Råoljan tappar i pris efter strejkavbrott
Av: Direkt / Affärsvärlden
Publicerad 10 juli 2012 09:01
Priset på råolja tappade mark i tisdagens morgonhandel, efter att Norges regering intervenerat och stoppat strejkerna i olje- och gassektorn, samt att statistik i Kina visat på lägre import i juni.
Läs mer
- Norges regering stryper oljestrejk
- Regeringen planerar stoppa oljestrejken
- Strejksamtal om oljan strandade
- ”Får vi en full stängning av norska sockeln är det väldigt allvarligt”
- Oljan sjunker i pris
- Oljepriserna brakar uppåt vid norsk storstrejk
- ”Det skulle kunna ge lite stöd till guldet”
- Efterfrågan på guld begränsad
- Breda nedgångar bland råvarorna
- Kina minskar oljeimporten från Iran
- ”Guldpriset saknar riktning”
- Oljepriset sjunker
Vid klockan 8.50 var WTI-oljans augustitermin ned 1:19 dollar till 84:79 dollar per fat, medan Brent tappade 1:78 dollar till 98:54.
Den norska regeringen gick på natten till onsdagen in och stoppade strejkerna i olje- och gassektorn som har pågått i över en vecka. Ingripandet kom efter att arbetsgivarorganisationen Oljeindustrins landsförening, OLF, varslat om en lockout som skulle ha trätt i kraft under natten till tisdagen och som skulle ha stoppat all produktion på den norska kontinentalsockeln.
Produktionen väntas nu återgå till normala nivåer inom kort sade företrädare för Statoil som Bloomberg News pratat med.
"Produktionen i de (drabbade anläggningarna) kommer att återupptas så fort som möjligt. Det kan ta mellan en och två dagar att komma igång och Statoil förväntas vara tillbaka i full produktion inom en vecka", sade en talesman för bolaget.
Oljan steg på måndagen, delvis stöttad av att media i Iran rapporterat att beslutsfattare planerar ett lagförslag som syftar till att implementera tullavgifter på fartyg som passerar genom Hormuzsundet.
Kina redovisade under morgonen handelsstatistik för juni, där handelsbalansen visade ett överskott om 31,73 miljarder dollar, medan förväntningarna låg på 24,00 miljarder. Exporten steg 11,3 procent (väntat +10,6), medan importen steg 6,3 procent (väntat +11,0).
Importen av råolja sjönk till 21,72 miljoner ton, ned från 25,48 miljoner ton föregående månad.
"Maj-statistiken var stark på grund av återuppbyggnad av strategiska lager och detta verkar ha avtagit. Den initiala reaktionen kommer att vara negativ eftersom huvudimportsiffran inte verkar vara särskilt stark, men om du ser historiskt är allt över 20 miljoner ton stöttande", sade Natalie Robertson, råvaruanalytiker vid ANZ, till Reuters.
Bland basmetallerna var kopparns tremånaderstermin ned 35 dollar till 7.525 dollar per ton, medan zinkpriset noterade en nedgång på 9 dollar till 1.845.
Importen av koppar till Kina sjönk betydligt i juni, och noterades till drygt 346.000 ton, att jämföra med 419.740 ton månaden före.
"Handelsstatistiken är i linje med gårdagens inflation, som indikerar fortsatt svaghet i den kinesiska ekonomin, vilket utgör utmaningar mot efterfrågan under den andra halvan (av året)", sade Wang Ning, analytiker vid Xiangyu Futurest till Bloomberg News.
På ädelmetallmarknaden noterades spotpriset på guld sjönk 3 dollar till knappt 1.585 dollar per uns, medan silvret sjönk 0:09 till 27:25.
"I takt med att den globala tillväxten bromsar in och centralbanker lättar ytterligare på penningpolitiken, kommer det att få inflationen tillbaka och gynna guld. Men innan dess kommer guldet fortsätta att driva runt och följa dollarn", sade Xiang Nan, analytiker vid Citics Futures till Bloomberg News.
Fakta Noteringar klockan 8.50
Råolja (pris/fat):
WTI, första termin -1:19 USD 84:79
Brent, första termin -1:78 USD 98:54
Basmetaller LME (pris/ton, tremånaderstermin)
Koppar -35 USD 7.525
Zink -9 USD 1.845
Aluminium -12 USD 1.913
Nickel -119 USD 16.281
Bly -9 USD 1.868
Tenn -150 USD 18.650
Ädelmetaller (pris/uns, spot)
Guld -3:00 USD 1.584:68
Silver -0:0875 USD 27:2525
Jordbruksråvaror (pris/pund, majtermin)
Bomull +0:0075 USD 0:7144




Kommentarer
Det går inte längre att kommentera denna artikel.