Kinnevik
Rocket värderas till 47 miljarder
Rocket Internet har satt prisintervallet för bolagets aktier till 35,50-42,50 euro per aktie. Detta motsvarar ett bolagsvärde före nyemissionen på 4,3-5,1 miljarder euro, motsvarande 39-47 miljarder kronor, efter full utspädning.
Det skriver Kinnevik i ett pressmeddelande.
Om den indikativa värderingen av Rocket Internet hade använts i Kinneviks bokslut per den sista juni hade Kinneviks totala redovisade värde för aktierna i Rocket Internet varit 5,3-6,7 miljarder kronor högre än det rapporterade värdet i delårsrapporten. Det motsvarar en ökning
av substansvärdet på 19,00-24,00 kronor per aktie.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.