Se alla rekommendationer

Jefferies upprepar köp för Hemnet och sänker riktkursen

Jefferies sänker riktkursen för bostadsplattformen Hemnet till 430 kronor från tidigare nivå 445 och upprepar samtidigt köp.

Enligt bankens prognoser minskar intäkterna och justerad ebitda för helåren 2024-2026 med 3-4 procent, drivet av en nedjustering av ARPL-tillväxten för 2024 efter Q3-resultatet.

“Vår DCF-drivna riktkurs minskar med -3,4 procent till 430 kronor, enbart drivet av ovanstående ebitda-revideringar. Hemnet handlas med ett PEG-tal för 2024 på 2,3x jämfört med konkurrenter på 1,7x till 3,0x”, skriver Jefferies.

Aktien handlas ned 0,7 procent till 324,40 kronor.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.