Rejlers
Nygammal vd ger vändning
Teknikkonsulten Rejlers har befunnit sig i en långvarig formsvacka, men en förändring kan nu vara på gång. Tidigare vd:n Peter Rejler är tillbaka efter ett kortare mellanspel av den tidigare Sverigechefen på Sweco, Eva Nygren. Syftet med att ta in Eva Nygren som vd var att skapa en större och mer centraliserad organisation. Denna modell blev dock inte framgångsrik på Rejlers, som tidigare förknippats med en mer decentraliserad företagskultur där ansvaret legat långt ut i organisationen.
Bolaget har nu tvingats ställa om och vrida tillbaka till den tidigare modellen, en kultur som Rejlers tidigare varit framgångsrika med. Under ett års tid har Peter Rejler ägnat tid åt omorganisering och att staka ut en ny väg för bolaget. I stora drag går den nya strategin ut på att kunna delta i större projekt. Samarbetet med partner ska utökas och fler underkonsulter ska användas för att kunna uppnå detta mål.
Strategiarbetet har hos Rejlers även resulterat i nya ambitiösa mål som går under kodbeteckningen 2020-3030-4040. Målsättningen är att öka omsättningen med 15 procent i snitt per år till 4 040 miljoner kronor och att antalet medarbetare ska växa med 10 procent till 3 030 senast år 2020. Bolaget återgår även till målet om en rörelsemarginal på 8 procent. Det är en lönsamhetsnivå som för branschen är relevant, men som Rejlers under de senaste tre åren inte varit i närheten av. Under fjolåret uppgick rörelsemarginalen till under 3 procent. Senast Rejlers låg på målnivån var 2011.
Vägen tillbaka till 8 procents marginal går via en inriktning på större projekt som ska ge förbättrad lönsamhet. Rejlers har en tradition av att vara starka inom områdena el och energi. Energieffektivisering är just ett område som ökar och där bolaget har stora möjligheter att växa. Tjänster för minskad energiförbrukning är ett typiskt område som kan expandera till övriga marknader. En annan marknad med tillväxtpotential är inom infrastruktur där stora investeringar planeras. Andra områden där Rejlers vill växa är inom fastigheter och telekom.
För Rejlers var fjolåret svagt. Kostnader för omstrukturering av den svenska verksamheten och integration av kontor i Norge tyngde verksamheten. Dessutom ingick en extra kostnad för ett dåligt projekt i Norge. Det finns dock glädjeämnen att ta fasta på, vilka bör förbättra bolagets resultat framöver.
Utvecklingen på samtliga Rejlers marknader, Sverige, Norge och Finland, går åt rätt håll. Den finländska marknaden är fortsatt tuff, men uppvisar en gryende form. I Norge lär det dröja något kvartal till innan lönsamhet nås, men för helåret bör det bli vinst. Den svenska verksamheten går även den bättre och bör gynnas av de omstruktureringar som gjorts. Rejlers ser också över möjligheten att göra förvärv. Marknaden är under konsolidering, och efter att ha tagit det medvetet lugnt under en period för att förbättra kassan ser bolaget nu över möjligheterna.
I jämförelse med sina större kusiner på börsen handlas Rejlers aktie med en viss rabatt. Den kan tyckas befogad då lönsamheten varit skral. Den nya strategin talar dock för en förbättring framöver. I takt med ökad lönsamhet sjunker p/e-talet snabbt till 11 nästa år, vilket medför en rabatt på 20 procent jämfört med ÅF och Sweco. Köp med riktkurs 125 kronor.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.