SKFs nya miljardköp

SKF har träffat avtal om att förvärva det amerikanska smörjsystemföretaget Lincoln Industrial för 1 miljard dollar.

Förvärvet förutsätter nödvändiga myndighetsgodkännanden.

Det framgår av ett pressmeddelande. Lincoln Industrial har cirka 2.000 anställda och för 2010 räknar företaget med att uppnå en försäljning på närmare 400 miljoner dollar med en rörelsemarginal på cirka 24 procent.

SKF förväntar sig uppnå betydande synergier genom förbättrade försäljningsmöjligheter och större effektivitet. Affären kommer att innebära organisk tillväxt och finansieras med befintlig kassa och kreditlöften vid avslut.

“Lincoln Industrial kompletterar SKF:s nuvarande smörjsystemverksamhet mycket väl, med begränsad överlapp av produkter och geografisk täckning”, skriver bolaget som också pekar på att förvärvet ökar den geografiska närvaron med försäljning i Nordamerika och Asien och utvidgar verksamheten inom fordonseftermarknaden i USA.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.