GREKLAND: VÄLDIGT VIKTIGT BESLUT AV EUROGRUPPEN - FIN MIN
16 mars 2010 12:56 Källa: Direkt
STOCKHOLM (Direkt) Eurogruppen fattade på måndagen ett "väldigt viktigt" beslut när det gäller relationen till Grekland.
Det sade Greklands finansminister Giorgos Papaconstantinou till journalister vid ekonfinmötet i Bryssel på tisdagen, rapporterar Bloomberg News.
"Det är väldigt viktigt att vi nu rör oss framåt med att sätta upp en mekanism, som skulle vara användbar om det blir nödvändigt", sade han.
Han sade vidare att han ville upprepa att Grekland inte bett om ekonomisk hjälp, utan vad de efterfrågat är "politiskt stöd för att få tillgång till marknaderna till rimliga räntor".
Han sade att lägre upplåningskostnader också främjar stabiliteten i euroområdet och att obligationsmarknaden reagerar positivt. Han skulle vilja se än lägre räntor.
Giorgos Papaconstantinou sade även att Grekland ligger före tidsplanen i sin finanspolitiska plan och att han var nöjd med att Greklands ansträngningar erkänns.
Johan Bahlenberg +46 8 5191 7935
Nyhetsbyrån Direkt




