Stora Enso planerar sälja fyra pappersanläggningar

Skogsindustribolaget Stora Enso planerar att avyttra fyra av sina fem pappersanläggningar för att fokusera på strategiska tillväxtområden. Det framgår av ett pressmeddelande.
Stora Ensos Annica Bresky
Annica Bresky, VD på Stora Enso. Foto: Tobias Ohls

“I linje med Stora Ensos strategi är papper inte ett strategiskt tillväxtområde för koncernen. Avsikten med försäljningen är att i linje med koncernens strategi fokusera på den långsiktiga tillväxtpotentialen för förnybara produkter inom förpackningar, bygglösningar och innovationer inom biomaterial”, skriver bolaget.

Anläggningarna som är föremål för försäljning  är Anjala i Finland, Hylte och Nymölla i Sverige samt Maxau i Tyskland. Bolaget har inte åtagit sig någon tidsfrist för när avyttringarna ska vara avslutade.

Den påbörjade försäljningsprocessen beskrivs inte ha någon omedelbar effekt på Stora Ensos pappersverksamhet som fortsätter att betjäna sina respektive kunder. Totalt sysselsätter divisionen Paper cirka 2 200 anställda och förra året uppgick omsättningen till 1 703 miljoner euro.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.