MTG slutför försäljning av ungersk fri-TV-verksamhet

Mediebolaget MTG har enligt pressmeddelande i dag slutfört försäljningen av sin fri-TV-verksamhet i Ungern till Sony Pictures Television Networks efter att ha fått godkännande av den ungerska konkurrensmyndigheten.

Den sålda verksamheten består av kanalerna VIASAT3 och VIASAT6, samt play-tjänsten Viasat Play. Affären aviserades första gången i februari.

“Verksamheterna kommer att avkonsolideras från MTG:s räkenskaper från 1 november. Transaktionens nettoeffekt kommer att redovisas som en engångseffekt i MTG:s resultaträkning”, heter det.

När affären meddelades tidigt i våras framkom att den sker till ett icke-tillkännagivet kontantbelopp. Inte heller i fredagens pressmeddelande nämns några finansiella effekter.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.