Billerud Korsnäs säljer baltisk pelletsverksamhet

Förpackningspappers- och massaproducenten BillerudKorsnäs har tecknat avtal om försäljning av aktier i SIA Latgran.

Billerud Korsnäs ägande uppgår till 75 procent medan resterande 25 procent ägs av Baltic Resources. Den totala köpeskillingen för 100 procent av SIA Latgran uppgår till 104 miljoner euro på kassa- och skuldfri basis, motsvarande en multipel om 7 gånger Latgrans ebitda för 2014.

Det framgår av ett pressmeddelande.

Transaktionen förväntas slutföras under juli 2015 under förutsättning av uppfyllande av vissa tillträdesvillkor.

Latgran är en producent av pellets baserad i Lettland med en årsvolym på 497.000 ton och en försäljning på 73 miljoner euro under 2014.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.