Älskar du journalistik, börs och ekonomi?

Affärsvärlden har utsetts till Sveriges bästa affärsmagasin i 21 år i rad. Otaliga av Sveriges främsta makthavare och journalister har arbetat hos oss. Är du nästa?

Via magasinet, sajten, nyhetsbrev och sociala kanaler bevakar Affärsvärlden börs, finans, ekonomi och politik. Nu söker vi en webbredaktör och reporter för ett vikariat.

Tid:  Till och med 5 januari 2018.

Vem: Du är börsintresserad ekonom eller journalist i början av din karriär. Du har ett stort intresse för journalistik, är utbildad ekonom eller journalist och har intresse för börs och finans. Du arbetar i högt tempo, är datorvan, orädd och snabb på telefonen.  Du trivs med att arbeta med sociala medier och gillar att arbeta i en liten kreativ organisation.

Intresserad? Hör av dig till:

Erik Wahlin, chefredaktör och ansvarig utgivare.

erik.wahlin@affarsvarlden.se

T 0735 00 1175

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.