Tipsa en vän om en artikel

Affärsvärldens redaktion

 

 

Affärsvärlden
Redaktionen
106 12 Stockholm
Tel: 08 - 796 65 00
Fax: 08 - 23 09 80

redaktionen@affarsvarlden.se

 

Prenumerationsärenden

Kontakta kundtjänst på 0770-457 102

eller www.affarsvarlden.se/kundtjanst

 

Annons- och säljinformation

www.talentum.se/affarsvarlden

 

Jon Åsberg
Chefredaktör och ansvarig utgivare
08 - 796 65 00
jon.asberg@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jon
Aktieinnehav: Äger inga aktier
Klicka här för högupplöst pressbild

Erik Wahlin
Redaktionschef, stf ansvarig utgivare
08-796 64 73
erik.wahlin@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Erik
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Helen Ahlbom 
Reporter
08-796 64 72
helen.ahlbom@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Jörgen Appelgren 
Fotograf
08-796 65 42
jorgen.appelgren@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Daniel Augustsson
Art director
08-545 222 02
daniel.augustsson@talentum.se

Aktieinnehav: Äger inga aktier

Daniel Carlsson
Reporter
08-796 66 65
daniel.carlsson@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Arise, Traction, Weight Watchers, MTI Wireless Edge, HKScan, Video Display COM NPV, Taitron Components Incorporated, Eolus Vind och TSR

Jonas Elofsson 
Reporter
08-796 66 38
jonas.elofsson@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jonas
Aktieinnehav: Skistar, Alfa Laval, Getinge, <br/>Hexagon, New Wave och Skanska

Ola Forssblad 
Art director
072-151 16 07
ola.forssblad@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Calle Froste
Reporter
08-796 65 56
calle.froste@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: ABB, Handelsbanken, Skistar, <br/>Swedbank och Telia Sonera

 

Elin Hanspers
Webbredaktör
08-796 65 05
elin.hanspers@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Johan Högberg
Börsredaktör
08-796 66 67
johan.hogberg@affarsvarlden.se
Twitter: AFV_Johan
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Sanna Percivall
Bildredaktör
08-796 66 58
sanna.percivall@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

Ola Söderlind
Reporter/webbredaktör
08-796 65 24
ola.soderlind@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Ola
Aktieinnehav: Besqab, Black Pearl, Jays, MTG, Telia och Wesc

Per Tolgraven
Reporter
08-796 65 66
per.tolgraven@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Apple, Google och Tesla (1 aktie).

 

För övriga medarbetare kontakta redaktionen på redaktionen@affarsvarlden.se eller ring 08 - 796 65 00.

Börsblock Blandade bankrapporter

Portföljen höll emot ganska väl när börsen backade i förra veckan. Danske Bank överraskade med en oväntat stark rapport, medan [...]

ANALYSENLugnare tempo framöver

Dunis senaste rapport var en besvikelse. Aktien framstår som fullvärderad givet den svaga organiska tillväxten.

Annons
Annons
Nu måste jag protestera!

Tidningen Lena Hagman Nu måste jag protestera!

Hur tänker de? Läget för näringslivet är ju ett helt annat i dag än för åtta, tio år sedan.

Avgå alla! Avgå alla!

Tidningen Jan Larsson Avgå alla! Avgå alla!

Fredrik Reinfeldt valde en annan och mer osentimental taktik vid drev mot de moderata statsråden.

Någon köpare? Hallå?

Tidningen Jon Åsberg Någon köpare? Hallå?

Hur länge överlever Ericsson som självständigt bolag?

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Svold... +10,3% 155,0
Karol... +9,0% 7,8
Trigo... +7,7% 0,3
Anoto... -10,6% 0,2
Mycronic -8,6% 58,3
Endom... -7,3% 21,5

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,06kr 8,06
Euro +0,05kr 9,27
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -0,20$ 44,77
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se