Vad hände sen?
Brock till ABB
I nummer 51/2015 uppgav källor till Affärsvärlden att ABB:s storägare Investor hade velat ha Gunnar Brock som ordförande i kraft- och automationsjätten. Brock fick ingen plats i styrelsen då. Men inom kort är det dags. I förra veckan nominerades han till styrelseledamot i ABB.
Impopulärt förslag
I förra veckan offentliggjorde SNS en rapport där organisationen ville avskaffa det populära ISK-kontot. I rapporten föreslås att beskattningen harmoniseras med den övriga kapitalinkomstbeskattningen, vilket skulle innebära att ISK och kapitalförsäkringar försvinner. Det är långt ifrån säkert att SNS får gehör. ”Kapitalbeskattning är svårare i dag än det var på 1990-talet, därför att världen är så mycket mer globaliserad och kapital är väldigt rörligt”, sa Magdalena Andersson till Affärsvärlden 2015. Strax efter skrev Affärsvärldens Johan Högberg att Sverige var ett skatteparadis för förmögna. Den nya vänsterregeringen tycktes ha resignerat.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.