Eltels noteringserbjudande övertecknades

Eltel meddelar på fredagsmorgonen att dess noteringserbjudande mötte ett "stort" intresse och övertecknades "flera gånger".

Noteringskursen fastställdes till 68 kronor per aktie, i toppen av noteringens tidigare meddelade intervall 55-70 kronor.

Alla investerare som har anmält sig för förvärv av aktier i erbjudandet till allmänheten i Sverige har tilldelats “minst 150 aktier”.

Handeln i Eltel-aktien inleds i dag på Stockholmsbörsen.

Erbjudandet kommer att tillföra bolaget en bruttolikvid om cirka 1,3 miljarder kronor före emissionskostnader och avgifter.

Den initiala storleken på erbjudandet utökades i enlighet med villkor till totalt 36.665.459 aktier, motsvarande att 58,5 procent av det totala antalet aktier i Eltel säljs.

Erbjudandet kommer att omfatta 42.165.277 aktier, motsvarande 67,3 procent av det totala antalet utestående aktier, förutsatt att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo.

Omedelbart efter erbjudandets genomförande, förutsatt att övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo, kommer Eltels största aktieägare bestå av 3i (och fonder) med 20,0 procent, Zeres Capital med 10,5 procent, BNP Paribas med 7,6 procent, Fjärde AP-fonden 7,5 procent, Swedbank Robur Fonder med 6,0 procent och Lannebo Fonder med 5,0 procent.

Handel i Eltel-aktien på Nasdaq Stockholm inleds idag den 6 februari 2015 under kortnamnet “ELTEL”.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.