Affärsvärldens redaktion

 

 

Affärsvärlden
Redaktionen
106 12 Stockholm
Tel: 08 - 796 65 00
Fax: 08 - 23 09 80

redaktionen@affarsvarlden.se

 

Prenumerationsärenden

Kontakta kundtjänst på 0770-457 102

eller www.affarsvarlden.se/kundtjanst

 

Annons- och säljinformation

www.talentum.se/affarsvarlden

 

Jon Åsberg
Chefredaktör och ansvarig utgivare
08-796 65 68
jon.asberg@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jon
Aktieinnehav: Skistar.
Klicka här för högupplöst pressbild

Erik Wahlin
Redaktionschef, stf ansvarig utgivare
08-796 64 73
erik.wahlin@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Erik
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Helen Ahlbom 
Reporter
08-796 64 72
helen.ahlbom@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Jörgen Appelgren 
Fotograf
08-796 65 42
jorgen.appelgren@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Daniel Augustsson
Art director
08-545 222 02
daniel.augustsson@talentum.se

Aktieinnehav: Äger inga aktier

Lotta Dinkelspiel
Reporter/Redaktör Platinum
08-796 64 26
lotta.dinkelspiel@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Nordnet och H&M

Jonas Elofsson 
Reporter
08-796 66 38
jonas.elofsson@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jonas
Aktieinnehav: Skistar, Alfa Laval, Getinge,
Hexagon, New Wave och Skanska

Ola Forssblad 
Art director
072-151 16 07
ola.forssblad@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Calle Froste
Reporter
08-796 65 56
calle.froste@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: ABB, Handelsbanken, Skistar,
Swedbank och TeliaSonera

 

Jan Glevén
Reporter
08-796 66 65
jan.gleven@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jan
Aktieinnehav: Ford, Seadrill, DNB

 

Elin Hanspers
Webbredaktör
08-796 65 05
elin.hanspers@affarsvarlden.se

Aktieinnehav: Äger inga aktier

Johan Högberg
Börsredaktör
08-796 66 67
johan.hogberg@affarsvarlden.se
Twitter: AFV_Johan
Aktieinnehav: Sandvik

Sanna Percivall
Bildredaktör
08-796 66 58
sanna.percivall@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Ola Söderlind
Reporter/webbredaktör
08-796 65 24
ola.soderlind@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Ola
Aktieinnehav: Besqab, Black Pearl, Björn Borg, Wesc, VRG

Per Tolgraven
Reporter
08-796 65 66
per.tolgraven@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Apple, Google och Tesla (1 aktie).

 

För övriga medarbetare kontakta redaktionen på redaktionen@affarsvarlden.se eller ring 08 - 796 65 00.

Börsblock Två nya köp efter rekordvecka

Förra veckan gick det mesta portföljens väg. Medan index uppgång stannade vid 2,0 procent steg portföljen med hela 4,6 procent. [...]

ANALYSENHusvagnar med dåligt drag

Husvagns- och husbilstillverkaren Kabe har svårt att växa på en hemmamarknad som hackar. Trots en låg värdering är det bäst att avvakta.

Han är vinnaren 
på SCA-skandalen

Krönikor Jon Åsberg Han är vinnaren på SCA-skandalen

Han är vinnaren 
på SCA-skandalen

Skandalen i SCA har många förlorare men också en tydlig vinnare. 4

Vem blir nästa vinnare?

Vem blir nästa vinnare?

Med klassiska urvalskriterier erhålls fem aktier med potential att bli nästa års vinnare.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Image... +26,6% 2,9
Eniro +23,3% 6,1
Shelt... +19,7% 11,8
Rezid... -15,4% 27,5
Svold... -9,7% 102,0
Bacti... -8,1% 17,0

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,00 0,04%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,01kr 7,73
Euro -0,01kr 9,46
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat +2,89$ 62,16
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se