Canon rusar i Asien
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 10 september 2010 07:59
Det var övervägande uppgångar som präglade handeln på de ledande asiatiska börserna på fredagen.
Framför allt agerade de japanska börserna draglok i regionen, medan de kinesiska fastlandsbörserna vägde emot på nedsidan. Gårdagens starka amerikanska jobbstatistik tillsammans med japanska BNP-siffror för det andra kvartalet påverkade främst de japanska marknaderna positivt under fredagen.
Statistik som offentliggjordes på fredagen visade att
Japans bruttonationalprodukt steg med 0,4 procent under andra kvartalet jämfört med föregående kvartal, vilket motsvarar 1,5 procent uppräknat i årstakt enligt definitiv statistik.
Enligt Bloomberg News prognosenkät väntades en uppgång i BNP med just 0,4 procent jämfört med kvartalet före och med 1,5 procent i beräknad årstakt.
BNP-statistiken och torsdagens jobbstatistik från USA, som också bidrog till en stärkt dollar gentemot yenen, fick framför allt fart på de tunga asiatiska exportbolagen i regionen.
- Återhämtningen i vinsttillväxten för de amerikanska bolagen driver ökningen av arbetstillfällen i den privata sektorn. Oron för den amerikanska ekonomin har minskat, sade Juichi Wako vid Nomura i Tokyo, till Bloomberg News.
Bland dessa fanns bland annatToyotasom handlades upp med 1,2 procent ochHondasom steg med 0,5 procent. Båda bolagen har en betydande andel av sin försäljning kopplad till marknader utanför Japan.
Ett annat exporttungt bolag,Samsung Electronics, avancerade med 1,2 procent medan kameratillverkarenCanonsteg med 5,2 procent.
Marknadstemperatur ca kl 07.35
=======================================
Nikkei 225 +1,3%
Topix Tokyo +0,7%
Hongkongs Hang Seng oför.
China Shanghai Composite -0,3%
China Shenzhen Composite -0,3%
Australiens S&P/ASX 200 Index -0,3%
Singapores STI +0,4%
Sydkoreas Kospi +1,1%
Taiwans Taiex +0,7%
Indiens BSE Sensex +0,7%




