Bank spår samma öde för Apple som för Nokia
Berenberg menar att Apple kan komma att gå samma öde till mötes som finska Nokia, den forna mobiltelefonjätten som var solklar marknadsledare år 2000 men sedan tappade positionen till Apple och Samsung. Det skriver Dow Jones Newswires.
Berenberg konstaterar att Kina nu står för mer än 70 procent av Apples tillväxt, jämfört med 55 procent under de föregående kvartalen. Nokia hade liknande siffror i Kina och Indien under dess storhetstid, påpekar Berenberg.
Berenberg lyfter också fram att Huawei, som just anställt en av Apples före detta designers för att snygga upp sina telefoner, tar marknadsandelar i Asien med volymer som är upp över 80 procent från förra året. Samtidigt väntas Samsung, Xiaomi, HTC och andra leverantörer ytterligare begränsa Apples marknadsandel.
Berenberg har säljrekommendation på Apple med en riktkurs om 85 dollar. Aktien stängde på strax över 120 dollar i går. Berenberg ser därmed en nedsida på nästan 30 procent i aktien.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.