Se alla rekommendationer

Dell’Oro-rapport positiv för Ericsson och Nokia – Ålandsbanken

Ålandsbanken noterar att konsultbolaget Dell’Oro i en rapport bedömer att marknaden för radiobasstationer (RAN) kommer att fortsätta att förbättras under 2025. Dell’Oro ser en uppgång på 5-10 procent efter två år med nedgångar, exklusive Kina.

Ålandsbanken bedömer att detta är positivt för både Ericsson och Nokia där “estimaten förutsätter lägre försäljningsförbättringar (~5 procent) under 2025”. Ericsson baserar framåtblickande utsikter på Dell’Oros rapporter.

Ericsson stiger med 0,8 procent på börsen, medan Nokia är upp 0,5 procent.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.