IAR Systems
IAR Systems redovisar ökad omsättning och något bättre rörelseresultat

Ebitda-resultat blev 30,3 miljoner kronor (29,8), med en ebitda-marginal på 31,1% (33,5).
Rörelseresultatet blev 17,3 miljoner kronor (17,0), med en rörelsemarginal på 17,8% (19,1).
Resultatet före skatt var 16,4 miljoner kronor (16,4).
Resultatet efter skatt blev 12,0 miljoner kronor (12,8), en minskning med 6,3% mot föregående år.
Resultat per aktie hamnade på 0,88 kronor (0,94), vilket innebär en minskning med 6,4% mot föregående år.
“Kvartalet blev som helhet annorlunda än vad vi förväntade oss. De första två månaderna gav skäl till försiktig optimism vad gäller affärsklimatet, samt de breda annonseringarna av nya investeringar i produktionskapacitet från halvledartillverkare såsom exempelvis Intel. Tragiskt nog så utbröt ett krig inom Europas gränser som har en tydlig påverkan på affärerna. Vår affärsexponering mot Ryssland och Ukraina är inte stor, bara cirka 0,6% av omsättningen på årsbasis de senaste åren”, kommenterar VD Richard Lind och fortsätter.
“Med Rysslands attack skapas dock stor påverkan på leveranskedjor i för oss viktiga industrier, i synnerhet Automotive. Invasionen ledde också till att många, på grund av osäkerhet, inför temporärt investeringsstopp. Vi förlorar inte affärer, men de skjuts framåt i tid.”
IAR Systems, Mkr | Q1-2022 | Q1-2021 | Förändring |
Nettoomsättning | 97,4 | 88,9 | 9,6% |
EBITDA | 30,3 | 29,8 | 1,7% |
EBITDA-marginal | 31,1% | 33,5% | |
Rörelseresultat | 17,3 | 17,0 | 1,8% |
Rörelsemarginal | 17,8% | 19,1% | |
Resultat före skatt | 16,4 | 16,4 | 0,0% |
Nettoresultat | 12,0 | 12,8 | -6,3% |
Resultat per aktie, kronor | 0,88 | 0,94 | -6,4% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.