Första, andra, tredje!

2008-05-06 22:00 

Stockholms konstvärld lever upp under våren och just nu är det populärare än någonsin att investera i tavlor, skulpturer och antikviteter.

Annons

I slutet av maj håller både Bukowskis och Stockholms Auktionsverk sina stora internationella kvalitetsauktioner.

Sammanlagt kommer konst och antikviteter för 165 miljoner kronor att byta ägare under en vecka. Priserna på konst har stigit kraftigt under flera år. En förklaring är att investerarna haft gott om pengar att placera under högkonjunkturen.

En annan förklaring till de stigande priserna är att de stora konstauktionerna numera bevakas av investerare från hela världen via internet, vilket gör att konkurrensen ökar.

Konstexperten Anna-Karin Pusic på Bukowskis är nöjd med de föremål som lämnats in för försäljning vid kvalitetsauktionen sista veckan i maj.

- Det är ett fint utbud som borde locka många konstsamlare, konstaterar hon.

En av de tavlor som Anna-Karin Pusic väljer att lyfta fram är Carl Larssons "En solstråle" från 1893.

- Det är en väldigt härlig målning som föreställer hans dotter Susanne sittande vid spinnrocken, berättar hon.

Solstrålen som aldrig tidigare varit ute till försäljning kommer att få ett utropspris på mellan tre och fyra miljoner kronor. Tavlan har redan väckt intresse på de visningar som varit runt om i Sverige

- Konst från den här perioden, slutet av 1800-talet, är väldigt efterfrågad av många konstinvesterare just nu, berättar Anna-Karin Pusic.

Även Stockholms Auktionsverk har fått in en Carl Larsson för försäljning. Verket som konstnären själv kallade "Esbjörn som bonddräng" förväntas locka många budgivare.

- Carl Larsson väcker alltid stort intresse. Det finns bland annat en stor amerikansk målgrupp för hans målningar, och det handlar inte bara om amerikaner med svenska anor, berättar Stockholms Auktionsverks vd Niclas Forsman.

Utropspriset för Esbjörn kommer att ligga mellan 1,5 och 2 miljoner kronor.

En annan godbit vid Bukowskis vårauktion är en tavla med franskinspirerat motiv målad av Nils Kreuger 1886.

- Det är en klassiskt intressant målning och de franska motiven är populära, säger Anna-Karin Pusic.

I årets utbud på Bukowskis märks även en tidig Bruno Liljefors, en pannå med två samramade målningar. Tavlan, eller tavlorna, föreställer en räv med byte och några fåglar.

- En trend just nu är att många vill ha friluftsinspirerade motiv, berättar Anna-Karin Pusic.

Utropspriset för Bruno Liljefors tavla kommer att ligga mellan 800 000 och 1 000 000 kronor.

Det är inte bara tavlor som går under klubban. Såväl Bukowskis som Stockholms Auktionsverk kommer under vårens auktioner att sälja byråar tillverkade av den kända svenska konsthantverkaren Georg Haupt som var verksam i Stockholm på 1700-talet. En signerad Hauptbyrå såldes 1989 på Bukowski för 12 miljoner kronor.

- Den byrå som kommer att säljas i vår är märkt på stenskivan. Det är ju roligt att genom påskriften veta att den verkligen är utförd av ebenisten själv, men en signatur behöver i sig inte innebära högre kvalitet, eftersom möbler som beställdes till exempel av någon kunglighet ofta inte signerades. Det behövdes inte, berättar Niclas Forsman.

Utropspriserna för byråarna kommer att ligga mellan 2,5 och 4 miljoner kronor.

En annan konstnär vars verk återfinns vid båda auktionerna är skulptören Carl Milles. I Bukowskis utbud ingår Milles-skulpturerna "Europa och tjuren" samt "Solglitter".

Den sistnämnda, som föreställer en najad ridande på en delfin, var en av Carl Milles egna favoriter och den anses vara den mest fartfyllda skulpturen.

Stockholms Auktionsverk kommer att auktionera ut bronsskulpturen Serpentindanserskan.

- Skulpturer har blivit allt populärare bland konstsamlare de senaste åren, säger Niclas Forsman.

Det sammanlagda utropsvärdet vid Stockholms Auktionsverk kommer uppskattningsvis att ligga någonstans mellan 60 och 75 miljoner. Bukowskis räknar med att hamna runt 90 miljoner. Enligt siffror hämtade ur en rapport utgiven av organisationen European Fine Art Foundation uppgick den sammanlagda konsthandeln i världen under 2006 till drygt 400 miljarder kronor. Motsvarande siffra 2002 var drygt 200 miljarder kronor

Hur mycket auktionerna vid Bulowskis och Stockholms Auktionsverk kommer att bidra med till i årets siffror återstår att se.

Margareta Levander

_________________________________________________________

Dyrbara konstnärer

Georg Haupt, född 1741 i Stockholm, död 1784. Svensk konsthantverkare och en av de mest berömda formgivarna av gustavianska möbler.

Carl Larsson, född 1853 i Gamla stan i Stockholm, död 1919. Svensk konstnär som är mest känd för sina akvareller av idylliskt familjeliv.

Carl Milles, född 1875 i Lagga Socken utanför Uppsala, död 1955. Internationellt känd skulptör, var under många år bosatt i USA och Italien. Han tillbringade somrarna på Millesgården på Lidingö, numera museum.

Nils Kreuger, född 1858 i Kalmar, död 1930. Konstnär som tillbringade mycket tid Frankrike, vilket också syns i många av hans tavlor.

Bruno

Liljefors, född 1860 i Uppsala, död 1939. Konstnär som är mest känd för sina tavlor med natur- och djurmotiv.

Auktionerna

Stockholms Auktionsverk:

Stora Kvalitén 28-29 maj.

Bukowskis:

Internationella vårauktionen 27-30 maj.

Annons
Annons

Aktierna som lyfte New York

Aktierna som lyfte New York

Wall Street Börserna i New York tog ett nytt kliv uppåt på tisdagen. Bankaktier gick starkt. Dow Jones steg 0,4 procent.

Kina mot ny bubbla

Kina mot ny bubbla

Allt starkare Kinas ekonomi växer med nära tio procent i år. Det tror världsbanken som varnar för att en ny bubbla håller på att blåsas upp.

Börsen upp i elfte timmen

Stockholm Stockholmsbörsen steg kraftigt från negativt territorium under tisdagseftermiddagen.

Lundin säljer ut

Lundin sålde ut
efter kursrusning

Storpost Först stack aktien 10 procent på samma dag. Därefter sålde Lukas Lundin, storägare och ordförande i Lundin Mining, aktier i bolaget för drygt sju miljoner. (4 kommentarer)

Skärpta krav på hedgefonder

Skärpta krav på hedgefonder

Statlig kontroll Det mesta tyder på att EU trotsar massiva protester från de stora finansmarknaderna och inför skärpta regler på hedgefonder. (1 kommentar)

Därför stiger Wall Street

Därför stiger Wall Street

New York USA-börserna steg på tisdagen med metallproducenterna i täten. (2 kommentarer)

Oljebolagets potential 100 procent

Oljeaktien är en
kursdubblare

Undervärderad En av börsens tungviktare är grovt undervärderad. Analytikerna på Goldman Sachs menar att kursen borde kunna dubblas. (11 kommentarer)

Naturvännen som hamnade i rätt miljö

Naturvännen som hamnade i rätt miljö

Han var naturintresserad redan som liten och hade planer på att bli miljöåklagare. Efter jobb på ett par storbyråer och miljödomstolen har Mikael Berglund äntligen hittat hem – som miljöadvokat på specialistbyrån Fröberg & Lundholm.
– Det är ett fantastiskt spännande yrke som bara växer och växer, säger han.

Habo Finans logga.

Habo Finans lurade
till sig 104 miljoner

grovt bedrägeri Den omfattande förundersökningen om pyramidspelet Habo Finans på 7000 sidor är nu avslutad. Vd:n står åtalad för grovt bedrägeri .
- Det har varit en modern upplaga av Ebberöds bank, säger kammaråklagare Bengt Svensson till Affärsvärlden. (5 kommentarer)

Ericssonrival kan börsnoteras

Ericssonrival kan börsnoteras

telekom En av Ericssons rivaler planerar för en separatnotering av mobil- och nätverkssystemen, uppger Financial Times.

Bolagen som stiger på börsen

Bolagen som
stiger på börsen

Stockholm Börsen var något högre vid lunchtid i väntan på kvällens räntebesked från Federal Reserve.

Intrum Justitia 
- så blev de störst

Intrum Justitia
- så blev de störst

Med branschens största juristavdelning är Intrum Justitia en eftertraktad arbetsgivare. Framgången är resultatet av ett specialinriktat tjänsteutbud och sylvass kompetens inom processhantering.
– Våra kunder ska känna värdet av att ha en juridisk leverantör som jobbar med att lösa, men även förebygga, tvisterna, säger chefsjuristen Linda Ljunggren.

Chefer tror på löneförhöjning

Motsägelsefullt Företagsledare tror att lönerna kommer stiga snabbare i år. Men bara i andras företag, inte i de egna leden.

Försäljningsras i Sectra

Försäljningsras i Sectra

Medicinteknik Medicinteknikföretaget Sectra drabbas av ett försäljningsras. Samtidigt faller vinsten till nära noll.

Små rörelser i Asien

Oförändrat (Uppdaterad) Börsena i Asien rörde sig mycket litet på tisdagen. De japanska börserna backade 0,1 till 0,3 procent.

Maxbonus till bygg-vd

Maxbonus till bygg-vd

Bygger upp lönen Det blir jackpot för Skanskas vd Johan Karlström när bolagets bonusar delas ut och en löneförhöjning med 50 procent.

Analytikerna överens: Scania ska upp

Analytiker överens
- Scania ska upp

Analys Efter Scanias bokslutsrapport justerar analytikerna nu upp sina resultatestimat för det innevarande året.

Novo nya storägare i Orexo

Snålemission lyfter Orexo

Intervju Ett danskt nystartat riskkapitalbolag blir näst störste ägare i läkemedelsbolaget Orexo. Börsen firar att utspädningen inte blev större och höjer aktiekursen tio procent.

Pehr G Gyllenhammar, Volvoman igen.

Köp PGs bolag

Halvdussinet fullt Börsveckan har grävt fram fem köpråd. Bland annat börsaktuella vindkraftbolaget Arise, med ordföranden P G Gyllenhammar. (6 kommentarer)

Läkemedelsbolag drar in friskt kapital

Läkemedelsbolag drar in kapital

Friska pengar Läkemedelsutvecklaren Orexo drar in 111 miljoner i friskt kapital och får en ny storägare.

Finansprofil avliden

Finansprofil avliden

Strängs hantverkare Den före detta AP-fondchefen Carl Johan Åberg har gått ur tiden. Han har under sin tid i livet haft en rad stora och tunga uppdrag inom politiken och journalistiken. (2 kommentarer)

Sampo skissar på nordisk superbank

Han tror på
nordisk superbank

Bamsebank Den finländska finansgruppen Sampos ordförande Björn Wahlroos skissar på en affär som ska skapa en nordisk superbank. (7 kommentarer)

Potential 30 procent

Aktietips En rapport nyligen från ett medicinteknikbolag ger mersmak. Den bedömningen gör analytikerna på Handelsbanken som menar att kursen ska upp över 30 procent. (1 kommentar)

Imperiet som försvann

Imperiet som försvann

Helgläsning, del 1 Johan Hansen har blivit av med nästan hela sitt företagsimperium, värt 3 miljarder. Dessutom har han fått sin vän och mentor Gustaf Douglas till fiende. Ska han krångla sig ur knipan? (6 kommentarer)

...del 2: Imperiet som försvann

Helgläsning Här fortsätter den avslutande delen av artikeln "Imperiet som försvann". (7 kommentarer)

Astrazeneca-dom står fast

Astrazeneca-dom står fast

Fel om övervikt Astrazeneca överklagar inte ett beslut av brittiska myndigheter som slår fast att bolaget beskrivit bieffekterna av antipsykosmedicinen Seroquel på fel sätt.

Därför ska börsen 
upp resten av året

Därför blir det
börsfest 2010

Kommentar Börsen kan ta en andhämtningspaus under resten av mars men det mesta talar för att den stiger under resten av året, skriver Affärsvärldens Calle Froste. (9 kommentarer)

Det våras för kupongklipparna

Börsens mest generösa bolag

För kupongklippare Med bokslutsperioden avklarad är det dags att förbereda sig för den kommande utdelningssäsongen. Affärsvärlden har listorna för alla kupongklipparfantaster.

Douglas säljer ut i Elanders

Här säljer storägaren

Maktuellt Gustaf Douglas-kontrollerade Latour, storägare i ett av börsens mest ägarstabila bolag, byter taktik. Efter tio år trycker han på säljknappen. (1 kommentar)

Gör så här SAS

"Så ska SAS räddas"

Intervju Björn Kjos är inte bara vd på ett vinstgivande flygbolag, Norwegian. Han är jaktpilot, advokat och bestsellerförfattare också. Klart att han vet hur SAS ska räddas. Och av vem. (6 kommentarer)

Spelbolagets potential 26 procent

Spelbolagets potential 26 procent

Analys Goldman Sachs har analyserat de två stora svenska spelbolagen Unibet och Betsson. Den ena tror man starkt på, den andra tror man kan fall djupt. (6 kommentarer)

Piloter hotar SAS 
med miljardstämning

Piloter hotar med
miljardstämning

Hårt mot hårt Piloter anser sig ha blivit missgynnade och gått miste om karriärmöjligheter och ersättningar. Nu hotar de att stämma SAS. (2 kommentarer)

Lånetak ger prisslakt på bopriser

Få full koll Vi ger dig små korta notiser om de viktigaste nyheterna från igår kväll och idag på morgonen. (2 kommentarer)

Wall Street snart 
över magisk gräns

Wall Street snart
över magisk gräns

New York USA-börserna stängde upp på torsdagen. En stark sluthandel tryckte upp indexen över nollan. (3 kommentarer)

Hon blir ny vice Fed-chef

Hon blir vice Fed-chef

Valet är avgjort Fed-chefen i San Francisco är president Barack Obamas val som vicechef för Federal Reserve.

Lågpris - Astras nya medicin

Lågpris, Astras
nya medicin

Budgetnischad Läkemedelsjätten Astrazeneca satsar på lågpris. 18 nya mediciner ska tillverkas i Indien av en tillverkare av läkemedelskopior. (4 kommentarer)

Nokias nya teknologi kan 
tvinga bort dagens mobilladdare

Nokias mobilrevolution

Äntligen Nokia har lämnat in en patentansökan till det amerikanska patentverket avseende en ny teknologi som för alltid kan förgöra dagens mobilladdare. (3 kommentarer)

Kursreaktionen är överdriven

"Kurslyftet är överdrivet"

Analys Karo Bio-aktien rusar på Stockholmsbörsen. Men Carnegies analytiker är högst tveksam till kursreaktionen. (12 kommentarer)

Börsbolagets ordförande
döms till näringsförbud

Två år En tidigare ordförande i ett börsbolag döms till näringsförbud i två år efter att ha lurat aktieägare och långivare. Han är inblandad i ett 15-tal konkurser bara i Sverige. (4 kommentarer)

Sponsrade länkar från Eniro

Produktmärkning
Vi hjälper dig välja rätt maskin för märkning av alla material.
www.matthewsmarking.com

Amplus Medical Marketing
Besöksbokning och marketinguppdrag inom sjukvård och tandvård.
http://adxclicks.eniro.com

Affärssystem - Softronic
Gedigen managementkunskap och kvalificerad IT-kompetens.
www.softronic.se

Fettförbränning & diet
MM Sports - Vi erbjuder marknadens bästa priser genom vår prisgaranti.
www.mmsports.se

Annons