Bolagen som drar upp börsen
SIX Generalindex är klockan 10.14 0,8 procent högre vid 486 medan OMXS30 är 0,9 procent högre vid 1.447. Omsättningen uppgår till 6,0 miljarder kronor på Stockholmsbörsen. Handel förekommer även på andra handelsplatser såsom Bats, Chi-X och Turquoise.
Råoljepriserna återtog en del av gårdagens förlorade mark i dag, och metallpriserna utvecklas blandat efter att LME åter öppnat. Gruvbolag har haft en dålig utveckling i Europa. På Stockholmsbörsen faller Lundin Mining tillbaka med 0,1 procent.
Låskoncernen Assa Abloy har köpt två bolag i Brasilien. Förvärven väntas bidra positivt till vinsten per aktie redan från start. Aktien ökar 1,4 procent.
Boliden är också suget på att spendera pengar. I en intervju med Di öppnar vd Lennart Evrell upp för förvärv av gruvor. Boliden är upp 1,5 procent.
C-Rad har tecknat distributionsavtal i Australien och i Nya Zeeland. Tillsammans i båda länderna finns cirka 80 strålbehandlingscentra. C-Rad stiger med 0,4 procent.
Tradedoublers finanschef slutar. Dessutom annonseras fler effektiviseringar: antalet anställda minskar med cirka 10 personer, och fjärde kvartalet belastas med en kostnad på 10 miljoner kronor. Efter inledande nedgång ökar aktien 1,8 procent. Avsluten är dock få.
Den svenska handelsbalansen visade ett underskott på 5,2 miljarder kronor i november, enligt preliminära beräkningar från SCB. Men marknaden hade räknat med ett överskott på 1,1 miljarder.
Senare i dag väntas mer statistik. USA bjuder till exempel på konsumentförtroendet i december.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.