelererat utvecklingskostnaderna.

I stället förespråkar han den modell som nu tillämpas inom Fiat och Chrysler, som i praktiken är en koncern trots att Fiat bara är minoritetsägare.

Fiat utvecklar de små bilarna medan Chrysler har ansvar för stora och medelstora modeller, oavsett vilket märke som sätts på kylargrillen.

Av den totala kostnaden för att bygga en bil ligger 20-25 procent på den ”kropp” som omger tekniken, framhåller Marchionne. Resterande 75-80 procent läggs på sådant som kunden aldrig ser och som därför kan vara gemensamt för en lång rad bilmodeller och märken.

Här lyfter han fram Volkswagenskoncernen som särskilt duktig på att använda samma komponenter i såväl billiga som superdyra bilar, vilket minskar kostnaderna för både utveckling och tillverkning.

Att små bilar har små marginaler kan man inte göra så mycket åt, menar Marchionne. Det löser man – som Fiat – genom att masstillverka småbilarna.

Sergio Marchionne försökte involvera Opel, Vauxhall och Saab i koncernen när GM var på väg mot konkurs.

- Jag kontaktade den svenska regeringen med budskapet att alla europeiska länder måste minska sin produktionskapacitet. Jag pratade också med regeringarna i Spanien, Belgien och Storbritannien (där GM också har fabriker).

Nu valde i stället GM att behålla Opel medan Fiat köpte in sig i förlusttyngda Chrysler.

Bilindustrins situation är mer lovande i USA än i Europa, menar Marchionne. Där arbetar fackföreningar, industri, regering och den finansiella sektorn sida vid sida.

Här i Europa härskar nationalismen, där Marchionne ondgör sig över att exempelvis den franska regeringen förra året beslöt stötta sin bilindustri med 90 miljarder kronor.

Det största hotet mot europeisk bilindustri är just regeringarnas nationalistiska bevarande av varje bilfabrik, menar Marchionne. När frågan kommer upp om Fiat möjligen kan tänka sig att förlägga produktion till Trollhättan skakar han på huvudet och suckar.

På längre sikt är han övertygad om att kinesiska bilmärken tar en stor del av marknaden även i Europa. De är fyra-fem gånger fler än vi och vill vara globala på samma sätt som vi. Det kan vi inte stoppa, menar han.

- Det är som att ställa sig i vägen för ett tåg. Tåget vinner.

Av: Norbert Andersson
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

4 kommentarer Sortera: Äldsta överst

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (4)

Nyheter

Artikellista - Nyheter

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få den omtyckta boken Affärsvärldens bästa citat som e-bok. 1

Artikellista - Nyheter

Negativ öppning väntas på USA-börserna

New York Terminerna för de ledande amerikanska börsindexen tappade mark inför fredagens öppning.

Börsen Stockholm - ner

Därför faller börsen

stockholm Börsen har vänt ned vid lunch och flera storbolag faller tillbaka.

Grekiskt parti: EU inne på fel väg

Det grekiska partiet Laos, som ingår i regeringskoalitionen, kan inte rösta för den internationella långivartrojkans förslag till besparingar så som de har presenterats. 1

Rekordstort intresse för JAS Gripen

Saab ser rekordstort intresse för Gripen bland potentiella köparländer.

Börsen Stockholm - ner

Bolagen som sänker börsen

stockholm Stockholmsbörsen backade med de ledande europeiska börsindexen i fredagens öppningshandel.

”Rapporten ryckte av plåstret”

SSAB:s rapport för det fjärde kvartalet var svagare än väntat på egentligen alla huvudpunkter, enligt en analytiker.

Försäljningen ökar i RNB

Klädbolaget Retail and Brands ökar sin försäljning i början av 2012.

SSAB kan falla idag

stockholm Assa Abloy överraskade positivt. Det gjorde däremot inte SSAB som är en av de aktier som kan dra ned börsindex idag.

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Börsgolvet (Fredag 10 juni) Öresund är mycket mer intressant än HQ, enligt Börsgolvets vänner som ser en kommande kassako.

Artikellista - Nyheter

Ny förlust i SSAB

Det är fortfarande ett minus på sista raden för SSAB. Nu ska bolaget spara än mer.

Artikellista - Nyheter

Assa-rapport i lås

Justerat för strukturkostnader var resultatet en bra bit över det förväntade.

Utebliven jackpott i Betsson

Trots ett ordentligt vinstlyft var rapporten något under förväntningarna.

Metros aktiepost kan säljas

Kinneviks nya förvärv Metro International vill sälja en av sina aktieposter.

Vinstlyft för Poolia

Den här gången hamnar resultatet på ett knappt plus. Bättre än den stora förlusten föregående år.

Groupon tokrasade på Wall Street

stockholm Groupon var ett av de bolag som föll allra mest på stigande börser i New York under gårdagskvällen.

Artikellista - Nyheter

Tre villkor för ett ja till Grekland

Eurogruppen har skjutit upp godkännandet av Greklands andra stödprogram till ett nytt eurogruppsmöte på onsdag. Men först måste tre villkor uppfyllas:

Dagens viktigaste händelser

Få full koll på dagens rapportflod och makrosiffror. Här är dagens viktigaste hålltider på börsen.

Artikellista - Nyheter

Carema-ägarens rekordutdelning

En av det skandalomsusade vårdföretaget Caremas ägare lämnar rekordutdelning till sina aktieägare efter en mycket stark vinstutveckling under det fjärde kvartalet 2011. 5

ECB: Vi måste undvika juridiska trick

Spekulationer att ECB ska dela på grekiska förluster är ogrundade. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen. 1

Treårslånen har minskat finansoron

Hur stor påverkan ECB:s treårsrepor har på ekonomin återstår fortfarande att se, men den har bidragit till att minska finansoron. Det sade ECB-chefen Mario Draghi vid en presskonferens på torsdagen.

Artikellista - Nyheter

Draghi: Utsikterna högst osäkra

Utsikterna för ekonomin är ”högst osäkra”, uppgav ECB-chefen Mario Draghi efter att Grekland nått ett avtal.

Grekland har nått en lösning

(UPPDATERAD) Grekiska politiker har enats om ett åtstramningspaket, uppger Nyhetsbyrån Direkt. 8

Börsen Stockholm - upp

Bolagen som håller tillbaka index

stockholm Flera rapporterande bolag backar på börsen i dag.

Abonnenterna blir fler

Antalet premiumabonnenter växer i betal-tv segmentet.

Här är MTG:s nya utdelningspolicy

MTG föreslår en ny policy för framtida utdelningar.

Artikellista - Nyheter

MTG höjer utdelningen

Nettoresultatet blev bättre än väntat och MTG höjer nu utdelningen.

Artikellista - Nyheter

Securitas rasar på rapport

Vinsten föll tillbaka och marginalen minskade i Securitas, visar dagens rapport. Aktien rasar.

Volvo återkallar över 20 000 lastbilar

Volvo i Nordamerika återkallar 22.383 lastbilar på grund av fel i fordonens broms- och fläktsystem.

Hufvudstaden halverar resultatet

Fastighetsbolaget Hufvudstaden redovisar ett resultat efter skatt på 426 miljoner kronor för det fjärde kvartalet 2011 (915).

Senaste nytt med topplistor

Senaste quizen

Alla våra quiz
”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

”Där sköt sig Faxander i foten med en kanon”

Det är ett felsteg i Poltava-klass, hävdar Börsgolvets vänner.

Krönikor News Pilot Full fart
mot bankrutt

Bengt Ljung

Bengt Ljung: Bara en mirakulös uppryckning kan rädda Grekland. 7

Krönikor News Pilot Vestbergs
kalla dusch

Vestbergs kalla dusch

Mats Hyttinge: Frågan är om Ericsson skulle vinstvarnat. 1

Testet: Modellen som utmanar V70

Testet: Modellen som utmanar V70

Se nya superbilen här.

Affärsvärldens bästa citat 
- snart i din mobil

Affärsvärldens bästa citat - snart i din mobil

Nu kan du få Affärsvärldens bästa citat som e-bok. Så här gör du. 1

Miljödiesel blir farligare på vintern

Miljödiesel blir
farligare på vintern

Mackarna vill hålla kunderna nöjda. 3

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Svensk it-miljardär gripen misstänkt för sexbrott

Grundaren av ett känt svenskt it-företag har gripits i New York.

Domstol kan vänta död advokat

Domstol kan vänta död advokat

Advokaten dog i ryskt häkte. Nu kan den framilidne komma att åtalas.

Google Fiber.

Tusentals fiberlinor ska hängas upp

Google redo att förse två amerikanska städer med 100 gånger snabbare internet.

Stockholms mest svårsålda 
lyxlägenheter reas ut

Stockholms mest svårsålda lyxlägenheter reas ut

Vi har listat de mest svårsålda lägenheterna i Stockholms city. 9

Tjänar storkovan på bolån

Tjänar storkovan på bolån

SBAB ökar sitt räntenetto med över 20 procent under fjärde kvartalet.

Gilla Affärsvärlden på Facebook

Gilla Affärsvärlden
på Facebook

Få två uppdateringar om dagen.

Nu ökar S

Nu ökar S

M backar i ny mätning. 2

Här är Hondas nya affärsplan

TV: Här är Hondas
nya affärsplan

Kommer kosta 30 miljoner. 1

Historisk få vill binda räntan

Historisk få vill binda räntan

Här är diagrammet som visar på ointresset för bundna räntor.

Hon tjänade miljoner på 
 falska Facebook-aktier

Hon tjänade miljoner på
falska Facebook-aktier

Affärerna började lysande fram tills hon greps misstänkt för bedrägeri. 1

Här är SJ:s nya supertåg

Här är SJ:s nya supertåg

Gröna tåget - SJ:s hopp. 2

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Risk för flygstrejk –
lagom till sportlovet

Kolla vilka bolag som berörs.

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig.

Så mycket är din Söderlya värd

Så mycket är din Söderlya värd

Ny söktjänst ger svar. 2

”Skräckförhandlingar” inleds

”Skräckförhandlingar” inleds

Tongångarna inför förhandlingarna mellan facket och SAS är hårda. 2

Rekordhandel bland privatspararna

Rekordhandel bland privatspararna

Uppgång med 19 procent i januari.

Så ser du om chefen är en stortjuv

Så ser du om chefen
är en stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns. 6

Affärvärlden rusar ifrån VA

Affärvärlden rusar ifrån VA

Tack! Du bidrar till att Affärsvärlden nu drar ifrån VA i antal läsare.

Från mackjobb till Bukowskis

Från mackjobb till Bukowskis

Drömjobbet var Bukowskis och utan att aktivt söka jobbet blev det hans. 1

Säljes: P-plats på Östermalm

Säljes: P-plats på Östermalm

För knappt 47 000 kronor kvadraten får du en egen p-plats i city. 3

Han tar över efter Löfven

Han tar över efter Löfven

Blir IF Metalls nye förbundsordförande.

H&M:s rekorddyra reklamfilm

TV: H&M:s rekorddyra reklamfilm

Se den före Super Bowl-finalen som går på söndag.

De har sämst anseende

De har sämst anseende

Här är de svenska varumärken där anseendet sjönk mest under 2011.

Smygbandade chefen – vann i domstol

Smygbandade chefen
– vann i domstol

Arbetstagaren fick nog av hoten. 2

Mona Sahlin regeringens val till topptjänst

Mona Sahlin regeringens
val till topptjänst

Sahlin: Jag känner mig tänd och taggad och glad. 4

Tackar nej till 10 miljoner

Efter mediastormen - bankbossen säger nej tack till miljonbonusen. 2

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Stjär... +40,0% 0,1
CTT S... +14,8% 37,9
Sweco A +6,8% 63,0
Allenex -15,2% 1,7
Saab B -8,6% 136,4
Eniro -7,7% 14,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 1,55%
5 år -0,08 1,41%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,04kr 6,66
Euro -0,02kr 8,79
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat - -
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Onsdagsrapporten

Onsdagsrapporten – program 10

Fondspelen

16-åriga Cecilia vann Fondspelen 2011

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Lars Wohlin bannar bankerna

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 08:35

-0,99% I år +8,79%

Dow Jones 22:03

-0,69% I år +4,78%

Johan Hakelius

Tack för kulturpriset

Johan Hakelius: Jag är en aning förvånad.

Datum

Lördag 11 februari 2012