Elinstallatören Andreas Qvarfort

- Där tänker jag nog mer med hjärtat än med hjärnan, säger elinstallatören Andreas Qvarfort. Foto: Ewa Levau

Företaget som växer snabbast i Sverige

Mycket stora projekt och en avdankad fotbollsspelare. Det är Andreas Qvarforts tillväxtrecept. Affärsvärlden åkte till Malmö för att ta reda på hur man ökar omsättningen med över 100 procent i snitt under sex år.

Verktyg

Under de senaste sex åren har elinstallatören APQ El ökat sin omsättning från några miljoner kronor till 116 miljoner, varit konstant lönsamt och vuxit till 185 anställda. Hur det gick till? Tja, det var inte så komplicerat. Åtminstone låter det så när man lyssnar på Andreas Qvarfort, vd och grundare.

Livet som entreprenör började med att han, efter några år som anställd elektriker, ville bli sin egen. Han sade upp sig och började ta egna uppdrag. Företagsnamnet skapade han med de egna initialerna, (P för mellannamnet Peter) och en verksamhetsbeskrivning: APQ El. Snart behövde företaget en ordförande, en erfaren person som man kan lita på. Peter Qvarfort frågade sin pappa, Tommy.

- För tre år sedan satsade pappa lite pengar i bolaget också, så vi har inga externa ägare.

För att växa hållbart har grundregeln "uppdrag först, investering sedan" gällt. Efter att han hade arbetat ensam i bolaget under ett par år blev projekten större och Andreas Qvarfort anställde en medarbetare. Ytterligare något år senare behövdes fler elektriker och montörer. För att vara säker på att få in rätt medarbetare anställde han folk som han själv arbetat tillsammans med. Men för sju år sedan räckte inte hans kontakter för att täcka personalbehovet. APQ El - som då hade ett 20-tal medarbetare - hade just gjort ett stort renoveringsarbete i en bankfastighet.

- Det var ont om tid, men grabbarna ställde upp och jobbade övertid så det gick bra. Men efter det projektet kände jag att om vi ska ta extremt stora projekt så måste vi bli mycket större och bredare.

Frågan var bara hur en liten elfirma skulle klara en så snabb expansion som krävdes för att nå den utökade målgruppen. Efter att Andreas Qvarfort diskuterat saken med sin ordförande började man bearbeta det tidigare fotbollsspelaren Roland Persson, då hög chef på ett konkurrerande företag. Värvningen lyckades efter några månaders övertalningskampanj. Företaget fick en erkänd vice vd med ett svårslaget kontaktnät. Men inte bara det.

- Roland tog också med sig fyra ledande tjänstemän och ett 30-tal montörer. Vi gick från 20 till drygt 50 personer i ett slag, säger Andreas Qvarfort.

- Det blev en liten bomb i branschen. Kunder och leverantörer började ringa en timme efter det att rekryteringen blivit officiell.

Chockrekryteringen blev startskottet för något av en ny era för APQ El. Kundtillströmningen ökade, inte minst på grund av en strategisk investering: APQ El är sponsor av Malmö FF.

- Jag tror inte att vi hade fått uppdraget för Swedbank Stadium, där vi gör ljud och ljus värt 70 miljoner kronor, om vi inte varit med i nätverket runt sponsorskapet.

- Det sätter en viss prägel, man får till exempel kontakt med resten av de ungefär 100 företag som är sponsorer.

Många på företaget är fotbollsintresserade och brukar gå på matcher tillsammans.

Det verkar vara rätt grabbigt här?

- Fruktansvärt! Det är ju skitkass. Det blir mycket bättre stämning när det finns kvinnor på företaget.

Av företagets 155 montörer är två kvinnor.

- Tyvärr är det få kvinnor som utbildat sig inom yrket. De som har sökt jobb här har jag tagit in.

Så det är inte genusfrågan som ligger bakom den rekordstarka utvecklingen. Utan...

- Jag tror att vi har en oerhörd bredd på vad vi kan göra. Det är det som skiljer oss från konkurrenterna, eftersom det gör att vi kan ta gigantiska projekt - och utföra allting inom det, säger Andreas Qvarfort.

I dag är APQ EL ledande i Malmö, som också är den helt dominerande marknaden för företaget. Företaget kommer att fortsätta sina investeringar i ny teknik men även försöka sig på en geografisk expansion, om än inte så långt bort.

- Det handlar kanske om en radie på tio mil. Jag har alltid älskat Halmstad, folket där är så trevligt, och så är det bra sysselsättningsgrad där. Så om jag ska öppna fler kontor blir det nog i Halmstad.

- Där tänker jag nog mer med hjärtat än med hjärnan. Men samtidigt är det ett bra läge för att kunna ta sig in i Småland, och det är inte så långt från Göteborg heller.

Andreas Qvarfort tycker att företaget klarat sig ganska lindrigt undan finanskrisen. Åtminstone kom man senare in i den, som underleverantör till stora byggen. Det är först under senare hälften av 2009 som krisen nådde företaget. Därmed går man något senare ur den också. Men trots att han ser 2010 som ett ganska tufft år tror han på en fortsatt ökning av omsättningen, från 116 miljoner 2009 till 220 i år.

Flera gånger under intervjun upprepar Andreas Qvarfort att det är de skickliga och engagerade medarbetarna som är den viktigaste framgångsfaktorn.

- Rent spontant känner jag att de anställdas kompetens är något man kommer långt med. Det kvittar hur duktig du är som vd, har du inte den spelar inget annat någon roll.

När han beskriver sina ledarskapsmetoder framkommer ytterligare en sak som påverkat utvecklingen.

- Jag har ett hederligt pappersblock - jo, jag har en Iphone men använder den inte till detta - där jag skriver upp sådant jag måste göra under dagen, direkt när jag kommer till jobbet. Någon kund att kontakta, någon projektledarutbildning att kolla upp...

Även målen för företaget blir tydligt formulerade och dokumenterade. I dag handlar det om delmål, som att införa elektronisk fakturering eller att utöka utbudet med någon ny service. I början var formuleringen mer konkret.

- Ett år tyckte jag att 10 miljoner i omsättning lät trevligt, så då satte jag det som mål och så jagade jag den siffran.

Ytterligare en framgångsfaktor verkar vara att Andreas Qvarfort är en vd som erkänner när han har det tråkigt på jobbet.

- Jag har aldrig tänkt att "nu lägger jag ned företaget och tar ett lönejobb". Men jag har tänkt att vad sjutton, vi lallar runt här, harvar på i samma fålla. Som vilket elentreprenadföretag som helst.

- Då är det dags att göra något så att vi ger eko i branschen igen.

För att klara expansionen har det ibland varit nödvändigt att låna pengar. Andreas Qvarfort har valt att låna från en bank, och är nöjd med det. Första lånet uppgick till en halv miljon kronor och i dag är krediten 12 miljoner kronor. För att få bra bankrelationer är det viktigt att hela tiden ha banken med sig i utvecklingsplanerna, visa på att planerade investeringar är lönsamhetsdrivande. Fast inte ens det hade nog räckt i dag, tror han.

- Hade jag kommit in och velat låna till ett nytt företag i dag, i det läge som är nu på bankerna, hade jag knappast fått lån.

De hårda kraven som bankerna ställer på expanderande företag är ofta överdrivna, tycker Andreas Qvarfort.

- Jag tycker att det är fel, företag ska inte hamna i klistret och inte få låna på grund av att bankerna gör dåliga affärer i utlandet.

På lång sikt är det inte uteslutet att man tar in fler ägare för att finansiera fortsatt tillväxt.

- Jag utesluter absolut inte notering, men vi har inte tittat konkret på det, säger han.

___________________________________________________________



Fakta El, jazz och träning

Ålder: 37.

Bor: I villa i Trelleborg, uppvuxen i Åkarp.

Familj: Gift med Felicia, tre barn: 3, 6 och 8 år.

Utbildning: Tvåårigt gymnasium med inriktning på elteknik.

Intressen: Spelar saxofon och klarinett, har tidigare spelat i storband. Kör mc (Suziki Intruder 1400) och spelar golf. Tränar cykling inför Vätternrundan, som han anmälde sig till efter en vadslagning med en kollega.

Favoritmusik: Stan Getz, Miles Davis och Madonna.

Av: Linda Vikström
Mejla reportern

Bloggar som länkar hit

Kommentarer

Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.

1 kommentar

5
5
Nu visas kommentar 1 - 5 (1)

Nyheter

Artikellista - Nyheter

Metro handelsstoppad på börsen

Metro International handelsstoppades på fredag eftermiddag efter att under dagen ha stigit kraftigt.

Positiv öppning väntas på Wall Street

New York USA-terminerna noterades högre inför fredagens handel med stöd av stark amerikansk jobbrapport.

Börsen Stockholm - upp

Bolagen som lyfter börsen

Börsen är upp i väntan på viktig jobbstatistik från USA.

Nu shoppar vi mindre igen

Försäljningsvolymen i detaljhandeln i euroområdet sjönk 1,6 procent på årsbasis i december, jämfört med en nedgång med reviderade 1,5 procent föregående månad (-2,5).

Rykte: Greklands ekonomi oväntat bra

Budgetunderskottet i Grekland ska enligt en insatt källa ha förbättrats mer än beräknat, under 2011.

Artikellista - Nyheter

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Unionen varslar om total arbetsnedläggelse för personalen vid tre charterbolag i protest mot för långa arbetspass.

Börsen Stockholm - ner

Volvo stiger på sval börs

stockholm Börsen faller tillbaka något medan fordonsjättarna Volvo och Scania stiger.

Eniro plockar in Starcoms ordförande

Starcoms ordförande tar nu även plats i Eniro.

”De funderar på att sälja mäkleriet”

Börsgolvet (Fredag 10 juni) Öresund är mycket mer intressant än HQ, enligt Börsgolvets vänner som ser en kommande kassako.

Börsens blickar riktas mot Volvo inför öppning

Stockholm Terminerna för de ledande europeiska börsindexen noterade små rörelser inför fredagens öppning.

H&M-konkurrent rusade i USA

new york Av de två rapporterande klädbolagen på Wall Street i går kväll var det en som rusade och en som rasade över 10 procent.

Börsen New York - upp

Bernanke-tal gav positiv börs-respons

New York New York-börserna visade på måttliga uppgångar under den inledande handeln på torsdagen.

Ben Bernanke.

Bernanke: Vår ekonomi är sårbar mot chocker

USA-ekonomin har visat tecken på förbättring men den är fortsatt sårbar mot chocker. Det sade Fedchefen Ben Bernanke inför representanthusets budgetutskott på torsdagen, enligt Bloomberg News.

Artikellista - Nyheter

USA-börserna balanserar på nollan

New York USA-terminerna var i stort oförändrade på torsdagseftermiddagen, inför den amerikanska börsöppningen.

Analytiker: Utdelningen räddar aktien

Holmens rapportbesvikelse räddas enbart av en höjd utdelning, enligt analytiker.

Börsen Stockholm - upp

Bolagen som ökar på svajig börs

Stockholm Utvecklingen var oregelbunden i Stockholm och Europa på torsdagsförmiddagen.

Artikellista - Nyheter

Holmen får torka rapporttårarna

Holmens resultat levde inte upp till förväntningarna.

Artikellista - Nyheter

Så ser du om chefen är en stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns.
– Samma egenskaper som gör dig till en framgångsrik chef kännetecknar en skicklig bedragare, säger Tomas Brytting, författare till en bok om chefsarbetets etik. 6

Helen Ahlbom

Här är bakgrunden till neddragningen

Två av Sveriges FoU-jättar drar ner på forskningen i år. Ericsson räknar med att sänka sin FoU med upp mot 3,6 miljarder. Samtidigt fortsätter minskningen av antalet forskartjänster på Astra Zeneca.

Artikellista - Nyheter

Astra kapar 1200 jobb i Södertälje

UPPDATERAD. Astra Zeneca lägger ner sin forskning och utveckling som varit inriktad mot neurovetenskap. I Sverige berörs cirka 1200 forskartjänster, de flesta i Södertälje. 8

Artikellista - Nyheter

Analytiker: Kurslyftet överdrivet

Axis kanonrapport får aktien att rusa ordentligt på börsen. Analytiker menar att rapporten är stark men kursuppgången överdriven. 1

Artikellista - Nyheter

Affärvärlden rusar ifrån konkurrenten

Affärsvärlden drar ifrån ärkerivalen Veckans Affärer i den senaste räckviddsmätningen. Gapet mellan tidningarna är nu rekordstort.

Artikellista - Nyheter

Axis rusar på kanonrapport

Nätverksvideoföretaget Axis lägger ett succékvartal bakom sig och aktien rusar på börsen.

Metro dubblar resultatet

Tidningsbolaget Metro slog till med ett resultat på 11,4 miljoner euro jämfört med förra årets 5,6.

De vill skapa ny gruvjätte

En jättefusion i råvarubranschen är på gång.

Plus väntas på börsen under rapportfloden

Stockholm Terminerna för de ledande europeiska börsindexen noterade smärre uppställ på torsdagsmorgonen.

Artikellista - Nyheter

Astra höjer utdelningen

Astrazeneca gör en oväntat stor vinst och höjer nu utdelningen. Samtidigt sänks progosen.

Artikellista - Nyheter

Axis slår förväntningarna

Med ett resultat före skatt på 192 miljoner översteg Axis analytikernas förväntningar.

VA: Veckans två hetaste köp

Veckans Affärer rekommenderar köp av Studsvik och G5 Entertainment.

Artikellista - Nyheter

Vinstfall i Elux

Resultat krympte till nästan en fjärdedel jämfört med året innan.

Senaste quizen

Alla våra quiz
”De funderar på att sälja mäkleriet”

”De funderar på att sälja mäkleriet”

Osäkerheten hjälper inte investmentbankerna, säger Börsgolvets vänner.

Krönikor Johan Högberg Solen går
ner i öster

Johan Högberg

Johan Högberg: Håll ett öga på Japan.

Krönikor Jonas Elofsson Har börsen tjuvstartat?

Har börsen tjuvstartat?

Jonas Elofsson: Börsen rusar trots pågående konjunkturnedgång. 4

Här är SJ:s nya supertåg

Här är SJ:s nya supertåg

Gröna tåget - SJ:s hopp. 1

Risk för flygstrejk – lagom till sportlovet

Risk för flygstrejk –
lagom till sportlovet

Kolla vilka bolag som berörs.

”Samsung är för arrogant”

”Samsung är för arrogant”

Mobiljätten bråkar med både Apple och Nokia – det kan straffa sig.

Så mycket är din Söderlya värd

Så mycket är din Söderlya värd

Ny söktjänst ger svar. 2

”Skräckförhandlingar” inleds

”Skräckförhandlingar” inleds

Tongångarna inför förhandlingarna mellan facket och SAS är hårda. 2

Rekordhandel bland privatspararna

Rekordhandel bland privatspararna

Uppgång med 19 procent i januari.

Så ser du om chefen är en stortjuv

Så ser du om chefen
är en stortjuv

Titta på högsta ledningen, om du undrar var bedragarna finns. 6

Affärvärlden rusar ifrån VA

Affärvärlden rusar ifrån VA

Tack! Du bidrar till att Affärsvärlden nu drar ifrån VA i antal läsare.

Från mackjobb till Bukowskis

Från mackjobb till Bukowskis

Drömjobbet var Bukowskis och utan att aktivt söka jobbet blev det hans. 1

Säljes: P-plats på Östermalm

Säljes: P-plats på Östermalm

För knappt 47 000 kronor kvadraten får du en egen p-plats i city. 3

Han tar över efter Löfven

Han tar över efter Löfven

Blir IF Metalls nye förbundsordförande.

H&M:s rekorddyra reklamfilm

TV: H&M:s rekorddyra reklamfilm

Se den före Super Bowl-finalen som går på söndag.

De har sämst anseende

De har sämst anseende

Här är de svenska varumärken där anseendet sjönk mest under 2011.

Smygbandade chefen – vann i domstol

Smygbandade chefen
– vann i domstol

Arbetstagaren fick nog av hoten. 2

Mona Sahlin regeringens val till topptjänst

Mona Sahlin regeringens
val till topptjänst

Sahlin: Jag känner mig tänd och taggad och glad. 4

Tackar nej till 10 miljoner

Efter mediastormen - bankbossen säger nej tack till miljonbonusen. 2

Tjänar du mer än grannen?

Tjänar du mer än grannen?

Så mycket tjänar en tjänsteman i snitt i timmen och per månad.

Gruvbolag gör svensk till miljonär

Gruvbolag gör svensk till miljonär

Northland Resources framgång ger guldregn över svensk markägare. 3

De betalar för Spotify

De betalar för Spotify

Så många betalar nu för musiktjänsten Spotify. 1

Gripne it-miljonärens 
 svenska förflutna

Gripne it-miljonärens
svenska förflutna

Han har tjänat miljoner, bytt namn och nu arresterats. Han har också ett förflutet i ett svenskt storfiasko.

Fackets hån mot SAS

Fackets hån mot SAS

Se reklampostern där kabinfacket CAU förlöjligar flygbolaget SAS. 4

Oskyldigt dömd får rekordskadestånd

Oskyldigt dömd får rekordskadestånd

Thaddeus Jimenez satt 16 år i fängelse för mord.

SBAB sänker boräntor

SBAB sänker boräntor

Rörligt blir billigare.

Fick sparken – för 
tio IKEA-kassar

Fick sparken – för
tio IKEA-kassar

Trots att den anställde betalade avskedades han. 3

Vestbergs turarmband

Vestbergs turarmband

Kolla in Ericsson-vd:n Hans Vestbergs turarmband.

Så högt stiger bopriserna

Så högt stiger bopriserna

Mäklarna själva spår en prisökning på bostäder i Q1. Så hög blir den. 1

Hur tror du priserna utvecklas på borätter första kvartalet 2012?

Se resultatet
  • Ökar 10 % eller mer 6%
  • Ökar 5-9 % 8%
  • Ökar 1-4 % 15%
  • Oförändrade 15%
  • Minskar 1-4 % 23%
  • Minskar 5-9 % 15%
  • Minskar 10 % eller mer 17%
Rösta
Så räddas Saabmuséet

Så räddas Saabmuséet

Produktionen är borta. Men Saabs historia stannar i Trollhättan. 1

Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

TV: Obama: Vi måste ta tillbaka jobben

Lovar kraftfulla åtgärder. 1

Villaägarnas attack mot Nordea

Villaägarnas attack mot Nordea

Villaägarna har tröttnat på det stora räntenetto från främst Nordea. 4

Anställda får bonus

Anställda får bonus

Greger Hagelins Wesc har beslutat om aktierelaterat bonusprogram.

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Metro... +23,8% 0,8
Metro... +17,2% 0,8
ACAP ... +14,9% 22,3
Micro... -10,6% 17,8
Ortiv... -6,1% 10,8
Sigma B -5,3% 6,3

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,01 1,54%
5 år +0,08 1,46%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,06kr 6,68
Euro -0,10kr 8,77
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat - -
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

Senaste tv-klippen

Onsdagsrapporten

Onsdagsrapporten – program 9

Fondspelen

16-åriga Cecilia vann Fondspelen 2011

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Swedbank stoltserar

Taggar

Visa alla

Vad är en tagg?

Affärsvärlden sätter taggar på allt innehåll. Taggar kan liknas vid nyckelord och gör det lätt att hitta innehåll som hör samman.

AFGX 17:30

+1,16% I år +10,08%

Dow Jones 22:04

+1,23% I år +5,28%

Mannen utan egenskap

Mannen utan egenskap

Niklas Ekdal: För S blir det värre innan det blir bättre.

Datum

Lördag 4 februari 2012