Tipsa en vän om en artikel

Affärsvärldens redaktion

 

 

Affärsvärlden
Redaktionen
106 12 Stockholm
Tel: 08 - 796 65 00
Fax: 08 - 23 09 80

redaktionen@affarsvarlden.se

 

Prenumerationsärenden

Kontakta kundtjänst på 0770-457 102

eller www.affarsvarlden.se/kundtjanst

 

Annons- och säljinformation

www.talentum.se/affarsvarlden

 

Jon Åsberg
Chefredaktör och ansvarig utgivare
08 - 796 65 00
jon.asberg@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jon
Aktieinnehav: Skistar.
Klicka här för högupplöst pressbild

Erik Wahlin
Redaktionschef, stf ansvarig utgivare
08-796 64 73
erik.wahlin@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Erik
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Helen Ahlbom 
Reporter
08-796 64 72
helen.ahlbom@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Jörgen Appelgren 
Fotograf
08-796 65 42
jorgen.appelgren@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Daniel Augustsson
Art director
08-545 222 02
daniel.augustsson@talentum.se

Aktieinnehav: Äger inga aktier

Jonas Elofsson 
Reporter
08-796 66 38
jonas.elofsson@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jonas
Aktieinnehav: Skistar, Alfa Laval, Getinge,
Hexagon, New Wave och Skanska

Ola Forssblad 
Art director
072-151 16 07
ola.forssblad@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Calle Froste
Reporter
08-796 65 56
calle.froste@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: ABB, Handelsbanken, Skistar,
Swedbank och Telia Sonera

 

Jan Glevén
Reporter
08-796 66 65
jan.gleven@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jan
Aktieinnehav: Nike, Volkswagen

 

Elin Hanspers
Webbredaktör
08-796 65 05
elin.hanspers@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Johan Högberg
Börsredaktör
08-796 66 67
johan.hogberg@affarsvarlden.se
Twitter: AFV_Johan
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Sanna Percivall
Bildredaktör
08-796 66 58
sanna.percivall@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Ola Söderlind
Reporter/webbredaktör
08-796 65 24
ola.soderlind@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Ola
Aktieinnehav: Besqab, Black Pearl och Wesc

Per Tolgraven
Reporter
08-796 65 66
per.tolgraven@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Apple, Google och Tesla (1 aktie).

 

För övriga medarbetare kontakta redaktionen på redaktionen@affarsvarlden.se eller ring 08 - 796 65 00.

Börsblock Två köp efter en riktig succévecka

Aktiva portföljen klarade förra veckans börsras galant. Sedan årsskiftet är portföljen upp 33 procent jämfört med index 8 procent. Förra veckan var [...]

ANALYSENMer att hämta i kursvinnaren

Byggmax rider på en förnyad bygg- och renoveringsboom bland hushållen. På sikt tornar molnen upp sig, men kortsiktigt ser det fortsatt lovande ut.

Annons
Annons
Den synliga handen

Tidningen Pär Magnusson Den synliga handen

Att fattigdomen kommit inom vårt synfält är en påminnelse om behovet att bekämpa fattigdom snarare än de fattiga. 7

Är det dags att sluta jobba?

Tidningen Ulf Jakobsson Är det dags att sluta jobba?

Till stora delar har Keynes vision om kortare arbetstid förverkligats, fast inte på det sätt han tänkte sig.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Neuro... +9,8% 20,2
Midso... +7,8% 33,0
COOR ... +6,7% 31,8
Venue... -8,5% 13,5
Nordi... -8,3% 0,0
RaySe... -7,8% 110,0

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 -0,51%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar -0,05kr 8,45
Euro -0,03kr 9,54
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,30$ 47,26
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se