Vinsten stiger för Axfood

Dagligvaruföretagets vinst och omsättning steg under årets tredje kvartal.

Axfood redovisar ett resultat före skatt på 551 miljoner kronor (448) för det tredje kvartalet 2015.

Axfoods konsoliderade omsättning uppgick under perioden juli-september till 10.412 miljoner kronor (9.756), en ökning med 6,7 procent.

Omsättningen i egenägd detaljhandel ökade med 6,2 procent under perioden.

Omsättningen i jämförbara butiker ökade under perioden med 4,4 procent.

Rörelseresultatet för perioden uppgick till 552 miljoner kronor (453).

Resultatet efter skatt var för perioden 430 miljoner kronor (349) och resultat per aktie 2,05 kronor (1,66).

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.