Tipsa en vän om en artikel

Affärsvärldens redaktion

 

 

Affärsvärlden
Redaktionen
106 12 Stockholm
Tel: 08 - 796 65 00
Fax: 08 - 23 09 80

redaktionen@affarsvarlden.se

 

Prenumerationsärenden

Kontakta kundtjänst på 0770-457 102

eller www.affarsvarlden.se/kundtjanst

 

Annons- och säljinformation

www.talentum.se/affarsvarlden

 

Jon Åsberg
Chefredaktör och ansvarig utgivare
08 - 796 65 00
jon.asberg@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jon
Aktieinnehav: Äger inga aktier
Klicka här för högupplöst pressbild

Erik Wahlin
Redaktionschef, stf ansvarig utgivare
08-796 64 73
erik.wahlin@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Erik
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Helen Ahlbom 
Reporter
08-796 64 72
helen.ahlbom@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Jörgen Appelgren 
Fotograf
08-796 65 42
jorgen.appelgren@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Daniel Augustsson
Art director
08-545 222 02
daniel.augustsson@talentum.se

Aktieinnehav: Äger inga aktier

Daniel Carlsson
Reporter
08-796 66 65
daniel.carlsson@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Arise, Traction, Weight Watchers, MTI Wireless Edge, HKScan, TOR Minerals International, Video Display COM NPV och Taitron Components Incorporated

Jonas Elofsson 
Reporter
08-796 66 38
jonas.elofsson@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jonas
Aktieinnehav: Skistar, Alfa Laval, Getinge,
Hexagon, New Wave och Skanska

Ola Forssblad 
Art director
072-151 16 07
ola.forssblad@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Calle Froste
Reporter
08-796 65 56
calle.froste@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: ABB, Handelsbanken, Skistar,
Swedbank och Telia Sonera

 

Elin Hanspers
Webbredaktör
08-796 65 05
elin.hanspers@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Johan Högberg
Börsredaktör
08-796 66 67
johan.hogberg@affarsvarlden.se
Twitter: AFV_Johan
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Sanna Percivall
Bildredaktör
08-796 66 58
sanna.percivall@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Ola Söderlind
Reporter/webbredaktör
08-796 65 24
ola.soderlind@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Ola
Aktieinnehav: Besqab, Black Pearl, Jays, MTG, Telia och Wesc

Per Tolgraven
Reporter
08-796 65 66
per.tolgraven@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Apple, Google och Tesla (1 aktie).

 

För övriga medarbetare kontakta redaktionen på redaktionen@affarsvarlden.se eller ring 08 - 796 65 00.

Börsblock Två nya aktier till portföljen

Efter en mellanvecka för portföljen åker ett bolag ut, medan två nya tar plats. Den volatila börsutvecklingen fortsatte i förra [...]

ANALYSENRundar den ryska rävsaxen

Kosmetikaföretaget Oriflame har varit en stor kursförlorare de senaste åren. Nu finns goda skäl att inta en mer optimistisk hållning till aktien.

Annons
Annons
Riksbanken – gör oss en tjänst

Tidningen Lena Hagman Riksbanken – gör oss en tjänst

Ett flexibelt inflationsmål skulle vara bättre anpassat till dagens verklighet.

Tynande handelsplats

Tidningen Jonas Elofsson Tynande handelsplats

I dag är chef för Stockholmsbörsen ett gig i väntan på något bättre. Den förlorade statusen speglar en börs i förfall.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Vikin... +10,9% 2,1
Trigo... +7,7% 0,3
Odd M... +7,4% 37,7
Eniro -17,6% 0,7
Ortiv... -11,9% 2,8
Rejle... -9,3% 97,0

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån - -0,50%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,08kr 8,41
Euro +0,05kr 9,50
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -1,82$ 31,06
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se