Faller en faller flera

2010-05-21 15:06  Bengt Ljung | Antal kommentarer: 23

Hur allvarlig är krisen i Europa egentligen? Tvingas Grekland lämna euro-samarbetet? Rycks flera länder med i fallet? Affärsvärlden analyserar Europas största utmaning på flera decennier.

Annons

Portugal och Grekland sitter inte i samma båt. Portugal är inte Grekland. Inte heller Spanien är Grekland."

Jean-Claude Trichet, chefen för den mäktiga europeiska centralbanken, ECB, försökte desperat stoppa det aggressiva grekiska viruset. Men Sydeuropa hade redan utvecklat allvarliga symtom.

ECB-rådet var på besök i Portugal för att hålla sitt månatliga penningpolitiska möte. I Beléms fyrkantiga kulturcenter, sex kilometer från Lissabons centrum, höll ECB-chefen den 6 maj presskonferens och försökte lugna de panikslagna finansmarknaderna.

Belém var fridfullt och vykortsvackert. Den varma solen glittrade i Tejo-flodens mynning vid segelbåtshamnen och monumentet över portugisiska upptäcktsresanden. I trädens skugga på Imperietorget framför kulturcentret stod en tapper skara på 34 personer och demonstrerade fredligt mot Portugals centralbank. Kontrasten var massiv mot Aten där våldsamma upplopp lett till flera dödsfall dagen innan, den 5 maj.

Visst odlar både Portugal och Grekland oliver och vin, men Portugal har utmärkta golfbanor och alfabetet är inte rena grekiskan. Visst demonstrerar portugiserna mot nedskärningarna, men de är lugnare till sinnet. Och visst har Portugal alldeles för stor statsskuld - men den är betydligt mindre än Greklands. Ändå upplevde portugiserna att de klumpades ihop med grekerna.

- Folk tyckte inte att det var rättvist av Standard & Poor's att sänka kreditbetyget för Grekland och Portugal samma dag. Spanien fick sin nedgradering nästa dag, säger Eva Gaspar, ekonomisk kommentator på tidningen Jornal de Negócios.

Kreditvärderingsinstitutets nedgradering av portugisiska statspapper till A- den 27 april var ett hårt slag för förtroendet. Grekland sänktes till skräpstatus BB+ och Spanien till AA.

Men det som verkligen satte skräck i investerarna var S&P's analys: Innehavare av grekiska statspapper skulle bara få tillbaka mellan 30 och 50 procent av värdet vid en skuldrekonstruktion eller en statsbankrutt.

Klicka på bilden nedan för att se hur krisen slår i Europa - land för land!

***

Finanskrisen, del 2

Likheterna mellan denna skuldkris och finanskrisens intensiva skede hösten 2008 var slående. Fruktan för den grekiska smittan spred sig och drev upp räntorna i Piigs-länderna: Portugal, Italien, Irland, Grekland och Spanien. Viss oro fanns också för Storbritannien och Belgien.

Interbankmarknaden stramades åt eftersom bankerna inte litade på sina motparter. I första hand ville investerarna undvika exponering mot sydeuropeiska banker. Franska och tyska banker hade stora tillgångar i grekiska, portugisiska och spanska banker. Priset på credit default swaps (en försäkring mot betalningsinställelse) för europeiska banker nådde nivåer som inte synts till sedan kraschen för den amerikanska investmentbanken Lehman Brothers i september 2008.

- I jämförelsen är Grekland som Bear Stearns, den första dominobrickan som faller, och Lehman Brothers skulle vara Spanien, sade Financial Times chefredaktör Lionel Barber till BBC.

***

Problemet Grekland

Ändå trodde euroländernas finansministrar att de hade stoppat finansstormen när de efter söndagsmötet den 2 maj drämde ett gigantiskt lånepaket till Grekland i bordet. Lånen från euroländerna och Internationella valutafonden var på 110 miljarder euro, fördelat under tre år. Men i stället skrämdes marknaden av farhågorna att det inte skulle räcka. Behovet var 150 miljarder.

Vad marknaden borde ha vetat - och EU-kommissionen faktiskt förklarade - är hur IMF-lån till krisländer är uppbyggda. Lånen täcker omsättning av hela statsskulden i minst ett och ett halvt år. Sedan ska Grekland börja doppa tårna i den privata finansmarknaden igen, medan euroländerna och IMF håller landet under armarna. Privata lån ska varvas med euro/IMF-lån allteftersom marknadens förtroende för Grekland återvänder. Efter tre år ska Grekland klara sig själv, de sista utbetalningarna från lånepaketet ska inte behövas. Så fungerar till exempel IMF:s treåriga program för Ungern.

Lånet var noga konstruerat för att inte bryta mot EU-fördragets förbud mot bailouts (att överta andra länders förpliktelser). Pengarna är ett lån och inte en gåva. Inte heller räntenivån är någon present. Den följer IMF:s formel, och uppmuntrar därmed även Grekland att hitta billigare privata lån så småningom.

Inget euroland ska alltså förlora på att de hjälper Grekland. Tvärtom tjänar de på lånen. Eftersom euroländerna lånar upp pengarna på öppna marknaden till lägre ränta än vad Grekland får betala (omkring 5 procent) uppstår en vinst. Varje euroland behåller sin egen vinst, vilket betyder att Tyskland bör göra den största förtjänsten. Om något euroland, kanske Portugal eller Spanien, tvingas låna till en ränta som är högre än 5 procent kompenseras landet av övriga euroländer.

Men marknaden oroas likväl över att Grekland inte klarar villkoren för lånen. Var tredje månad ska EU-kommissionen kontrollera att Grekland genomför sitt hårda saneringsprogram. Om Grekland levererar, ger euroländernas finansministrar klartecken till en ny delbetalning. Det är en mödosam hinderbana med tolv häckar och en mycket tung ryggsäck som landet måste ta sig igenom.

Åtstramningspaketet är tufft, bland de hårdaste hittills. Åtgärderna innebär besparingar som motsvarar 11 procent av BNP på tre år. Danmark nådde samma nivå under 1980-talet, men då tillsammans med en devalvering.

- Folk kommer att acceptera programmet om de tror att Grekland blir ett bättre land i slutändan och om bördorna fördelas rättvist mellan samhällsgrupperna, hoppades finansminister Giorgos Papaconstantinou den 2 maj.

Men helt säkert är det inte. Åtgärder som skattehöjningar, sänkta löner, reformer av arbetsmarknaden och pensionssystemet är ytterst impopulära. Folkliga protester gör situationen explosiv och balansgången svår.

***

Om Grekland inte levererar
Vad händer om grekerna inte levererar? Ingen tror väl att Grekland över en natt blir en mönsterstat vad gäller administrativ effektivitet, politisk dådkraft och folkliga självuppoffringar. Givetvis kommer Grekland att snubbla på vägen.

Då har euroländerna och IMF två val: Det ena alternativet är att se lite mellan fingrarna med kraven ("euro fudge" - fuskverk - är en klassisk EU-lösning). Kanske uppmanar man Grekland att ta igen förlorad mark till nästa kvartalskontroll. Vid mindre missar är detta alternativ mer troligt.

Eller så släpper man atombomben och drar in lånestödet. Då finns ingen annan utväg än att Grekland ställer in betalningarna. Möjligen skulle Grekland tillåtas omstrukturera sina skulder och skjuta upp betalningarna, men bara om grekerna efter omförhandling återfår stödet från euroländerna och IMF. Landet måste då ta sig tillbaka på den smala vägen igen.

Det allvarligaste scenariot är statsbankrutt. Långivarna skulle förlora åtminstone en del av sina fordringar på Grekland. Grekiska statsobligationer skulle få skräpstatus. I praktiken skulle Grekland ställas utanför EMU tills solvensen återupprättats. Grekiska banker skulle bli insolventa och ställas utanför betalningssystemet. Troligen skulle landet också få lämna euron formellt efter en tid. Den nya valutan (drachmer?) skulle bli svag och göra utlandsskulden ännu dyrare. Det skulle leda till ekonomisk kollaps för Grekland.

När Argentina ställde in betalningarna 2001-2002 flydde utländska investerare och kapitalströmmarna till landet upphörde praktiskt taget. Efter svåra förhandlingar kunde Argentina 2005 göra upp med huvuddelen av långivarna. Skulden skrevs ned med omkring 70 procent. Under den värsta delen av krisen hamnade över halva befolkningen under fattigdomsgränsen. Nästan var tredje argentinare hade inte tillräckligt med pengar till mat.

En invändning från marknaden är att treårsprogrammet för Grekland inte är tillräckligt. Skulderna är helt enkelt för stora. Efter tre år beräknas de vara 149,6 procent av BNP och när programmet tar slut går landet i konken.

Och sannolikt kommer Grekland att behöva euroländernas hjälp i många år framåt. Men programmet gör i alla fall att euroländerna vinner tid. Andra Piigs-länder kan hinna få ordning på sina statsfinanser.

Euro-optimisterna gråter inte om Grekland skulle tvingas lämna EMU. Landet fuskade sig in och var egentligen inte moget att gå med.

- På många sätt skulle en trasslig grekisk insolvens (med utträde) stärka euroområdet. Det står då klart att EMU är starkt nog att stå emot en medlems misslyckande. Och toleransen för brott mot budgetreglerna kommer att minska mycket, säger Daniel Gros, chef för tankesmedjan Centre for European Policy.

Euron går inte under för att perifera Grekland hakas av. Den gemensamma valutan lever vidare så länge kärnländerna, i första hand Tyskland och Frankrike, vill fortsätta.

***

Smittan
Det stora problemet är smittorisken. Rädslan för en kedjereaktion kan bli självuppfyllande. Risken är relativt stor att ytterligare något euroland behöver hjälp förr eller senare.

Jean-Claude Trichet och andra makthavare pratar mycket om vilket unikt fall Grekland är, att andra länder inte alls är lika illa ute. Grekland har klart högst statsskuld, usel skatteindrivning och har bränt ned sitt förtroende till backen genom att systematiskt ljuga om sitt budgetunderskott i över tio år.

Policyskapare vill upprätta brandväggar för att stoppa flammorna att sprida sig och orsaka fullskalig skogsbrand. I många huvudstäder förbereds tuffa budgetåtgärder för att blidka marknaden. Exitstrategierna, med årliga mål för budgetkonsolideringen, utformades just för att snabbt få kontroll på statsfinanserna efter de stora stimulanserna. Historiskt brukar skuldkriser följa på finanskriser, så egentligen borde ingen vara överraskad. Men det är man.

***

Portugal

I Portugal försöker man undgå smittan genom att tidigarelägga åtgärder som skulle ha införts 2011-2013. Reavinstskatten på värdepapper höjs, bidrag sänks, vägtullar höjs och infrastrukturprojekt som snabbtåg och flygplatser skjuts på framtiden. För att stärka landets position stöder högeroppositionen minoritetsregeringen under José Socrates.

Finansministern Fernando Teixeira dos Santos säger att nedskärningarna accelereras för att Portugal lättare ska nå underskottsmålet i år på 8,3 procent, det var 9,4 procent i fjol.

Men Portugals problem är främst den låga tillväxten och svaga konkurrenskraften. Landet har förlorat exportmarknader för sina produkter med lågt förädlingsvärde i konkurrens med Östeuropa och Asien. Arbetskraftskostnaden har stigit och produktiviteten släpat efter.

Den privata skuldsättningen är också hög. Lissabon vimlar av "vende-se"-skyltar på byggnader. Folk försöker förtvivlat sälja sina fastigheter. Men priserna är lägre än när de köpte, och bolånen kan inte lösas. Den franska investmentbanken Natixis beräknar att nödlånen skulle behöva uppgå till 65 miljarder euro.

***

Spanien och Italien

Spaniens statsskuld är relativt låg, men även här skräms investerare av den sammanlagda skulden, offentlig och privat, som uppgår till 170 procent av BNP. Fastighetsbubblan har redan spruckit och strukturomvandlingen går trögt. Arbetslösheten är nästan 20 procent. Att regeringen dessutom förnekar problemen har minskat förtroendet för landet ytterligare.

När Greklands paket var klart fick premiärminister José Luis Rodriguez Zapatero ilsket förneka rykten om att även Spanien begärt lån. Landet skulle ha bett om krediter på 280 miljarder euro, sades det. Men det hade inte räckt långt, Natixis har räknat ut att Spanien skulle behöva låna 410 miljarder euro under 2010-2012.

Tillsammans med Italien är Spanien systemriskländerna bland Piigs-länderna. Italien är den verkligt stora elefanten, med sin enorma statsskuld. Om oron på allvar skulle slå klorna i Italien skulle landet få svårt att kämpa sig fritt. Tillväxten går kroniskt i snigelfart. Landet har svårt att höja skatterna ytterligare. Stigande långräntor skulle innebära att Italien får det besvärligt att betala sina räntor. En fördel är i alla fall att statsskulden är upplånad inom landet.

Till skillnad från många andra länder satsade inte Italien på stimulansåtgärder mot den ekonomiska krisen. Italien hade helt enkelt inte råd. I efterhand har finansminister Giulio Tremontis försiktighet hyllats.

***

Brittiska öar

I Irland är det budgetunderskottet som är rekordstort. Efter överhettningen sprack bostadsbubblan, tillväxten rasade i botten och skatteintäkterna försvann. Men regeringen har också beslutat om omfattande saneringsprogram och får ofta beröm av ECB och EU-kommissionen.

Och Storbritannien sitter nu med ett "hung parliament". Historiskt har minoritetsregeringar eller koalitionsregeringar inte överlevt länge i landet och risken är uppenbar att partierna positionerar sig för ett snart nyval genom att inte förarga väljarna. Det bådar inte gott för de svåra beslut som en budgetsanering kräver.

Storbritanniens underskott och skuldutveckling är oroande. Gordon Brown har, först som finansminister och sedan som premiärminister, missskött statsfinanserna genom att slösa i goda tider för att sedan stå med tomma lador i lågkonjunkturen. På sätt och vis kom den globala finanskrisen som en räddning för honom, det blev en lämplig syndabock.

Men alla länder med statsskuld över 100 procent av BNP är sårbara. Dit hör även Belgien. De ständiga grälen mellan landets fransktalande och holländsktalande grupper innebär dessutom en politisk risk. Ibland talas det rent av om att dela landet. Stigande oro betyder stigande räntor.

***

Här för att stanna

Vi lär få dras med skuldkrisen under flera år framöver. Euroländernas statsskuld pressar man inte ned i en handvändning och under skuldsaneringen kommer sannolikt oro för att Grekland - eller något annat land - inte klarar av sin tuffa uppgift flamma upp.

För några år sedan klagade ECB-chefen Jean-Claude Trichet på att finansmarknaden underskattade risken. Marknaden fungerade inte tillräckligt disciplinerande när det gällde att straffa länder som syndade med budgetunderskott eller tog lättsinnigt på en svag bytesbalans, hette det. Euron skyddade syndarna alltför väl. Nu låter det tvärtom. Nu tycker ekonomikommissionär Olli Rehn att marknaden överreagerar.

Skräckscenariot är givetvis full panik på marknaden. När finansflocken rusar åt ett håll kan det gå oerhört fort. Förtroendet kan sjunka lika snabbt som Santa Justa-hissen i Lissabon, som förbinder de nedre delarna av staden med Carmo Square. Den tar 28 sekunder.

Annons
Kommentarer Sortera: Senaste överst Inlagd av: x - 21/05 16:19 eget a-lag

PIGS kan väl bilda en egen klubb och leka i där dom kan bedra varandra på lika villkor, möjligen skulle man rädda Ire

Inlagd av: x - 21/05 16:21 förresten

förresten så är väl Sverige inte så mycket sämre lånelekare med sina 2,3 trillioner i svenska bostadslåneskulder. Vi kommer få rätt kul här framöver ochså.

Inlagd av: Qa - 21/05 17:57 Tvångsförvaltning?

En fast hand har aldrig vart fel när destruktiva tendenser hotar...

Inlagd av: skeppare - 21/05 20:16 Dax för "Egna Valutor" + EU index

Det är nog Dax för egna valutor igen, på det här sättet får ju en del länders medborgare jobba häcken av sig för att skaffa välstånd till andra som ligger i
hängmattan och dricker vino.
nu kl 20 00 Dow + 0,62 %
Nasdaq + 0,83
Tycker gott det skulle finnas ett EU index
Oron kommer nog att lägga sig över helgen.
såvida inte nya EU "Lik" kommer fram.

Inlagd av: GULD - 21/05 20:40 Pengars värde...

skapas ENDAST genom produktion !!!

"Välfärd" eller om man så vill "levnadsstandard" skapas på samma sätt ENDAST genom produktion !!! Eftersom det vi konsumerar först måste produceras finns det absolut INGA GENVÄGAR !!! Sedan kan Mona/Lars eller andra gapa sig hesa över "trygghet" (läs bidrag) men faktum kvarstår att ska man konsumera ett endaste litet grand så måste detta först ha producerats, annars existerar det helt enkelt inte.

En HEL VÄRLD är i "ekonomisk kris". Detta ska lösas med LÅN.... NÖD-lån...

Hallå, någon hemma? VAR kan man låna dessa belopp?? HUR kunde skulderna bli så GIGANTISKA??? Har vi verkligen konsumerat MER än vi har producerat, och hur gick i så fall detta till ????

Det luktar politisk inblandning lång väg, och det luktar inte gott !!!

Inlagd av: Åsa - 21/05 21:46 Tänk nytt någon gång

Jag har alltid förespråkat en Nordisk Union.
Visserligen är danskarna lite svåra att förstå ibland, men då tar man en lilling och snackar engelska.
Jag var nyligen i Spanien. Inte många kan prata engelska där. Där importerar man indier till t-shit butikerna, de är billiga och kan engelska.

Inlagd av: Rasken - 21/05 23:13 Intressant läsning

http://matterhornassetmanagement.com/2010/05/18/alea-iacta-est/

Inlagd av: PAUL - 22/05 01:21 THE END OF THE EU

The Fire Has started in Greece, this inferno cannot be put out any longer but will spread to the other neigbouring nnations, Italy, Spain, Portugal, Ireland and the UK!
It is just a mattar of time !

The EU is Not A consitution Like THE USA, CANADA, OR AUSTRALIA! THE MODEL OF THE EU is a NON DEMOCRATICAL CONSITUTION VERY SIMILAR TO THE SOVIET UNION ! they collapsed! It is just a matter of time a year, 2 three the most " THE EU WILL DiSOLVE"

Very important LINKS TO CHECKOUt

http://www.prisonplanet.com/alex-jones-on-greece-battle-against-oligarchs.html

http://www.infowars.com/eu-federal-economic-government-proposal-mirrors-nazi-plan-for-fourth-reich/

http://www.infowars.com/top-nazis-planned-eu-style-fourth-reich/

Inlagd av: PAUL - 22/05 02:10 STOP USING THE NEW WORD PIGS

THE EU IN THE EYES OF THE WORLD HAVE BECOME A LAGHING STOCK!
THIS IS VERY DANGEROUS, THE NORTH HATES THE SOUTH AND NOW THE SOUTH FANATICALLY HATE THE NORTH, THIS NEW CULTURE OF THE EU HAS TRIGGERED OFF THE TICKING BOMB WILL AND CAN LEAD TO A CIVIL WAR, WE NEVER LEARN FROM HISTORY, THIS HAPPENED IN THE USA 1861 WERE THE SOUTH BROKE OF FROM THE UNION THAT LEAD TO CIVIL WAR KILLING MILLIONS AND DESTROYING THE NATION!

PLEASE YOU HAVE TO ADMIT THAT EUROPEANS ARE THE DUMMEST PEOPLE REGARDING THEIR REGIONAL EUROPEAN HISTORY AND THE MOST RASIST!

ALOT OF EUROPEANS DO NOT EVEN KNOW WHO NAPOLEON WAS!

LETS LOOK AT THIS WAY! THE PANET'S CULTURES AND ECONOMIES WERE DESTROYED IN 1700 AND 1800 BY EUROPEANS THE BYZAQNTINE EMPIRE WITH THE MOST BEAUTIFUL CITY IN THE WORLD WAS DESTROYED BY EYROPEAN, AFRICA THE LAND OF MILK AND HONEY WAS DESTROYED BY EUROPEAN AND WE CAN GO ON AND ON!

LETS TAKE ONE EXAMPLE DURING THE SECOND WORLD WAR!

SWEDEN TOOK PART IN MURDERING MILLIONS OF INNOSENT PEOPLE IN EUROPE DURING THE SECOND WORLD WAR AND MADE A CLEAR PROFIT OF 20 BILLION USD THAT WAS ENOUGH TO FEED THE SWEDISH POPULATION WITH OUT THE POPULATION WORKING FOR THE NEXT 30 YEARS, DURING THE SECOND WORLD WAR SWEDEN SOLD MOST OF THEIR IRON OR TO NAZI GERMANY THEY WERE MAKING MNAZI UNIFORMS FOR THE GERMAN REICH AND AT THE SAME TIME THEY WEIR MANUFACTURING SAAB FIGHTER PLANES FOR THE BRITTISH TO BOMB GERMANY!

THE STORY GOES ON AND ON!

HERE IS A LINK ON HOW THE BYZANTINE EMPIRE WAS DESTROYED BY EUROPEANS THIS IS VERY IMPORTANT THAT YOU WATCH THIS VIDOE BEFOR YOU PEOPLE START CRITISZING GREECE AND USING THE FORM PIGS
CLICK BELOW TO WATCH! IT IS VERY IMPORTANT THAT YOU WATCH THIS VIDEO AND A MUST, THE VIDEO IS A RUSSIAN PRODUCTION IN ENGLISH!

aFTER WATCHING THE VIDOE YOU WILL FEEL SHAME AND ANGRY TO FIND OUT ABOUT THE BARBARIC ACTS OF EUROPE!

http://www.youtube.com/watch?v=XNiLuxdS4Ac

THANK YOU FOR YOUR TIME,

PAUL

Inlagd av: paul - 22/05 02:38 EUROPEANS DESTROYED THE MOST BEAUTIFUL CITY IN THE WORLD

CONSTANTINOUPOLIS THE OLD CAPITAL AND MITROPOLIS OF GREECE WAS LOOTED AND DESTROUYED BY WEST EUROPEANS IN 1204 AND THEN ON THE EUROPEANS HANDED THE GOLDEN CITY TO TURKS! THE CITY TODAY LOOKS LIKE AN ASS, AND AGAIN BRUSSELS IS TRYING TO DESTROY GREECE AGAIN!
BEFORE YOU MAKE ANY HARSH CRITICS THINK THAT THE SOUTH WAS THE PARADISE FOR THE NORTHERN NATIONS AS I REMEMBER BEFORE GREECE SELLING OUT THEIR CURENCY THE DRACHMA ON BEER AT THE PUB USE TO COST ONLY 12 SWEDISH CRONES AND NOW THAT GREECE HAS THE EURO THE SAME BEER COST 55 SWEDISH CROWNS!

JUDGE FOR YOUR SELF AND LOOK UPON ONCE AT THE MOST BEAUTIFUL CITY IN THE WORLD THAT ONCE WAS!

CONSTANTINOUPOLIS: THEN THE MOST BEAUTIFUL AND INTELECTUAL CITY IN THE WORLD DESTROYED BY EUROPEANS:
click on the link below......

http://www.youtube.com/watch?v=kKEPcftDxPI&NR=1

Inlagd av: Olli Rein - 22/05 10:35 Sv: STOP USING THE NEW WORD PIGS

Paul most of what you write is rubbish. And Saab hadn´t start making aeroplanes in ww 2. They started after the war manufactoring English Spitfire planes on comission for the Swedish airforce. Their first own aeroplane was a jet-plane and it was not ready for action before the beginning of the 1950: th . It was used in the UN operations in Kongo 1960 -1964.

Inlagd av: Det Upplysta Eneväldet. - 22/05 19:27 The art of democracy.

Demokrati: Konsten att muta folket med dets egna pengar.

Val på val. Skuld på skuld.

Inlagd av: Putte - 22/05 20:15 Reellt problem först när media berättar?

Det bisarra är att problemet först blir ett reellt problem när media berättar om det.

Inlagd av: Irene - 22/05 20:39 Greklandskiten

Grekland skulle slängas ur EU och EMU omedelbart. Men skriv också lite grann om Sverige....!!! Sverige har också stora lån och en ständigt devaluerande skräpvaluta. Sverige kan således nästan jämnföres med England som är en av de värsta länder EU.

Inlagd av: Olof - 22/05 22:21 Sverige bäst i klassen?

Irene kanske skulle kolla statistiken i artikeln. Sverige är det enda landet som klarar EMU-kraven - och vi är inte ens med! Men så har vi ju dåliga erfarenheter av slarvig budgetdisciplin. För övrigt var de svenska huhshållens nettoförmögenhet (tillgångar minus skulder) 3.080 miljarder kronor första kvartalet i år enligt SCB. Så varken staten eller hushållen är särskilt illa ute, tvärtom.

Inlagd av: Putte - 23/05 13:03 Sveriges goda ekonomi en illusion

Det är inte konstigt att svenska staten har god ekonomi när man inte betalar ut sjukpenning, A-kassa, drar in statsbidragen till kommunerna samt polisanmäler studenter för uttag av CSN-lån för att poängen inte periodiseras på årsbasis.

Inlagd av: Ulf - 23/05 16:59 Nyliberala islamkramarna

Helt rätt Putte, så är det, men för muslimsk massinvandring finns det ingen hejd på resurser till från de nyliberala islamkramarna...

Inlagd av: Foppa - 23/05 18:01 Statusen i Sverige

Olof klappar sig själv på ryggen och pratar om svenska hushållen som har en stor nettoförmögenhet. Det stämmer, men då är vi också helt unika i att vår bostadsbubbla ännu inte spruckit.

När vår bubbla - som i alla andra länder - spricker, kommer inte vår gemensamma förmögenhet se så bra ut längre. Delar du upp hushållens tillgångar så utgörs nästan allt av fastigheter. En sättning med 30 % skulle ganska effektift radera ut hela den förmögenhet som finns idag. 30 % är ganska lågt räknat om du jämför med omvärlden.

Det intressanta i dessa diskussioner är ju faktiskt hur länge räntan kan hållas på den nivån den har just nu. Ränta = risk, men idag manipuleras räntan genom att den sätts politiskt och underhålls genom att centralbankerna trycker oändliga massor av nya pengar. Frågan är då hur länge detta kan fortgå. Ju längre sedelpressarna går på högvarv desto större blir risken för att detta orsakar inflation. Så endera slutar de trycka pengar, då stiger räntorna, eller så fortsätter de, varvid inflationen tvingar upp räntorna.

När väl räntorna stiger kommer kollapsen nära.

Inlagd av: lgj - 23/05 18:48 Ingen planeringsdisiplin

Sorligt för Grekland, hur kan de vara så dåliga på ekonomi? De hade kanske behövt ett finansgeni - Onassis hade rederier, och bra kontakter med regeringen hemma i Grekland.
Regeringarnas budget planering måste ha varit en miss, tog man ens in någon skatt? och det lånas alldeles för mycket pengar, euron har skapat prisökningar, vilket leder till minskad konsumtion.Enbart turismen kan de inte leva av. Utan bra företagare - och ansvarsfulla regeringar - debet och kredit - och slut med att sitta
på terassen och äta gott och dricka vin. Det är bättre att jobba. Hoppas att de nu lärt sig den läxan.

Inlagd av: AB - 23/05 19:08 Kalifornien

Kalifornien sitter med ca 150 miljader i lånepåsen. Illinois har slutat betala sina skulder. Sen går det att rabbla upp kanske 25-30 stater till i USA som sitter mkt obekvämt till ekonomiskt. Vem hjälper dom ? Förmodligen ingen. Krisen i Europa är bara en del av kommande kriser.

Inlagd av: Per - 23/05 21:54 Sv: Sverige bäst i klassen?

Jag trodde inte SCB hade statistik senare än 2007?
I alla fall, det året visar en nettoförmögenhet på +5520 mdkr.
I Finland 2004 var den +309 mdeuro.
Utan reala tillgångar var Sverige -167 mdkr 2007, Finland +57,9 mdeuro (år 2009, kunde inte hitta siffror för 2004).

Inlagd av: RAD. - 23/05 22:43 Svar till förståsigpåarna

Ni vet som vanligt inte vad ni pratar om. Fastighetsfömögenheten baseras på taxeringsvärdena som ligger långt under det verkliga värdet och efter att man räknat från alla skulder = nettoförmögenhet. Era övriga spekulationer och påståenden är inte ens värda att kommentera.

Inlagd av: Foppa - 24/05 11:11 Retur till überförståsigpåaren

Den som förstår sig på förståsigpåarna, hur mycket kan inte han?

Svenska hushållens skulder i förhållande till inkomst är 50 % högre än de någonsin tidigare varit. Ändå ska vi vara rikare än någonsin.

Jo, detta beror helt och hållet på värderingen av våra fastigheter, som lustigt nog också är klart högre än någonsin. Räkna bort fastigheterna och skulderna på dessa så blir bilden en helt annan. Det är få svenskar som har något sparat kapital, allt vi äger slänger vi in i våra bostadsköp. I vintras fick vi ett intressant läge, när många hade problem att betala elräkningen, behövde dela upp betalningen. Detta gällde då alltså mutlimiljonärer som bor i dyra villor, personer med stora "nettoförmögenheter". Ändå har de inte råd att betala räkningar. Det är "rikedom" i Sverige.

Annons

Utdelningarna låsta i HQ-depåerna

Så påverkas HQ-depåerna

Dina pengar Affärsvärlden har tagit reda på vad som händer med depåerna i HQ Bank.

Inspektionen godkänner affären

Inspektionen godkänner affären

Äntligen Finansinspektionen ger sitt godkännande till den föreslagna affären mellan HQ, HQ Fonder och Carnegie. Det framgår av ett pressmeddelande från inspektionen. (1 kommentar)

Öresund blir delägare i Carnegie

Senaste nytt om HQ (Uppdaterad) Öresund blir delägare i Carnegie i och med att bolaget avyttrar HQ Fonder.

Volvo kan lyfta börsen

Stockholm Det lutar åt mindre uppgångar när de europeiska börserna slår upp sina portar på fredagen. Volvo kan sticka.

Finansmän Sveriges bäst betalda

Forsknings- och utvecklingschefen tjänar mer än läkarna i Sverige. Här är listan över de 20 högst och lägst betalda yrkesgrupperna. (2 kommentarer)

Så här ser HQ-affären ut

Så ser HQ-affären ut

Klart i natt Carnegie övertar HQ Fonder och löser HQ-personalens konvertibellån. Totalt betalar Carnegie 1,1 miljarder kronor för den sargade banken. (7 kommentarer)

Japan något upp

Japan något upp

Nikkei m.fl Indexen på de ledande asiatiska börserna uppvisade en blandad kompott under fredagshandeln.

Morgan Stanleys banktips

Finanshus: Slopa denna bank

Aktieanalyser Finanshuset Morgan Stanley har inlett bevakning av de svenska storbankerna. Så här lyder deras råd. (2 kommentarer)

Oregelbundet i Asien

Kurserna på börserna i Asien utvecklades oregelbundet på fredagen. Börser i Tokyo och Kinasteg en aning. Shanghai-börsen backade.

Euron under 9,30 kronor

Euron under 9,30 kronor

Starkare krona Den svenska kronan ökar i värde mot euron och dollarn. Kronan värderas till 9,29 mot euron, den starkaste nivån sedan i maj 2008.

Uppköp lyfter Wall Street

Uppköp lyfter Wall Street

New York Börserna i USA fortsatte klättra på torsdagen. Rader av fusioner och förvärv bidrog till att Dow Jones steg 0,5 procent.

Klart med Carnegie
som ny ägare till HQ

Comeback Krisdrabbade HQ Bank flyttar fram öppningsdatum till på måndag. En ny ägare anmälde sig till Finansinspektionen under torsdagskvällen. (8 kommentarer)

Bostatistik håller Wall Street flytande

Bostatistik håller Wall Street flytande

New York Det är betydligt lugnare idag på Wall Street. Läs om utvecklingen här.

Hamburgerjätte får nya ägare

Riskkapitalbolaget 3G Capital förvärvar Burger King för 24 dollar per aktie, vilket motsvarar 4 miljarder dollar med övertagande av Burger Kings skulder.

Nya turer i jättarnas budstrid

Senaste budet Dell och Hewlett-Packard fortsätter sin kamp om 3Par. Nu har HP höjt budet igen.

Wall Street kan inleda upp

Statistiken som kan lyfta Wall Street

New York Efter en slagig förhandel ser det nu ganska ljust ut inför öppningen.

Siffran som glädjer Wall Street

Bra där Antalet nyanmälda sökande av arbetslöshetsunderstöd i USA sjönk med 6.000 personer till 472.000 personer, under vecka 34, jämfört med föregående vecka. (1 kommentar)

Börsen fortsätter ned

De står för börsdramatiken

Stockholm Gårdagens hausse fick en rekyl nedåt idag. I skogen är inget sig likt.

TCOs chefekonom Göran Zettergren kritisk till Riksbankens räntehöjning

TCOs chefekonom sågar räntebeslut

Kritisk "Det är märkligt", säger TCO:s chefekonom Göran Zettergren (2 kommentarer)

Ekonomiprofessorn: Tacka Göran Persson!

Anders Borg har visserligen gjort ett bra jobb under finanskrisen. Men det är inte hans förtjänst att svensk ekonomi klarade turbulensen. (24 kommentarer)

OMX tvingar HQs kunder att byta bank

OMX tvingar HQs kunder byta bank

Hårda bud OMX har uppmanat HQ:s derivatkunder att byta bank, annars stängs deras derivatpositioner. (12 kommentarer)

Stefan Dahlbo, HQ.

Dahlbo kickas från Öresund

Senaste nytt (Uppdaterad) Stefan Dahlbo får inte längre vara kvar i Öresund. (11 kommentarer)

Analytiker om räntebeskedet

Analytiker om räntebeskedet

Rekyl kan ske snabbt "Det sätter verkligen fingret på hur snabbt en omsvängning kan ske i Riksbanken", säger Danskes chefekonom Roger Josefsson.

Europa fortsätter gå bra

Euroområdets BNP ökade med 1,0 procent i reella termer under andra kvartalet jämfört med föregående kvartal, enligt Eurostats preliminära beräkningar.

Börshaussen -
ett minne blott

Börshaussen -
ett minne blott

Stockholm Efter gårdagens hausse är det nu åter dystrare tongångar på börsen.

Tre skogsbolag handelstoppas

Tre skogsbolag handelstoppas

Sluthandlat x 3 Efter kursuppgångar på över 20 procent stoppas nu handeln i tre stora skogsbolag. (2 kommentarer)

Därför dröjer HQ-beskedet

Därför dröjer HQ-beskedet

Nya besked Igår meddelade HQ Bank att man planerade en presskonferens till idag för att "presentera detaljerna kring en överenskommelse". Så blir det inte. (5 kommentarer)

Så hög blir räntan

Så hög blir reporäntan

Klart idag (Uppdaterad) Riksbankens ledning berättar idag om den kommande räntenivån. Riksbankschefen Stefan Ingves följde förhandstipsen. (1 kommentar)

Skandalbolag stoppas på börsen

Skandalbolag stoppas på börsen

Sluthandlat Affärsvärlden har redan avslöjat att ett av börsens fastighetsbolag är konkursmässigt. Nu stoppas handeln i aktien. (1 kommentar)

Rekyl väntas på börsen

Rekyl väntas på börsen

Stockholm Det lutar åt vinsthemtagningar och mindre nedåtriktade rekyler när de europeiska börserna öppnar på torsdagen.

Falkengren om krisen i HQ

HQ-krisen - kalldusch
för Annika Falkengren

Orolig Finansinspektionens tuffa tag mot HQ Bank var "en kalldusch" för SEB-chefen Annika Falkegren. (12 kommentarer)

Breda uppgångar i Asien

USA lyfter Asien

Nikkei m.fl Den positiva statistiken från USA har smittat av sig på asien.

Kurspotential 35 procent

"Kurspotential 35 procent"

Aktietips Veckans Affärer ger två köp- och en säljrekommendationi torsdagens tidning.

Hausse på Wall Street

Hausse på Wall Street

New York USA-börserna inledde september med ett lättnadsrally efter nedgångarna i augusti. Dow Jones steg 2,5 procent på onsdagen. (1 kommentar)

Kurserna stiger i Asien

Kurserna stiger i Asien

Upp i Tokyo Börserna i Asien fortsätter klättringen uppåt på torsdagen. I Japan stiger kurserna med 0,5 procent.