Kapitalbrist?Läkemedelsbolag drar in friskt kapital
Läkemedelsutvecklaren Orexo drar in 111 miljoner kronor i friskt kapital. Danska Novo Nordisk blir ny storägare.
Läkemedelsutvecklaren Orexo genomför en kombinationsaffär som resulterar i att forskningsbolaget drar in friskt kapital samtidigt som en ny storägare kliver in i bolaget.
Orexo planerar att genomföra dels en riktad konvertibelemission om 111 miljoner kronor till danska Novo. Samtidigt köper Novos två större aktieposter från befintliga venture capital-investerare. Riskkaptialbolaget Health Cap, som är bolagets störste ägare lovart samtidigt att kvarstå som långsiktig ägare under minst ett år.
Affärerna är villkorade av att en extra bolagsstämma i Orexo godkänner planerna. Novo kommer då, enligt ett pressmeddelande, att teckna det konvertibla lånet i sin helhet, och samtidigt i en separat transaktion förvärva 10,7 procent av det totala antalet aktier i Orexo från riskkapitalbolagen Apax Partners och SLS Invest.
Efter affärerna väntas Novo:s totala ägande uppgå till 19 procent, under förutsättning att konvertibellånet konverteras enligt planerna, senast den sista mars 2015.
Det konvertibla lånet har en konverteringskurs om 47,50 kronor innebärande en premie om cirka 25 procent jämfört med stängningskursen den 12 mars, 2010 om 37,90 kronor. Det konvertibla lånet löper med en årlig räntesats om 8 procent, enligt pressmeddelandet.




