Resa mot flodens ände

I nordöstra Rumänien, där floden Donau rinner ut i Svarta havet, ligger en av Europas sista stora vildmarker – ett träskland större än Halland. Affärsvärlden har varit där.

Verktyg

Donau är Europas näst längsta flod (den längsta är Volga), den går genom Tyskland, Österrike, Slovakien, Ungern, Kroatien, Serbien, Bulgarien och till sist Rumänien, där den också bildar gräns mot Ukraina. Från källorna i Schwarzwald i södra Tyskland är det 2 800 km till deltat och utloppet i Svarta havet. Där, i Rumänien, ligger för övrigt ett annat Schwarzwald – Caraorman, vilket på turkiska betyder Svarta skogen.

Strax före staden Tulcea delar Donau upp sig i tre huvudarmar. Den nordligaste, Chilia-armen – är den största, och för två tredjedelar av Donaus vatten. Söder om den går Sulina-armen, och längst söderut den arm som slutar i fiskebyn Sfanto Gheorge. Mellan de tre huvudarmarna breder träskmarker ut sig med ett nätverk av kanaler mellan sjöar och laguner. Deltat täcker en yta av dryga 5 000 kvadratkilometer, större än Halland, men här lever bara knappt 15 000 personer. I området finns över 300 sjöar och 140 mil kanaler.

Poppel, sälg och pil växer vid stränderna, men ju längre mot havet man kommer desto mer dominerar vassen. Till sist utgörs landskapet så gott som enbart av vassruggar och flytande öar.

Deltat är ett Mecka för fågelskådare. Här finns Europas största kolonier av pelikaner, här finns vitstjärtad havsörn, svanar och andfåglar, stork, kungsfiskare, hägrar och ett myller av måsar och tärnor.

Naturturisterna bör dock välja rätt årstid för sina besök. Våren fram till början av juni går bra, likaså hösten från mitten av september. Men under sommarmånaderna gör moskiterna att man inte kan vistas ute efter sextiden på eftermiddagen.

– Det var här i deltat som Jason och Medea gick i land efter att ha stulit det gyllene skinnet någonstans borta i Kaukasus, säger marinbiologen Silviu Radan som forskar på förändringar i Donaudeltats ekologi.

Under 1 400 år var den grekiska staden Istria centrum i deltat, tills den försvann i folkvandringarnas tumult. Därefter har här passerat ett myller av etniska grupper – turkar, ukrainare, ryssar och tatarer.

Under 1700-talet kom lipovener, ryska religiösa dissidenter. Lipovenerna var en ryskortodox kristen sekt som inte godtog prästerskapet, och vägrade värnplikt och att svära tsaren lydnad. De bosatte sig i deltat med den österrikiske kejsarens goda minne, och livnärde sig på fiske. Deras traditionella svarta båtar syns fortfarande på kanalerna.

Efter Krimkriget beslutade stormakterna att Donau skulle bli en internationell farled för skeppsfart. 1856 bildades La Commisssion Européenne du Danube, med säte i kuststaden Sulina. Sulinagrenen av floden muddrades och meandrar rätades ut. Sulina blev för en tid en blomstrande handelsstad, tills utvecklingen tog andra vägar. I dag går fraktskeppen längs den nordliga armen, och Sulina liknar numera en bensinmack efter att motorvägen fått en ny sträckning.

I nordöstra delen av deltat låg fram till 1964 Rumäniens egen Gulag. Det sägs att efter kommunisternas maktövertagande 1948 arresterades hela den tidigare regeringen och sattes i arbete med att gräva nya kanaler.

– Under Ceausescu-eran startades en rad utvecklingsprojekt här i deltat, säger Silviu Radan. Man dikade ut områden och pumpade ut vatten för att skapa nytt jordbruksland, och man startade fiskodlingar. Man tänkte sig också att skörda vass i stora mängder för att använda som råvara för papperstillverkning, men det blev pannkaka av alltsammans.

– År 1993 gick ett fartyg lastat med stålplåt på grund och kapsejsade. Resultatet blev att floden täpptes till. Byar dränktes och man fick gräva en ny kanal runt skeppet. Det tog tio år att bli av med vraket.

– Tyvärr mår deltat inte bra, säger Silviu Radan. Under sekler har Donau fungerat som kloak för stora delar av Central- och Östeuropa. Lite bättre har det blivit under de senaste decennierna, beroende på att en stor del av de miljöförstörande industrierna uppströms har gått i konkurs eller lagts ner. Men vi har fortfarande övergödning i deltat. Fosfor från jordbruk och avlopp ger algblomningar och syrebrist, det är därför vattnet ser så grönt ut.

– Det har lett till att fisken till stor del försvunnit. Störarna, som tidigare var så vanliga i Donau, är nästan helt borta. Det är lätt att göra fisksoppa av ett akvarium, men att göra tvärtom är svårare.

Störar är primitiva benfiskar, eftertraktade för sitt kött och framför allt för sin rom. Liksom lax och sik går de upp i floderna på vårarna för att leka. I Donau har tidigare funnits fem störarter – den stora belugastören eller husen som blir över två meter lång och kan väga uppåt halvannat ton, sterletten, rysk stör, stjärnstör och viza. Ännu på 1950-talet gick störarna upp ända till Budapest, men efter bygget av kraftverksdammen vid Järnporten (vid gränsen mellan Serbien och Rumänien) kommer de inte längre förbi.

Försök med utsättning av odlade störyngel har hittills lyckats dåligt, kanske beroende på att ekosystemen i floden förändrats, vilket gynnat andra fiskarter som glatt mumsar i sig störynglen. Utsläpp av kemiska ämnen som verkar som könshormoner har gjort att störarna har svårt att föröka sig. Störarna växer långsamt och kan bli 100 år gamla.

Alla störar är numera fridlysta. Men tjuvfiske pågår, och turkiska trålare dammsuger Svarta havet utanför Donaudeltat.

– Vi håller på att få ett helt nytt ekosystem med nya invandrade arter, säger Silviu Radan. I stället för stör får vi kinesisk fisk, som smitit ut från fiskodlingar och förvildats. Och från Korea har musslan Gasteropod rapana kommit som fripassagerare med fraktskepp och invaderat vattnen. Frågan är om det går att vända utvecklingen.

Av: Kaianders Sempler
Mejla reportern

Kommentarer

Det går inte längre att kommentera denna artikel.

Börsblock Teknikbolag med för höga kostnader

Intresset för teknikbolag är tillbaka bland placerarna. På Stockholmsbörsen har ett par teknikbolag fått se sina aktiekurser flerfaldigas på kort [...]

ANALYSENDansk skalle
gör sig hörd

De danska storföretagen inom hörapparater är stabila maskiner. För ett av företagen har aktietåget redan gått. Det är dags att ta hem vinsten i GN Store Nord.

Världens mäktigaste kvinnor

Världens mäktigaste kvinnor

Färsk ranking från Forbes.

Handelsminister Ewa Björling har ett stort intresse för bilar och motorer.

Alltid i förarsätet

Statsrådet Ewa Björling brinner för bilar. 1

Hälsan viktigast på jobbet

Hälsan viktigast på jobbet

Den bästa arbetsplatsen präglas av omsorg om de anställdas hälsa.

Bromsa i tid

Tidningen Olof Manner Bromsa i tid

Jag vet att kurvan närmar sig med hög fart.

Tio miljoner för 
 0 kvadrat boarea

Tio miljoner för
0 kvadrat boarea

Den som vill kan nu köpa en bostad med en boarea på 0 kvadratmeter.

Sverige klättrar 
på turistranking

Sverige klättrar
på turistranking

Avancerar två placeringar.

Styrelseordförande Luca di Montezemolo berättade nyligen att Ferrari kommer att minska produktionen.

Att äga en Ferrari
ska bli mer exklusivt

Minskad produktion för ökad exklusivitet, så resonerar Ferrari. 1

Förmögna boköpare 
ska lockas till Spanien

Förmögna boköpare
ska lockas till Spanien

Utlänningar ska bromsa prisfall. 1

Bud från tonåring på 
 Coca-Cola-recept

Bud från tonåring på
Coca-Cola-recept

En 15-åring lade ett mångmiljonbud på ett Coca-Cola-recept på Ebay.

Nu auktioneras en mängd Porsche-memorabilia ut på auktion. Däribland bilmodeller.

Prylar för Porschefantasten

I veckan auktioneras en mängd Porsche-memorabilia ut.

Skoda Yeti är årets bästa bil enligt brittiska bilägare.

Bästa bilarna enligt ägarna

Nu har årets tio bästa bilar - enligt ägarna själva - rankats. 1

Rekordpris för känd 
Andy Warhol-tavla

Rekordpris för känd
Andy Warhol-tavla

Såld på auktion i New York.

Lägre risk för extrema temperaturhöjningar

Lägre risk för extrema temperaturhöjningar

Flera forskare bakom nya rön. 6

Pirate Bay-grundare 
 åter i rätten

Pirate Bay-grundare
åter i rätten

Dataintrångsärendet kan vara det största någonsin i Sverige.

Fransk frihandelsoro

Fransk frihandelsoro

Ska film och tv undantas?

Högborgen för intolerans

Tidningen Johan Hakelius Högborgen för intolerans

Vi behöver fundera på hur åsiktsmässigt snäva vi är. 3

”Konsekvenser av 
 1990-talet lever kvar”

”Konsekvenser av
1990-talet lever kvar”

AFV-frukost: Rodney Edvinsson, docent i ekonomisk historia.

Klarar Volvo att bli 
 ett premiummärke?

Klarar Volvo att bli
ett premiummärke?

Det är lätt svårt att skapa bilar som lever upp till kraven. 1

Han är världens rikaste

Han är världens rikaste

Lista: Världens 20 rikaste personer.

Pagrotsky till Avanza

Pagrotsky till Avanza

Leif Pagrotsky går in i styrelsen i Avanzas pensionsbolag. 1

Det ska vara en bank i vår

Tidningen Agnetha Jönsson Det ska vara en bank i vår

Nu är det inne att äga banker igen.

Handels rektor tvingas gå

Handels rektor tvingas gå

Rolf Wolff tvingas bort.

Här rusar bopriserna

Här rusar bopriserna

Se i vilka kommuner som priserna på villor och borätter ökat mest.

Här rasar bopriserna

Här rasar bopriserna

I en kommun har priserna på borätter fallit med 25 procent.

Lykan Hypersport.

Världens dyraste bil

Lykan Hypersport har en prislapp på 22 miljoner kronor. 4

Norsk hotellkung anordnar 
 brakfest med Sverigetema

Norsk hotellkung anordnar
brakfest med Sverigetema

Flera kända svenskar är bjudna till maskeraden hos Petter Stordalen.

Rekordpris för färglös sten

Rekordpris för färglös sten

En ny, färglös diamant har sålts för rekordpris.

Den vanligaste ursäkten till polisen är att man inte sett skyltarna.

Vanligaste ursäkterna
bilförare ger till polisen

Lista: De vanligaste ursäkterna folk ger när de blivit stoppade av polisen. 1

Valueguard: Ökande 
 bopriser i Sverige

Valueguard: Ökande
bopriser i Sverige

Både bostadsrättspriserna och villapriserna steg i april.

Obama sparkar skattechef

Obama sparkar skattechef

Chefen för skattemyndigheten IRS, Steven Miller, får sparken.

Stark marknad för borätter

Stark marknad för borätter

Borättspriserna ökade ordentligt under de senaste tolv månaderna.

80-talstaxi ersätts av elbilar

80-talstaxi ersätts av elbilar

Hongkong byter upp sig.

Vill göra Astrid Lindgrens 
bostad till ett museum

Vill göra Astrid Lindgrens bostad till ett museum

Barnbokdrottningens gamla hem i Stockholm kan bli museum.

Nya Range Rover Sport är förvillande lik storebror Range Rover. Båda har ett formspråk med drag från den ”terränggående beautyboxen” Range Rover Evoque.

En lyxbil för sandlådan

Andra generationen Range Rover Sport har en helt ny konstruktion.

Här ligger Stockholms 
 mest svårsålda villor

Här ligger Stockholms
mest svårsålda villor

Se listan över de tio mest svårsålda villorna i Stockholmsområdet.

Säljer Coca-Colas recept 
för 33 miljoner kronor

Säljer Coca-Colas recept för 33 miljoner kronor

Cliff Kluge har hittat något som han menar är receptet på Coca-Cola. 1

Kina kan inte rädda oss

Tidningen Per Lundsjö Kina kan inte rädda oss

Kineserna måste stampa på bromsen.

Vinnare & förlorare

Aktienamn Förändring Aktuellt värde
Artim... +25,0% 0,0
rnb R... +16,7% 0,1
Preci... +16,3% 1,9
ACAP ... -7,9% 5,8
Orifl... -7,6% 220,5
Karo Bio -7,1% 0,4

Räntor, valutor, olja

Ränta Förändring Aktuellt värde
3 mån -0,01 0,84%
Valuta Förändring Aktuellt värde
Dollar +0,01kr 6,65
Euro -0,02kr 8,53
Olja Förändring Aktuellt värde
Brent $/fat -1,59$ 102,32
Se fler Vinnare och Förlorare

Senaste tv-klippen

Senaste videoklippen

TV: Bengt Baron lyfter Cloetta

Visa alla

Twittrat från Affärsvärlden

På spaning

BLOGG: På spaning Sundström fullföljer planen

Hitta konsulten

Sök bland tusentals konsulter på nya Konsultguiden.se

AFGX 17:30

+0,46% I år +14,11%

Dow Jones 01:00

-0,52% I år +16,81%

Att rösta på rätt vinnare

Att rösta på rätt vinnare

En Följa John-lek som skapar flockmentalitet.

Datum

Torsdag 23 maj 2013