Se alla rekommendationer

Carnegie höjer Telia till köp – kostnadsminskningar kan ge positiv effekt för vinsten

Teleoperatören Telia höjs till köp av Carnegie, som även höjer riktkursen till 34 kronor från 33, enligt Bloomberg News som tagit del av en analys.

I analysen skriver Carnegie att man inte kan bortse från effekterna av de senaste kostnadsminskningarna, och kan leda till en positiv effekt för vinsten per aktie 2024-2026 med mellan 2-6 procent.

Analyshuset pekar på att detta även bör utgöra ett stöd för tillväxten i ebitda-resultatet kommande kvartal. Samtidigt lyfts en starkare euro mot kronan, vilket bidrar med 3 procent till vinsten per aktie för 2025-2026.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.