Arctic: Obligationsinnehavares position ‘avsevärt försvagad’ efter SBB:s återköp och utbyte
De obligationsinnehavare som kräver omedelbar återbetalning från fastighetsbolaget SBB för brutna kovenant-villkor, har sett sin position “avsevärt försvagas”, efter SBB:s återköp och framgångsrika utbyte av obligationer. Det uppger mäklarhuset Arctic Securities i ett kundbrev, enligt Bloomberg News.
SBB meddelade under onsdagen att 95 procent av dess obligationsinnehavare gått med på att byta ut befintliga värdepapper mot nya obligationer på totalt 2,8 miljarder euro. Bolaget ändrade också villkoren för den konsoliderade räntetäckningsgraden, vilket har varit i fokus för tvisten med Fir Tree och andra fonder som krävt påskyndad återbetalning.
SBB kommer att gå en rättsprocess till mötes på denna punkt, men risken kring återbetalningsförmågan har nu minskat även vid en förlust mot Fir Tree tack vare den nya uppgörelsen, menar Arctic Securities.
De sade också att positionen för seniora icke-säkerställda obligationsinnehavare har förbättrats medan utvecklingen i hybriderna fortfarande kommer att begränsas ”av det faktum att kupongerna sannolikt kommer att förbli uppskjutna under överskådlig framtid”.
SBB rusade 22 procent på onsdagen, vilket var den största dagliga uppgången på 13 månader.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.