Wall StreetAktierna som lyfte New York
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 17 mars 2010 06:03
Börserna i New York tog ett nytt kliv uppåt på tisdagen. Bankaktier gick starkt. Dow Jones steg 0,4 procent.
New York-börserna steg på tisdagen. Fokus under handeln låg på ett räntebesked från Federal Reserve, som utan några större överraskningar ändå gav stöd till marknaden.
Vid stängning var Dow Jones Industrial upp 0,4 procent till 10.686. S&P 500 steg 0,8 procent till 1.159 medan Nasdaq Composite steg 0,7 procent till 2.378.
Omsättningen på New York Stock Exchange var 1,0 miljarder aktier, medan den var 2,1 miljarder aktier på Nasdaq.
Den amerikanska centralbanken Federal Reserve beslutade föga oväntat att lämna målet för styrräntan oförändrad på 0,0-0,25 procent, samtidigt som centralbanken behöll sitt budskap om att omständigheterna talar för "exceptionellt låg" ränta under en utdragen period.
David Sloan, analytiker på 4Cast, konstaterade att Feds "duvaktiga hållning" i stort sett är oförändrad efter tisdagens räntebesked, och han ser inga skäl att ändra sin bedömning om att räntan blir oförändrad till åtminstone januari 2011.
Reaktionerna på marknaderna var volatila efter beskedet, men trenden var stigande.
Bankaktierna gick starkt efter Fed-beskedet, där Citigroup gick upp 4,1 procent medan Morgan Stanley steg 2,3 procent.
General Electric noterade den största uppgången inom Dow Jones, med ett lyft på 4,5 procent. Bolagets finanschef, Keith Sherin, sade att General Electric kan komma att höja sin utdelning 2011 och återköpa aktier för den första gången sedan 2008.
Intel klättrade 4,0 procent. Bolaget började officiellt sälja sitt Xeon 5600-serverchip på tisdagen, och sade att det redan har skickat mer än 100.000 enheter för försäljning.
"Om du tittar på vad som erbjuds finns det en annan lockande anledning för IT-chefer att köpa. Alla som gör sitt arbete hör om fortsatt bra efterfrågan på servrar", sade Alex Gauna, analytiker på JPM Securities till Bloomberg News.
Limited Brands noterade en uppgång på 4,2 procent. Bolaget meddelade att styrelsen har godkänt en extra utdelning om 1 dollar per aktie, och ett aktieåterköpsprogram om 200 miljoner dollar.
På statistikfronten var det blandat utfall. Bostadsbyggandet visade en nedgång med 5,9 procent i februari jämfört med januari, vilket var sämre än analytikernas förväntningar om en nedgång med 3,6 procent, enligt Bloomberg News prognossammanställning.
Samtidigt minskade antalet bygglov med 1,6 procent. Det översteg förväntningarna om en nedgång med 3,4 procent.
På obligationsmarknaden var den tioåriga räntan ned 5 punkter till 3,65 procent.
Ericsson noterades 33 öre högre än vid Stockholmbörsens stängning.




