Analytikerna visste det hela tiden

2010-07-30 14:01  Direkt / Affärsvärlden Affärsvärlden | Antal kommentarer: 1

BNP kom in ungefär som förväntat om än konsumtionen var något under, samt investeringarna något över, förväntan. Detta kommer dock intefå någon inverkan vare sig på marknaden eller på Riksbankens policy.

Annons

Det anser fem analytiker som Nyhetsbyrån Direkt varit i kontakt med.

Cecilia Skingsley, chef för ränte- och valutaanalys på Swedbank Markets, anseratt utfallet var "ganska i linje med förväntningarna", särskilt eftersom det fanns lite uppsidesrisk efter att handelsbalansstatistiken från måndagen kommit in över marknadens förväntan.

Hon tror inte att det finns något i BNP-rapporten som kommer att påverka Riksbankens framtida räntebeslut.

"Det var inte så långt ifrån förväntansbilden. Det finns ingenting i rapporten som hindrar Riksbanken från att gå igenom med sina planerade ränthöjningar", säger Cecilia Skingsley till Nyhetsbyrån Direkt.

Hon säger att Swedbank var positivt överraskande beträffande bruttoinvesteringarna, som bidrog med 1,2 procentenheter till BNP. Även exporten var något högre än Swedbanks förväntningar, medan lagerinvesteringarna "inte avvek särskilt mycket" från bankens prognos.

Blickat framåt säger hon att "vi har en bild att siffrorna även under andra kvartalet och tredje kvartalet kommer att bli i de här nivåerna, men att det kommer att ske en inbromsning under 2011. Swedbanks BNP-förlopp är lägre än Riksbankens prognos, främst beroende på åtstramningar för hushållen" och konsolideringsåtgärder i Europa.

Michael Grahn, analytiker på Danske Bank, säger även han att det är den framtida utvecklingen i den globala konjunkturen som marknaden fokuserar mest på för närvarande eftersom Sverige är en liten öppen ekonomi.

I närtid anser han att den lite starkare BNP-tillväxten än Riksbanken förväntat ger centralbanken "råg i ryggen" gällande dess nya reporäntebana som är lite brantare i det kortare perspektivet men flackare i det längre perspektivet.

"Detta kommer inte att få dem att frångå den banan utan det kommer en räntehöjning i september, sen så kommer de fortsätta höja räntan i höst så att reporäntan letat sig upp över en procent vid årsskiftet", säger han.

Bidraget från lageruppbyggnaden med 2 procentenheter var i linje med Danske Banks förväntan. Att BNP-utfallet blev 3,7 procent, och inte 3,5 procent som Danske Bank prognostiserat, låg i korten, givet de senaste dagarnas inkomna data.

"Om det var något som skiljde var det konsumtionen som på marginalen var lägre än förväntat medan investeringarna var lite starkare. Men det är små detaljer som inte påverkar bilden", säger Michael Grahn till Nyhetsbyrån Direkt.

Danske Bank-analytikern tror vidare på någon räntehöjning under nästa vår, men att det en bit in under nästa år riskerar visa sig att återhämtningen bromsar in och att Riksbanken därmed måste bli mjukare.

Handelsbankens analytiker Stefan Hörnell är inne på samma linje. Han skriver i en kommentar att Sverige nu är inne i starkt momentum och att den svenska ekonomin troligen visat en starkare utveckling än jämförbara länder under det andra kvartalet. Däremot räknar Handelsbanken med att återhämtningen tappar fart under andra halvåret 2011.

Stefan Hörnell skriver att Riksbankens BNP-estimat på 3,6 procent för helåret 2011 därmed tär sig för optimistiskt.

Även Handelsbanken anser att investeringarna överraskade på uppsidan, till följd av ett behov av att öka lager i syfte att möta ökad efterfrågan.

SEB Merchant Banking skriver i en snabbkommentar att dessa nummer, i kombination med starka indikatorer, indikerar att Riksbanken kommer att justera upp sitt BNP-estimat.

Torbjörn Isaksson, chefsanalytiker på Nordea, påpekar att BNP kom in något under bankens prognos (+4,0 procent) men att detaljerna inte helt som väntat.

"Vi hade inte räknat med att investeringarna skulle öka så mycket (+6,5procent), däremot var hushållens konsumtion (+2,6 procent) svagare. Vi hade trott på en ökning på över 3 procent", säger han.

Lagerinvesteringarna bidrog 2 procentenheter, vilket var i linje med Nordeas prognos. Men att drygt halva BNP-tillväxten kommer från lageruppbyggnad ska i det här läget inte ses som ett svaghetstecken, enligt Torbjörn Isaksson.

"Vi har haft sex kvartal med minskande lager och nu har vi haft två kvartal med stigande. I faktiska tal sjönk lagren även under det första kvartalet, det var bara det att lagren sjönk mindre än första kvartalet i fjol som gjorde att lagerbidraget var positivt", säger han.

Torbjörn Isaksson tror att de stigande lagren till stor del ligger i insatsvaror och varor i arbete inom industrin, och endast i mindre omfattning färdigvarulager. Det är en öknings som krävs med tanke på den starka exportökningen, +14 procent.

Samtidigt steg importen mer än i Nordeas prognos, +18 procent, något som delvis kan spegla den oväntade ökningen i investeringarna. Näringslivets investeringar steg med drygt 10 procent.

Annons
Kommentarer Inlagd av: Rulle Rullstol - 01/08 20:07 Utan Rullstolsfabriken hade det inte gått.

Vid den senaste rullstolsinventeringen hava det framkommit att en stor brist på dessa fordon föreligger in 08-området enl DN.
Emellertid kunno vi inom Halmstads f-kassa bistå Eder region med denna typ af fordon då vi hava öppnat en nytillverkning av detta fordon. Vi kunno även bistå eder organisation inom området med personliga assistenter till en skälig kostnad.

Vi kunno äfven anordna kurser för Eder duktiga personal. Som ex kunno vi nämna:

1. Visst kan man har roligt med en flaska bensin i Rinkeby. Den smutsiga ryssen Skrbilsk inhandlar lämpliga varor på t.ex Biltema.
2. Vad kan man importera ifrån Colombia?
3. Vad kan importera ifrån Juan Juarez, Mexico?
4. Visst kan man koka 1 kg amfetamin på en timme.
5. Hur man enklast erhåller personliga assistenter på en tid som understiger världsrekordet på 100m löpning.
6. Visst kan man bli ortoped i Halmstad t.ex om man är rörläggare. Ben är också ihåliga.
7. Rullstolskurs. Halmstads Polisväsende stöder vår rullstolskonstruktion. Ring upp och fråga efter kommisarie Rulle Rullstol. Rulle Rullstol kan även fixa bensinflaskor avsedda för t.ex ödegårdar i Hylte omgivning.
8. Mumse-gumse-kurs. Av de Irakier som fick asyl i Europa stod Sverige för drygt 75% av dessa trots att vår befolkningsdel är drygt 2% av Europas. Vi kunna därför anse att mumse-gumse-kvoten ( allt över 2%) kunno höjas till 95-98 %. Detta kunna sätta en ordentlig fart på Rullstolsfabriken AB.
9. Rallykurs och Rally. Under marinfestivalen anordnade vi en fantastiskt rullstolsrallykurs med många deltagare. Rullstolslagerna voro inbakade med amfetaminpasta hvilket gjorde att man kunde hålla i gång dygnet runt !! Max hastighet i de central delarna i Halmstad sänktes till 30 och 40 km/tim för att man skulle kunna stå och mumse-gumsa på trottoarerna så länge rallyt pågick.
10. Halmstads Polisväsende anordnar även kurser i att ” Att leka snabbutryckt stinkande stalkande radiobil Brogatan upp och ner ” under årets alla dagar år efter år.

Ring vårt kundcenter på 0771-524524 och fråga efter Halmstadskontorets jurist om du har några frågor på hur du skall genomföra ett framgångsrikt svindelri.
Om juristen inte är tillgänglig p.g.a hårt arbete kunno ni fråga efter:

Dr Amfetamin.
Dr Heroin.
Dr Preludin.
Eller
Dr Hemkokt.


Rullstolsdirektören på Rullstolsfabriken, Halmstads Försäkringskassa

Schlaba Dabas samt Rulle Rullstol.

Annons

Sparbankerna i trubbel

Vad göra? Nya likviditetsregler för banker ställer till en hel del oreda för Sparbankerna. (2 kommentarer)

Glädjesprång väntar Wall Street

Glädjesprång väntar Wall Street

New York Det ser ut att bli en klart positiv öppning på Wall Street idag.

Siffran som får börsen att jubla

Siffran som får börsen att jubla

Kul! (Uppdaterad) Månadens viktigaste USA-siffra har presenterats. Så bra blev den. (1 kommentar)

Nu utreds HQ-syndarna

Han ska finna HQ-syndarna

Vem är skyldig? Statsåklagare Berndt Berger har beslutat inleda förundersökning beträffande HQ Bank och deras oriktiga uppgifter angående tradingportföljens värde. (2 kommentarer)

"Det blir fängelse"

En storseglare bespetsar sig på följder i rättssalen och tror att det kan bli fängelse för vissa inblandade. (6 kommentarer)

Därför sa FI nej till Carnegie

Därför sa FI nej till Carnegie

de nya ägarna I förra helgens förhandlingar sa Finansinspektionen nej till att Carnegie skulle ta över HQ Bank. Så lyder förklaringen till varför det inte blev någon affär den första gången. (18 kommentarer)

HQ-aktien under stoppnivån

Håll i hatten NASDAQ OMX har i samråd med Finansinspektionen beslutat att handeln i HQ ska återupptas. Aktien faller tillbaka jämfört med när handeln stoppades. (5 kommentarer)

Hundratals kunder lämnar HQ

Kundflykten från HQ

Tar ut pengarna Hundratals kunder uppges vilja lämna HQ Bank när man öppnar igen på måndag. "Det är en greppbar mängd", enligt Carnegies vd.

HQ-affär får aktier att rusa

HQ-affär får aktier att rusa

Stockholm Börsen ligger och puttrar runt nollstrecket. Men några aktier fick fart i och med HQ-affären som blev klar idag. (1 kommentar)

Bankdeal får bolag att rusa

Bankdeal får bolag att rusa

Stockholm Börsen höll sig strax över nollstrecket men bolagen i HQ-affären rusar.

SHB: Stora räntelyft uteblir

Prognos Den svenska ekonomin växer starkt men den globala oron leder till att räntan inte blir så hög som man tidigare trott.

Utdelningarna låsta i HQ-depåerna

Så påverkas HQ-depåerna

Dina pengar Affärsvärlden har tagit reda på vad som händer med depåerna i HQ Bank.

Inspektionen godkänner affären

Inspektionen godkänner affären

Äntligen Finansinspektionen ger sitt godkännande till den föreslagna affären mellan HQ, HQ Fonder och Carnegie. Det framgår av ett pressmeddelande från inspektionen. (4 kommentarer)

Öresund blir delägare i Carnegie

Senaste nytt om HQ (Uppdaterad) Öresund blir delägare i Carnegie i och med att bolaget avyttrar HQ Fonder. (1 kommentar)

Volvo kan lyfta börsen

Stockholm Det lutar åt mindre uppgångar när de europeiska börserna slår upp sina portar på fredagen. Volvo kan sticka.

Finansmän Sveriges bäst betalda

Forsknings- och utvecklingschefen tjänar mer än läkarna i Sverige. Här är listan över de 20 högst och lägst betalda yrkesgrupperna. (2 kommentarer)

Så här ser HQ-affären ut

Så ser HQ-affären ut

Klart i natt Carnegie övertar HQ Fonder och löser HQ-personalens konvertibellån. Totalt betalar Carnegie 1,1 miljarder kronor för den sargade banken. (11 kommentarer)

Japan något upp

Japan något upp

Nikkei m.fl Indexen på de ledande asiatiska börserna uppvisade en blandad kompott under fredagshandeln.

Morgan Stanleys banktips

Finanshus: Slopa denna bank

Aktieanalyser Finanshuset Morgan Stanley har inlett bevakning av de svenska storbankerna. Så här lyder deras råd. (4 kommentarer)

Oregelbundet i Asien

Kurserna på börserna i Asien utvecklades oregelbundet på fredagen. Börser i Tokyo och Kinasteg en aning. Shanghai-börsen backade.

Euron under 9,30 kronor

Euron under 9,30 kronor

Starkare krona Den svenska kronan ökar i värde mot euron och dollarn. Kronan värderas till 9,29 mot euron, den starkaste nivån sedan i maj 2008.

Uppköp lyfter Wall Street

Uppköp lyfter Wall Street

New York Börserna i USA fortsatte klättra på torsdagen. Rader av fusioner och förvärv bidrog till att Dow Jones steg 0,5 procent.

Klart med Carnegie
som ny ägare till HQ

Comeback Krisdrabbade HQ Bank flyttar fram öppningsdatum till på måndag. En ny ägare anmälde sig till Finansinspektionen under torsdagskvällen. (8 kommentarer)

Bostatistik håller Wall Street flytande

Bostatistik håller Wall Street flytande

New York Det är betydligt lugnare idag på Wall Street. Läs om utvecklingen här.

Hamburgerjätte får nya ägare

Riskkapitalbolaget 3G Capital förvärvar Burger King för 24 dollar per aktie, vilket motsvarar 4 miljarder dollar med övertagande av Burger Kings skulder.

Nya turer i jättarnas budstrid

Senaste budet Dell och Hewlett-Packard fortsätter sin kamp om 3Par. Nu har HP höjt budet igen.

Wall Street kan inleda upp

Statistiken som kan lyfta Wall Street

New York Efter en slagig förhandel ser det nu ganska ljust ut inför öppningen.

Siffran som glädjer Wall Street

Bra där Antalet nyanmälda sökande av arbetslöshetsunderstöd i USA sjönk med 6.000 personer till 472.000 personer, under vecka 34, jämfört med föregående vecka. (1 kommentar)

Börsen fortsätter ned

De står för börsdramatiken

Stockholm Gårdagens hausse fick en rekyl nedåt idag. I skogen är inget sig likt.

TCOs chefekonom Göran Zettergren kritisk till Riksbankens räntehöjning

TCOs chefekonom sågar räntebeslut

Kritisk "Det är märkligt", säger TCO:s chefekonom Göran Zettergren (2 kommentarer)

Ekonomiprofessorn: Tacka Göran Persson!

Anders Borg har visserligen gjort ett bra jobb under finanskrisen. Men det är inte hans förtjänst att svensk ekonomi klarade turbulensen. (32 kommentarer)

OMX tvingar HQs kunder att byta bank

OMX tvingar HQs kunder byta bank

Hårda bud OMX har uppmanat HQ:s derivatkunder att byta bank, annars stängs deras derivatpositioner. (12 kommentarer)

Stefan Dahlbo, HQ.

Dahlbo kickas från Öresund

Senaste nytt (Uppdaterad) Stefan Dahlbo får inte längre vara kvar i Öresund. (12 kommentarer)

Analytiker om räntebeskedet

Analytiker om räntebeskedet

Rekyl kan ske snabbt "Det sätter verkligen fingret på hur snabbt en omsvängning kan ske i Riksbanken", säger Danskes chefekonom Roger Josefsson.

Europa fortsätter gå bra

Euroområdets BNP ökade med 1,0 procent i reella termer under andra kvartalet jämfört med föregående kvartal, enligt Eurostats preliminära beräkningar.