Vinstbet i Kambi

PORTFÖLJEN. Vårt lilla bet i sportvadslagningsbolaget Kambi fick på kort tid ett oväntat bra utfall och vi väljer att sälja posten.
Vinstbet i Kambi - 151b145d-74d1-43d2-9323-18b2e4412957fitcroph450q80upscaletruew800s4f88e695138bd358510ea6cb0b51d1ce2254df94

Det var efter den dåliga halvårsrapporten som vi passade på att slå om och sätta ett köpråd på Kambi (börskurs 83,25 kronor 13/9-2017). </strong>Argumenten var flera:

  • Ett nytt avtal med 888 gjorde risken för att den kunden skulle lämna Kambi klart mindre.
  • Värderingen hade fallit ett par snäpp efter att aktien halverats under 2017.
  • Lönsamheten var onormalt hårt pressad av dåliga match-utfall och bör på sikt normaliseras.
  • Så smått närmar sig ett stort sportår (2018) vilket bör bli en katalysator för den största värdedrivaren i Kambi – att få in nya kunder.

Sedan dess är aktien upp runt 25 procent vilket vi främst tolkar så som drivet av att utfallen i viktiga fotbollsmatcher gått bookmakers väg i tredje kvartalet. Ett exempel är att Frankrike tappade poäng mot Luxemburg i VM-kvalet i fotboll. Den typen av skrällar gynnar Kambis kunder och därmed Kambi själva i och med att man delar intäkter med dessa.

Samtidigt finns några negativa punkter.

  • Den halvstora speloperatören Sky Betting and Gaming valde Kambis ärkekonkurrent SB Tech när de lanserar sportvadslagning i Tyskland. Efter avtal med Aspire Global och Evolve kan vi säga att trenden fortsätter att det är SB Tech – inte Kambi – som tar hem affärerna i Europa.
  • Idag meddelar Mr Green, befintlig Kambi-kund, att man ihop med ett externt bolag lanserar ny sportbok-funktionalitet. Enligt företrädare för Mr Green innebär detta inte att man är missnöjda med Kambi men vi ser det ändå som lite negativt att man vänder sig till andra för att utveckla sitt erbjudande här.

Detta plus att Kambi flaggat för att tredje kvartalet blir extra dåligt som följd av fullt genomslag för det nya (prispressade) 888-avtalet samt kursuppgången i aktien, ger oss intryck av att pusselbitarna börjar falla på plats för att förväntningarna på Q3 byggs upp lite väl mycket.

Om aktien kommer ned då kan det vara läge att se på Kambi igen.

Grundfrågan i caset är hur man ska tolka att SB Tech tar hem en hel del affärer under 2016–17 men Kambi få. Vi gissar att Kambi-ledningen spelar ett högt spel genom att i praktiken passa på affärer som innebär större kundanpassningar – vilket minskar skalbarheten i lösningarna. Det kan visa sig vara rätt medicin om Kambi lyckas bärga verkliga storkunder. Vi får se.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel finns på www.svd.se. I juli 2019 migrerades denna och ett tusental andra artiklar över från SvD till analystjänsten Börsplus och därefter (april 2020) till Affärsvärlden. I vissa fall har delar av dessa artiklar dessvärre inte följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla tabeller, bilder, formatering eller rutor med tilläggsinfo. Om du vill vara säker på att läsa en artikel med helt fullständig information bör du alltså söka rätt på ursprungsversionen på www.svd.se. Ett enkelt sätt att hitta dit är att via en sökmotor som Google söka på ”SvD Börsplus + [Bolag] och/eller [Rubrik]”.