"Carlsberg är fantastiskt"
Av: Linda Vikström
Publicerad 3 maj 2011 22:00
Göran Tornée, förvaltare på Adrigo Hedge med 360 miljoner kronor.
Sedan starten 2006 har Adrigo Hedge gått upp ca 36 procent. Hittills i år har den vuxit med knappt 2 procent. Är det inte ute med hedgefonder nu när konjunkturen är stark?
- Hedgefonder passar i alla börsklimat. Tyvärr finns det en massa fördomar, hedgefonder har blivit ett samlingsnamn för så mycket. För oss innebär det ett sätt att få bra avkastning till hyfsad risk. Jämför vår avkastning med en aktiefond, en räntefond eller vad du vill, så ser du att vi oftast har en bättre avkastning till väsentligt lägre risk, mätt från vår start. Vi är en absolutavkastande fond som har Stibor som benchmark.
Fonden är lite som Anne Nicole Smith, ni gillar rika äldre män?
- Adrigo Hedge har främst institutionella investerare men 30 procent är privatpersoner. Och ja, vi tror att den här produkten passar människor som varit med ett tag och kanske bättre förstår inriktningen och dessutom har en annan syn på risk än vad yngre personer kan ha.
Ni har en låg standardavvikelse, det känns kanske också lite gubbigt men på ett bra sätt. Hur gör ni för att sprida riskerna?
- Vi tar ganska hyggliga bet på individuella aktier och reducerar risk till exempel genom att blanka. Och så försöker vi balansera innehaven, som i Norge där vi tror på en ökad inflation och stigande olje- och bensinpriser. Vi tror därför på en hygglig risk/reward i Statoil, dessutom blir aktien också en hedge mot en del bolag som väntas få mer bekymmer om oljepriset fortsätter upp.
I början av året blankade du i verkstadssektorn, någon annan sektor du dissar nu?
- Jag tror att det går att hitta övervärderade bolag i alla branscher nu.
Vad kännetecknar de bolag som ni gillar?
- Det finns gott om bolag som lyckats höja marginalerna och samtidigt är långt från att toppa sin försäljning, det ser man på deras ökade orderingång. ABB och Volvo är tydliga exempel. Vi gillar även bolag som är exponerade mot Kina och USA. Däremot är vi försiktiga med Europaberoende bolag, det är dessutom bara en tidsfråga innan EMU havererar på ett eller annat sätt.
Vad tror du om börsutvecklingen under 2011?
- Upp 5 till 10 procent men med väldigt stor volatilitet.
Nordiska aktier är ert fokus, vilka är favoriterna i respektive land?
- I Sverige gillar vi även Getinge, som vi tycker inte riktigt fått den värdering de förtjänar. I Finland är Nordea - ja, vi tycker att det är ett finskt bolag - en av de banker som tjänar mest på stigande räntor. I Norge gillar vi Statoil, som sagt. I Danmark är Carlsberg ett fantastiskt bolag.
För att man dricker mycket öl på sommaren?
- Nej, det är framför allt försäljningen i Kina och övriga Asien som jag gillar, det är höga tvåsiffriga tillväxttal. Alla vet om att de har en stor exponering i Ryssland, men det som inte prisats in är att man till stor del kopierar konceptet i Asien nu.
Det finns en travhäst som heter Adrigo också. Har du nån spik till helgens V-75?
- Det hade jag ingen aning om. Nej, jag har noll koll på hästar. I och för sig gillar jag investeringar där man kan påverka risknivån genom sitt eget kunnande, men jag har inte tid att lära mig spela.





Kommentarer
Mellan klockan 06 och 19 på vardagar kan du kommentera artiklar.