Svenska tioåringen nere på 1,12 procent

Europeiska marknadsräntor går i olika riktning i måndagens förmiddagshandel. Tyska räntor pekar ett par punkter uppåt, medan exempelvis svenska och spanska sjunker. Euron är stabil mot dollarn samtidigt som europeiska börser överlag fortsätter nedåt.

Verktyg

Vid lunchtid är den tyska tioårsräntan upp 2 punkter till 1,20 procent, från svensk stängning i fredags, medan den svenska tioåriga räntan är ned 6 punkter till 1,12 procent.

Stämningen på finansmarknaderna påverkas av oro för att den globala ekonomin håller på att bromsa in och farhågorna har spätts på av den eskalerande skuldkrisen i euroområdet, fredagens svaga amerikanska sysselsättningsrapport och tecken på svagare utveckling i Kina, som ett sjunkande inköpschefsindex för tjänstesektorn i helgen.

Här hemma kom också tecken på en svagare ekonomisk utveckling i form av den svenska tjänsteproduktionen, som minskade med 0,5 procent i fasta och kalenderkorrigerade priser i april, jämfört med samma månad förra året. Jämfört med månaden före sjönk tjänsteproduktionen 2,0 procent.

Nordeas analytiker Andreas Jonsson skriver i en kommentar till statistiken att det inte är någon tvekan om att detta var ett svagt utfall och att de bara räknat med en måttlig nedgång från månaden före. Nedgången med 2 procent var den skarpaste månatliga nedgången sedan i november 2008.

"Men dagens siffror ändrar ändå inte vår syn att Riksbanken kommer att ligga stilla i juli. Om man lägger samman indikatorerna sedan deras förra möte har svensk ekonomi helt klart överraskat på uppsidan, viktigast är att både BNP för första kvartalet och arbetsmarknaden har visat sig vara mycket starkare", skriver Andreas Jonsson.

Han tillägger samtidigt att det svaga april-utfallet tyder på att även den inhemska ekonomin står inför en avmattning, trots att den var motståndskraftig fram till första kvartalet.

"Detta stödjer också den bredare bilden av en trög tillväxt och en försämrad arbetsmarknad framöver. Detta i sin tur kommer att tvinga Riksbanken att sänka räntorna längre fram", enligt Nordea-analytikern.

Swedbanks Per Selldén ser tjänsteproduktionsindex som en av flera indikatorer hittills som indikerar att andra kvartalets tillväxt kommer att bli rätt svag.

Annan statistik från SCB var den halvårsvisa partisympatiundersökningen, som visar att det röd-gröna blocket skulle ha fått majoritet i riksdagen om det varit val i dag. Tillsammans samlar de 51,2 procent av väljarstödet, medan den borgerliga alliansregeringen endast får 42,5 procent. Kristdemokraterna hamnar under riksdagsspärren med 3,7 procent.

Finansminister Anders Borg sade i samband med ett seminarium arrangerat av International Monetary Conference på måndagen att det är alldeles uppenbart att oron på de finansiella marknaderna kommit tillbaka. Förmodligen kommer den här oron att bestå en tid, det är svårt att se att man på kort sikt kan hitta några lösningar givet att det är kopplat till att vi måste få valet i Grekland och en del andra saker på plats.

"Som jag ser det måste lösningen på de här problemen ligga i att vi får de här brandväggarna på plats så att de även kommer i funktion. Är det nödvändigt att man gör justeringar för att exempelvis man ska kunna hantera banker och rekapitalisera banker så tycker jag det är en åtgärd man ska fundera på, att ESM skulle kunna få en mer flexibel roll i de här sammanhangen", sade han, men tillade att i grunden handlar det ändå om att Europa måste komma tillrätta med sina långsiktiga strukturella problem.

Dagens siffra från Eurostat visade att producentpriserna i euroområdet var oförändrade i april, jämfört med mars, och steg med 2,6 procent från i april i fjol.

Analytiker hade räknat med en uppgång med 0,2 procent, respektive med 2,7 procent, enligt Bloomberg News enkät.

Två positiva nyheter från euroområdets krisländer under förmiddagen var att den spanska arbetslösheten sjönk i maj, även om nedgången var liten, samt att Portugal, enligt landets finansminister uppfyller samtliga mål som har satts upp som förutsättning för räddningspaketet från EU och IMF.

Spaniens premiärminister Mariano Rajoy sade under helgen att Europas ledare bör öka ansträngningarna att skydda bankerna i euroområdet genom en mer robust "bankunion". Han uppmanade även euroländerna att "ge upp mer självbestämmande" till ett centralt finanspolitiskt organ, för att öka förtroendet för euron.

Mariano Rajoy sade också att analytiker och investerare bör dämpa sina "irrationella" uppfattningar om Spaniens finansiella läge.

"Stormen har inte bedarrat, men vi kommer inte att sjunka", sade han.

I Storbritannien håller marknaderna helgstängt i två dagar, med anledning av Bank Holiday på måndag och firande av drottningens 60 år på tronen på tisdag.

USA-räntorna pekar uppåt i måndagens europeiska förmiddagshandel, med tioårsräntan upp 1 punkt till 1,49 procent.

I eftermiddag publiceras statistik över orderingången till industrin i april, där en ökning med 0,2 procent väntas, enligt Bloomberg News enkät bland analytiker.

På torsdag talar Fed-chefen Ben Bernanke inför kongressens gemensamma ekonomiska kommitté.

Citigroup skriver i ett kundbrev att med tanke på det sköra läget på finansmarknaderna och frågetecken kring statistiken så är det mycket viktigt att Fed-chefen återigen försäkrar att Fed är redo och villigt att göra allt som står i dess makt för att hindra smitta.

"Vi tror att det är osannolikt att han kommer att signalera en förestående återupplivning av QE med en växande balansräkning och monetär bas. Men det kommer att vara viktigt för honom att signalera att ledamöterna kanske måste se på sätt som de kan erbjuda ytterligare stöd till återhämtningen, inklusive en måttlig fortsättning av programmet för att förlänga den genomsnittliga löptiden på värdepappersinnehavet", skriver Citigroup.

De tillägger att detta skulle kunna visa att Fed-ledamöterna är villiga att stötta återhämtningen utan att riskera att överreagera på vad som kan visa sig vara tillfälligt svagare statistik.

På valutamarknaden är euron något starkare mot dollarn, jämfört med nivån i fredags eftermiddag.

Dollarn har samtidigt blivit ytterligare något svagare mot yenen. Masaaki Shirakawa, chef för Bank of Japan, verkar därmed ha misslyckats i sina försök att försvaga den japanska valutan. Enligt Bloomberg News har yenen stärkts med 12,5 procent mot dollarn sedan i mars, efter att dessförinnan ha försvagats med 10,4 procent under första kvartalet.

Kronan är drygt 1 öre svagare mot dollarn och 3 öre svagare mot euron, jämfört med svensk stängning i fredags.

Av: Direkt / Affärsvärlden
Mejla reportern

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

Skoda Yeti är årets bästa bil enligt brittiska bilägare.

Bästa bilarna enligt ägarna

Nu har årets tio bästa bilar - enligt ägarna själva - rankats. 1

Rekordpris för känd 
Andy Warhol-tavla

Rekordpris för känd
Andy Warhol-tavla

Såld på auktion i New York.

Lägre risk för extrema temperaturhöjningar

Lägre risk för extrema temperaturhöjningar

Flera forskare bakom nya rön. 6

Pirate Bay-grundare 
 åter i rätten

Pirate Bay-grundare
åter i rätten

Dataintrångsärendet kan vara det största någonsin i Sverige.

Fransk frihandelsoro

Fransk frihandelsoro

Ska film och tv undantas?

Högborgen för intolerans

Tidningen Johan Hakelius Högborgen för intolerans

Vi behöver fundera på hur åsiktsmässigt snäva vi är. 3

”Konsekvenser av 
 1990-talet lever kvar”

”Konsekvenser av
1990-talet lever kvar”

AFV-frukost: Rodney Edvinsson, docent i ekonomisk historia.

Klarar Volvo att bli 
 ett premiummärke?

Klarar Volvo att bli
ett premiummärke?

Det är lätt svårt att skapa bilar som lever upp till kraven. 1

Han är världens rikaste

Han är världens rikaste

Lista: Världens 20 rikaste personer.

Pagrotsky till Avanza

Pagrotsky till Avanza

Leif Pagrotsky går in i styrelsen i Avanzas pensionsbolag. 1

Det ska vara en bank i vår

Tidningen Agnetha Jönsson Det ska vara en bank i vår

Nu är det inne att äga banker igen.

Handels rektor tvingas gå

Handels rektor tvingas gå

Rolf Wolff tvingas bort.

Här rusar bopriserna

Här rusar bopriserna

Se i vilka kommuner som priserna på villor och borätter ökat mest.

Här rasar bopriserna

Här rasar bopriserna

I en kommun har priserna på borätter fallit med 25 procent.

Lykan Hypersport.

Världens dyraste bil

Lykan Hypersport har en prislapp på 22 miljoner kronor. 4

Norsk hotellkung anordnar 
 brakfest med Sverigetema

Norsk hotellkung anordnar
brakfest med Sverigetema

Flera kända svenskar är bjudna till maskeraden hos Petter Stordalen.

Rekordpris för färglös sten

Rekordpris för färglös sten

En ny, färglös diamant har sålts för rekordpris.

Den vanligaste ursäkten till polisen är att man inte sett skyltarna.

Vanligaste ursäkterna
bilförare ger till polisen

Lista: De vanligaste ursäkterna folk ger när de blivit stoppade av polisen. 1

Valueguard: Ökande 
 bopriser i Sverige

Valueguard: Ökande
bopriser i Sverige

Både bostadsrättspriserna och villapriserna steg i april.

Obama sparkar skattechef

Obama sparkar skattechef

Chefen för skattemyndigheten IRS, Steven Miller, får sparken.

Stark marknad för borätter

Stark marknad för borätter

Borättspriserna ökade ordentligt under de senaste tolv månaderna.

80-talstaxi ersätts av elbilar

80-talstaxi ersätts av elbilar

Hongkong byter upp sig.

Vill göra Astrid Lindgrens 
bostad till ett museum

Vill göra Astrid Lindgrens bostad till ett museum

Barnbokdrottningens gamla hem i Stockholm kan bli museum.

Nya Range Rover Sport är förvillande lik storebror Range Rover. Båda har ett formspråk med drag från den ”terränggående beautyboxen” Range Rover Evoque.

En lyxbil för sandlådan

Andra generationen Range Rover Sport har en helt ny konstruktion.

Här ligger Stockholms 
 mest svårsålda villor

Här ligger Stockholms
mest svårsålda villor

Se listan över de tio mest svårsålda villorna i Stockholmsområdet.

Säljer Coca-Colas recept 
för 33 miljoner kronor

Säljer Coca-Colas recept för 33 miljoner kronor

Cliff Kluge har hittat något som han menar är receptet på Coca-Cola. 1

Kina kan inte rädda oss

Tidningen Per Lundsjö Kina kan inte rädda oss

Kineserna måste stampa på bromsen.

Vd talar ut om förlorad röst

Vd talar ut om förlorad röst

Larry Page avslöjar varför han ofta uteblivit från stora sammankomster.

Lexus GS 300h.

Lexus lanserar GS 300h

Nu visar Lexus upp den nya, snåla hybridbilen GS 300h.

Kerry har landat i Sverige

Kerry har landat i Sverige

Möter Reinfeldt och Bildt.

Mercedes GLA Concept.

Mercedes visar
upp GLA Concept

Mercedes GLA Concept blev en snackis på bilsalongen i Shanghai.

Månprylar för miljoner

Månprylar för miljoner

Nasa tillåter försäljning. 2

Château Pétrus dyrast

Château Pétrus dyrast

Dyrgripar under klubban i London.

Segelolycka blir polissak

Segelolycka blir polissak

Miljardären Torbjörn Törnqvist vill undvika spekulationer. 1

Kombibilar har genrellt högre andrahandsvärde.

Bästa bilköpen för företaget

Experttipsen för val av tjänstebil.

Tro på stigande bopriser

Tro på stigande bopriser

De svenska hushållen fortsätter tro på stigande bopriser.

Keynes är tillbaka

Tidningen Erik Hörstadius Keynes är tillbaka

Nu förordar etablerade socialdemokrater keynesianism. 1

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Artim... +25,0% 0,0
PA Re... +15,5% 29,1
Allenex +7,3% 2,6
rnb R... -14,3% 0,1
ACAP ... -12,1% 6,9
CDON ... -6,2% 27,4

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 0,85%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,16$ 104,80
Se fler Vinnare och Förlorare

Senaste tv-klippen

Senaste videoklippen

TV: Sveriges nye hotellkung

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Sundström fullföljer planen

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

AFGX 17:30

-0,06% I år +13,19%

Dow Jones 20:38

-0,09% I år +17,06%

Bromsa i tid

Bromsa i tid

Jag vet att kurvan närmar sig med hög fart.

Datum

Måndag 20 maj 2013