Securitas
Securitas: Letar förvärv på tekniksidan
Bolaget letar fortsatt framförallt efter förvärv på tekniksidan, då man har som strategi att öka försäljningen inom säkerhetslösningar och teknologi.
“Vi har en hel del som vi jobbar med, framförallt på tekniksidan och en del på nya marknader också. Teknikbolag är inte så lätta att hitta till rätt pris, och det är helt omöjligt att bedöma om det kommer lossna eller inte under 2015”, säger vd Alf Göransson till SIX News under en telefonintervju.
Under rapportkonferensen uppger Alf Göransson vidare att man framförallt letar efter medelstora förvärv inom bolagets tre divisioner SSIA, SSE och SSNA.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.