Analys
Triss i val och spel på tur
Året har börjat nästan lika bra som fjolåret startade illa. Under 2017 års första två månader avancerade index knappt 5 procent. Här sammanfattar vi samt spekulerar kring några händelser som blir extra viktigt att hålla koll på framöver.
Vi såg rapporter komma in starkare än förväntat och en del bolag börjar växa i sina värderingar. Under februari månad har Börsplus haft svårt att hitta bra bolag till vettiga värderingar. Av den anledningen har vi landat i fler neutrala råd än vi hoppats. Så länge vi har en minusränta, politisk instabilitet och befinner oss i en högkonjunktur finns det mycket som talar för att det inte kommer bli enklare.
Reporäntan
Som de flesta spådde blev det ingen höjning av reporäntan i februari heller. Det är nu två år sedan Riksbanken fattade det historiska beslutet att införa negativ reporänta i Sverige. Samtidigt påbörjades kvantitativa lättnader för att ge en redan expansiv penningpolitik mer kraft. Riksbankens mål att försvaga kronan och öka inflationen har sipprat över till börsen i form av höga värderingar. Ett stort frågetecken är givetvis vad som kommer att hända när räntan börjar höjas. Men där är vi alltså inte och riskaptiten ser ut att hålla i sig även detta år.
Politisk instabilitet
Att börsen reagerar oförutsägbart på politiska händelser fick vi uppleva under förgående år med folkomröstningen i Storbritannien och det amerikanska presidentvalet, för att nämna två som fortsätter att ställa till marknadsoro. Trumps uttalande om infrastrukturinvesteringar och skattesänkningar har påverkat marknaden positivt och skapat optimism samtidigt som hinder för internationell handel skakat om negativt. Tittar vi på den amerikanska börsen, Dow Jones, och Trumps politik hittills är frågan om inte marknaden prisat in lite för mycket optimism. Det känns alltså helt omöjligt och meningslöst att spå hur de kommande trio-valen, Nederländerna, Frankrike och Tyskland kommer att påverka börsen. Dessutom har vi Grekland- och brexit-förhandlingar framför oss.
Trio-valen
Nederländerna, Frankrike och Tyskland är tre länder som alla är medlemmar i euro-zonen och vars val kan bli en rysare för börsen under året. Först ut är parlamentsvalet i Nederländerna den 15 mars. Därefter har vi Frankrike som har sin första presidentvalsomgång den 23 april och sin andra omgång den 7 maj. Sist men inte minst förbundsdagsvalet i Tyskland den 24 september. På grund av valsystemet känner marknaden störst oro för presidentvalet i Frankrike. En joker i spelet kan bli om vi får ett extraval i Italien, som kanske blir den största risken vad gäller euroutträde. Generellt finns en oro att de europeiska väljarna influeras av britterna och amerikanerna.
Grekland
Greklands ekonomiska kris är fortsatt ett orosmoln för börsen och i sommar ska ungefär sju miljarder euro betalas tillbaka. Under februari hade euroländernas finansministrar ett möte i Bryssel om Greklands senaste krispaket och det slutade med klartecken att låta förhandlare diskutera vidare i Aten senare i vår. Förhandlarna för euroländerna och internationella valutafonden, IMF, ska arbeta med grekiska myndigheter om ytterligare strukturreformer av skatte- och pensionssystemet och om reglerna på arbetsmarknaden. De senaste åren har pensionerna sänks till nästan hälften och lönerna har fallit med ungefär 40 procent. Fokuset ska nu flyttas från åtstramningar till reformer.
Hittills finns alltså ingen politisk överenskommelse på plats, men överenskommelsen om fortsatt diskussion skapade en försiktig optimism. Men blir det ingen lösning kan man inte utesluta att Grekland måste lämna euro-zonen och då kommer börserna ta stryk.
Brexit
I Storbritannien räknar man nu med en hård brexit. Engelska parlamentet ska i mars månad ge sitt godkännande för att inleda förhandlingarna om brexit. Detta behövs för att kunna påbörja ett utträde i EU som sedan ska slutföras inom två år enligt artikel 50. En stor fråga för den brittiska regeringen har varit i vilken ordning de ska förhandla. Britterna har velat förhandla om allting på en och samma gång, medan EU velat dela upp och förhandla om en sak i taget. Först ”skilsmässan”, hur mycket de ska betala och sist handelsrelationer. Det blir en spännande tid framöver, inte minst för primärminister Theresa May och brexit minister David Davids. Det är många pusselbitar som ska falla på plats och Tony Blair, den forne premiärministern, är nog inte den enda som föredrar ett ”bremain”.
Spelutredningen
På hemmaplan väntas den svenska spelutredningen presentera sina slutsatser senast den 31 mars i år. Det har varit en utdragen utredning och många spelaktörer står nu på tårna inför resultatet. Cherry, Betsson, Leovegas, Mr Green, Kindred och andra har alla en stor del av sin verksamhet i Sverige.
Planen är att införa ett licenssystem så att staten kan återta kontrollen och stänga ute oseriösa aktörer. Vilket bör tala för mindre konkurrens för stora seriösa aktörer. Men svårare för till exempel bolag som sysslar med affiliate i och med tuffare regleringar.
En viktig fråga är hur beskattningen av licenstagare ser ut. En annan vilka former av begränsningar kring marknadsföring och eventuellt vissa produkter, som nätkasino, som blir aktuella. Stalltipset för dagen tycks vara att skatten hamnar kring 15–17 procent av spelintäkterna – en nivå som branschen troligen skulle vara nöjd med.
Om sedan utredningen även mynnar ut i en lag och i så fall införs återstår sedan att se. Den lär dock ha stor påverkan på sentimentet kring spel-aktierna på börsen. Hittills har vi på Börsplus varit försiktiga och har inga spelbolag i portföljen.
BÖRSPLUS PORTFÖLJ
Portföljen var per den 28 februari upp 4,7 procent sedan årsskiftet jämfört med index som var upp 2,5 procent. Tittar vi endast till februari månad var index upp 2,3 procent och Börsplus portfölj upp 0,2 procent. Ework har gått om Bahnhof som största innehav i februari månad.
Förändringar sedan årsskiftet:
TOMRA
I slutet på januari lyfte vi in norska Tomra, som Börsplus ser som ett riktigt kvalitetsbolag till en rimlig prislapp, till portföljen. Läs kommentaren kring köpet här.
MOBERG PHARMA
Vi tog hem lite av vinsten vid två tillfällen. Sammanlagt har vi sålt knappt hälften av innehavet i Morberg Pharma som gått som tåget sedan vi uppmärksammade aktien i somras. Aktien är upp 64 procent i takt med att två saker har hänt.
TRIGON AGRI
Vi köpte en liten post till Börsplus portfölj. Vår plan med innehavet i Trigan Agri är att äga aktien i 6–12 månader och hoppas att marknaden och verksamheten under den perioden hinner bevisa vår investeringstes som rimligt riktig.
Om aktieportföljen
Aktieportföljen startades den 30 december 2015 med 100 000 kronor som ligger på en depå hos Nordnet.
Depån kan följas via tjänsten Shareville och när depån avvecklas kommer avkastningen skänkas till välgörenhet.
Flera av aktieinnehaven återfinns även i skribenternas privata aktieportföljer vilka alltid redovisas öppet.
Syftet med aktieportföljen är att vara en inspiration för privatsparare som dock alltid måste fatta egna beslut på egen risk. På längre sikt syftar portföljen också till att vara en måttstock för att kunna bedöma och utvärdera SvD:s aktieanalyser.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.