Affärsvärlden nr 44, 2016

Här är ett urval av innehållet i detta nummer.

CHEFRED: Styckas eller ätas helstekt?

FÖRST & FRÄMST: Byggde imperiet med avvägda riskerAtt ersätta Melker Schörling är inte enkelt. Veckans händelser har inte gjort saken lättare.

POLITIK: Friggebo-doktrinen

FIKA: ”Jag är bra på strategiska planer”

MAKRO: Kommunernas kris

REPORTAGE: Kampen om skogenMed styckningen av SCA i två separata börsbolag fullföljs en finansiell plan som det käbblats om i årtionden.

INTERVJU: ”Var femte skolanställd äger aktier”Internationella Engelska Skolan är det andra skolbolaget som noteras i år. Politikernas höga tonläge skrämmer inte vd:n Ralph Riber.

FOKUS: Varnar för flyktFörslaget om en ny skatt på anställda i den svenska finanssektorn skapar oro i branschen. – Det är fullständigt självklart. Om man lägger mer skatt på arbete så resulterar det i mindre arbete, säger Bankföreningens vd Hans Lindberg.

AKTIEPORTFÖLJEN: Byter cykliskt mot ocyklisktFörra veckan var tung för aktiva portföljen. Nu bottenfiskar vi i en av årets stora förloraraktier.

AKTIER:

Tillfällig svacka för förvärvarenEn ny ledning kan öka takten i det som är Indutrades kärnverksamhet: att köpa bolag. Affärsvärlden byter fot till köp. 

13 frågor: avgående vd Johnny Alvarsson 

Attraktivt tillväxtbolagProgramvarubolaget Cinnober står inför en ­tillväxtperiod som bör spilla över i väsentligt ökad ­lönsamhet. Aktien är köpvärd. 

Sorgebarn på rätt vägIndustrikoncernen Duroc är en av börsens mest notoriska underpresterare. Men nu talar flera faktorer för en vändning.

Stormen är inte överStenakontrollerade rederiet Concordia Maritime är ett av börsens ständiga substanscase. Men vid en närmare analys ser aktien inte särskilt billig ut. 

FÖRVALTAREN: ”Nibe är ett fint bolag”

VECKANS DATA: USA:s flygbolag i toppFlygbolagen i USA har fått ordentlig snurr på verksamheten. Ändå värderas aktierna lågt.

UPPFÖLJNING: Rätt att vänta med Telia

PLATINUM:

Har provat vin i 46 USA-staterSom vd för Anticimex är Jarl Dahlfors van att leda en verksamhet som går ut på att sniffa upp och bekämpa skadedjur. Det privata sniffandet är mer inriktat på druvaromer. 

En speciell torsdag i novemberTredje torsdagen i november är det ­traditionella datumet då årets upplaga av ­Beaujolais Nouveau släpps till försäljning. 

BÖRSGOLVET: “Lundbergs på väg ut”

 

Prenumeranter kan läsa artiklarna genom att trycka på länkarna.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.