Elekta möblerar om i ledningen
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 5 juni 2012 08:06
Två personer i Elektas ledning, Olof Sandén och Jos Lamers, lämnar bolaget, skriver Elekta i ett pressmeddelande. Bolaget genomför även andra förändringarna av koncernledningen som träder i kraft omgående.
Olof Sandén har varit chef för region Europa, Afrika, Latinamerika och Mellanöstern. Koncernchefen Tomas Puusepp tar tillfälligt över hans ansvarsområden.
Jos Lamers, chef för området Brachytherapy, ersätts av John Lapré, som för närvarande är chef för forskning och utveckling inom området. Jos Lamers kom in i Elektakoncernen förra året i samband med bolagets förvärv av Nucletron.
Andra förändringar som annonserades på tisdagen var utnämningen av Johan Sedihn till operativ chef för Elekta. Han har fram till nu varit chef för området Oncology, där han efterträds av Bill Yaeger, nu vd för Oncology Services International.




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.