Tipsa en vän om en artikel

Affärsvärldens redaktion

 

 

Affärsvärlden
Redaktionen
106 12 Stockholm
Tel: 08 - 796 65 00
Fax: 08 - 23 09 80

redaktionen@affarsvarlden.se

 

Prenumerationsärenden

Kontakta kundtjänst på 0770-457 102

eller www.affarsvarlden.se/kundtjanst

 

Annons- och säljinformation

www.talentum.se/affarsvarlden

 

Jon Åsberg
Chefredaktör och ansvarig utgivare
08 - 796 65 00
jon.asberg@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jon
Aktieinnehav: Skistar.
Klicka här för högupplöst pressbild

Erik Wahlin
Redaktionschef, stf ansvarig utgivare
08-796 64 73
erik.wahlin@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Erik
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Helen Ahlbom 
Reporter
08-796 64 72
helen.ahlbom@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Jörgen Appelgren 
Fotograf
08-796 65 42
jorgen.appelgren@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Daniel Augustsson
Art director
08-545 222 02
daniel.augustsson@talentum.se

Aktieinnehav: Äger inga aktier

Jonas Elofsson 
Reporter
08-796 66 38
jonas.elofsson@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jonas
Aktieinnehav: Skistar, Alfa Laval, Getinge,
Hexagon, New Wave och Skanska

Ola Forssblad 
Art director
072-151 16 07
ola.forssblad@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Calle Froste
Reporter
08-796 65 56
calle.froste@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: ABB, Handelsbanken, Skistar,
Swedbank och Telia Sonera

 

Jan Glevén
Reporter
08-796 66 65
jan.gleven@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jan
Aktieinnehav: Ericsson och Seadrill

 

Elin Hanspers
Webbredaktör
08-796 65 05
elin.hanspers@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Johan Högberg
Börsredaktör
08-796 66 67
johan.hogberg@affarsvarlden.se
Twitter: AFV_Johan
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Sanna Percivall
Bildredaktör
08-796 66 58
sanna.percivall@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Ola Söderlind
Reporter/webbredaktör
08-796 65 24
ola.soderlind@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Ola
Aktieinnehav: Besqab, Black Pearl och Wesc

Per Tolgraven
Reporter
08-796 65 66
per.tolgraven@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Apple, Google och Tesla (1 aktie).

 

För övriga medarbetare kontakta redaktionen på redaktionen@affarsvarlden.se eller ring 08 - 796 65 00.

Börsblock Säljer tre aktier

Efter ännu en stark vecka lämnar tre aktier aktiva portföljen. Den starka medvinden för portföljen håller i sig. Uppgången denna vecka [...]

ANALYSENNygammal vd ger vändning

Problemtyngda teknikkonsulten Rejlers går tillbaka till rötterna med gamle vd:n Peter Rejler vid rodret. Lönsamheten bör lyfta och aktien med den.

Annons
Annons
I partiledarna såg jag mig själv – tyvärr

Tidningen Johan Hakelius
I partiledarna såg jag mig själv – tyvärr

En enda verkligt orubblig övertygelse förenar alla partier, utom ett. 4

Bevare oss när trastarna flyger

Tidningen Olof Manner Bevare oss när trastarna flyger

Jag tror inte att detta är början på Den Stora Ränteuppgången. 7

Väsensskild värdering

Tidningen Jonas Elofsson Väsensskild värdering

Tech-börsen Nasdaq är tillbaka på rekordnoteringarna för 15 år sedan. Men den här gången är det annorlunda.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Partn... +26,1% 34,8
Tobii +12,5% 44,0
Anoto... +10,4% 0,6
Pricer B -8,0% 10,4
Probi -3,6% 134,0
ITAB ... -3,4% 211,5

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,02 -0,35%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,05kr 8,44
Euro -0,01kr 9,24
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +0,21$ 65,58
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se