Systemair
Systemair ökade vinsten under Q3

”Förutom Västeuropa visade samtliga regioner god organisk tillväxt. Västeuropa var mest drabbat av komponentbrister och sjukfrånvaro, där var tillväxten endast 1%. Även i Sverige var vi drabbade av hög sjukfrånvaro. Fortsatta prishöjningar har genomförts under kvartalet på grund av ökande material- och fraktpriser”, säger Kasper.
Rörelseresultatet blev 131 miljoner kronor (108), med en rörelsemarginal på 5,8% (5,4).
Resultatet efter skatt blev 95 miljoner kronor (71), och per aktie 0,47 kronor (0,33).
Kassaflödet från löpande verksamhet uppgick till 27 miljoner kronor (245).
När det kommer till utsikterna har Systemair på grund av Ukrainakriget valt att avbryta sina leveranser till Ryssland och Belarus per 4 mars. Bolaget följer situationen och kommer utvärdera fortsatta åtgärder, enligt Kasper.
Annars har bolaget en fortsatt stark orderingång och historiskt hög orderstock. Komponentbristen är också fortsatt aktuell och väntas påverka leveranserna under en period framöver, heter det.
Systemair, Mkr | Q3-2021/2022 | Q3-2020/2021 | Förändring |
Nettoomsättning | 2 278 | 2 004 | 13,7% |
Rörelseresultat | 131 | 108 | 21,3% |
Rörelsemarginal | 5,8% | 5,4% | |
Nettoresultat | 95 | 71 | 33,8% |
Resultat per aktie, kronor | 0,47 | 0,33 | 42,4% |
Kassaflöde från löpande verksamhet | 27 | 245 | -89,0% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.