Riksbanken sänker räntebanan

Riksbanken sänker prognosen för reporäntebanan i samband med att man beslutat att lämna reporäntan sänks till -0,10 procent, köper statsobligationer för 10 miljarder och har beredskap att göra mer.

Av de analytiker i SIX News enkät som angett en förväntad räntebana spådde 10 av 11 att räntebanan skulle sänkas. En bedömare trodde att banan skulle lämnas i stort sett oförändrad men bedömde samtidigt att sannolikheten var större för en nedjustering än för en uppjustering.

Enligt reporäntebanan förväntar sig Riksbanken att styrräntan ligger vid -0,05 procent i genomsnitt under det första kvartalet 2015 (0,0 procent var bedömningen vid föregående möte).

Prognosen är -0,11 procent för det andra kvartalet 2015 (0,00), -0,12 procent för det första kvartalet 2016 (0,00) och 0,57 procent för det första kvartalet 2017 (0,74). Under det första kvartalet 2018 väntas reporäntan vara 1,43 procent i snitt.

I årsgenomsnitt väntar sig Riksbanken att reporäntan uppgår till -0,1 procent 2015 (0,0) och 0,0 procent 2016 (0,2). Årsgenomsnittet för 2017 förväntas komma att hamna på 0,9 procent (1,1).

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.