Affärsvärldens redaktion

Nedan hittar du kontaktuppgifter för Affärsvärldens redaktion.
Annons- och säljinformation hittar du här.
Kontakta vår kundservice här.

 

 

 

Affärsvärlden
Redaktionen
106 12 Stockholm
Tel: 08 - 796 65 00
Fax: 08 - 23 09 80

redaktionen@affarsvarlden.se

 

Prenumerationsärenden

Kontakta kundtjänst på 0770-457 102

eller www.affarsvarlden.se/kundtjanst

Medarbetare
 

Jon Åsberg
Chefredaktör och ansvarig utgivare
08-796 65 68
jon.asberg@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jon
Aktieinnehav: Skistar.
Klicka här för högupplöst pressbild

 

Erik Wahlin
Redaktionschef
08-796 64 73
erik.wahlin@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Erik
Aktieinnehav: Äger inga aktier

 

Helen Ahlbom 
Reporter
08-796 64 72
helen.ahlbom@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

 

Jörgen Appelgren 
Fotograf
08-796 65 42
jorgen.appelgren@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

 

Lotta Dinkelspiel
Reporter/Redaktör Platinum
08-796 64 26
lotta.dinkelspiel@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Nordnet, Ericsson, Telia Sonera.

 

Jonas Elofsson 
Reporter
08-796 66 38
jonas.elofsson@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jonas
Aktieinnehav: Skistar, Alfa Laval, Getinge,
Hexagon, New Wave och Skanska

 

Birgitta Forsberg
Reporter
08-796 65 07
birgitta.forsberg@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

 

Ola Forsblad 
AD
08-796 66 83
ola.forssblad@talentum.se
Aktieinnehav: Äger inga aktier

 

Calle Froste
Reporter
08-796 65 56
calle.froste@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: ABB, Handelsbanken, Skistar,
Swedbank och TeliaSonera

 

 

Jan Glevén
Reporter
08-796 66 65
jan.gleven@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Jan
Aktieinnehav: Lululemon, Cisco,
Astra Zeneca, Volvo.

 

Elin Hanspers
Webbredaktör
08-796 65 05
elin.hanspers@affarsvarlden.se

Aktieinnehav: Äger inga aktier

 

Johan Högberg
Börsredaktör
08-796 66 67
johan.hogberg@affarsvarlden.se
Twitter: AFV_Johan
Aktieinnehav: Äger inga aktier

 

Ola Söderlind
Reporter/webbredaktör
08-796 65 24
ola.soderlind@affarsvarlden.se
twitter.com/AFV_Ola
Aktieinnehav: Besqab, Black Pearl, Björn Borg, Wesc, VRG

 

Per Tolgraven
Reporter
08-796 65 66
per.tolgraven@affarsvarlden.se
Aktieinnehav: Apple, Google och Tesla (1 aktie).

 

Klicka här för högupplöst pressbild

Börsblock Teckna Inwido?

 Ratos tar fönstertillverkaren Inwido till Stockholmsbörsen. Börsdebuten väntas på fredag. Affärsvärlden har synat bolaget och ger vår syn på aktien. [...]

ANALYSENMedvinden snart tillbaka

Danska Vestas har gjort en storstilad comeback under svensk ledning. Efter en svacka är det läge att plocka upp snabbväxaren.

Nästa 
 gång får FI konkurrens

Tidningen Erik Hörstadius Nästa
gång får FI konkurrens

Väljarna har lyckats sortera väl mellan valrörelsens ledande kvinnor.

Rätt ledare guld värd

Tidningen Jan Glevén Rätt ledare guld värd

Betydelsen av ledarskap och dess koppling till utvecklingen ska inte underskattas. 2

Fed viktigare än 
Löfven för marknaden

Pär Magnusson Pär Magnusson Fed viktigare än Löfven för marknaden

Vad Fed säger på onsdag påverkar marknaden mer än vad Löfven säger om regeringsbildning.

Annons
Annons

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Opcon +22,3% 1,0
Finge... +13,4% 35,6
SEMAFO +9,2% 26,3
Karol... -7,8% 14,1
Ortiv... -7,8% 7,7
Bacti... -6,4% 26,2

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån +0,00 0,13%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,00kr 7,15
Euro +0,01kr 9,19
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat - -
Se fler Vinnare och Förlorare

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se