Jean-Claude Trichet, president för ECB.
Banker stramar åt kreditstandard
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 28 juli 2010 11:37
1 kommentar
De europeiska bankerna fortsatte att strama deras kreditstandard för företag och hushåll under det andra kvartalet i takt med att skuldkrisen försämrade tillgången till finansiering.
Det framgår av ECB:s bankutlåningsenkät som publicerades på onsdagen.
"Den nedåtgående trenden i nettoåtstramandet av kreditstandarder på lån till företag, vilken stannade upp under det första kvartalet 2010, vändes återigen ned under andra kvartalet och ökade från 3 procent till 11 procent. Sett framåt, räknar bankerna med att åtstramningar på kreditstandarder till företag kommer att fortsätta något under det tredje kvartalet", skriver ECB.
Sett till lån till hushåll rapporterade bankerna samma nettoåtstramning av kreditstandarder under det andra kvartalet som under det första kvartalet. 10 procent åtstramning rapporterades i lånen för husköp medan åtstramningen i standarden för konsumtionslån uppgick till 12 procent, vilket översteg förväntningarna om 2 procent som framgick av enkäten för första kvartalet.
Förnyade begränsningar i bankernas tillgång till finansiering och likviditetshantering rapporterades som nyckelfaktorer vilka resulterat i den åtstramade kreditpolicyn. Samtidigt har efterfrågan på lån från banker genomgått en fortsatt återhämtning, skriver ECB.
ECB skriver att den viktigaste orsaken till en högre efterfrågan på lån från företag kom från faktorer som bland annat investeringar och sammanslagningar och förvärv.
"Vidare var det negativa bidraget från alternativa finansieringskällor mindre uttalat under det andra kvartalet. Samtidigt var det positiva bidraget från skuldrekonstruktion oförändrat från förra enkäten och bidraget från lager och rörelsekapital fortsatte att öka något", framgår det av enkäten.
För hushållen vände efterfrågan på lån till en positiv utveckling efter marginellt negativa nivåer under andra kvartalet. Ökningen berodde i huvudsak på förbättrade utsikter för bostadsmarknaden, högre konsumtion på varaktiga varor och ett mindre negativt bidrag från konsumentförtroende, skriver ECB.





Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.
1 kommentar