Därför faller börsen
Terminerna för de ledande europeiska indexen pekar på nedgångar när handeln i Europa ska inledas på tisdagen. USA-börserna försvagades efter Europastängningen på måndagen och i Asien har ett börsfall i Kina skapat oro.
En knapp halvtimme före öppning var terminerna för DJ Euro Stoxx 50 ned 0,8 procent, CAC 40 Index var 0,9 procent lägre och DAX Index terminen hade tappat 0,8 procent.
Börserna i New York slutade kring oförändrat eller marginellt lägre under måndagens handelssession sedan investerarna intagit en något mer försiktig hållning efter den senaste tidens starka utveckling. Främst var det konsumentrelaterade aktier som tyngde inför den statistik som kommer i veckan.
Dow Jones slutade oförändrat, vilket var en klar försvagning jämfört med vid europeisk stängning då indexet var kring +0,7 procent. S&P 500 och Nasdaq Composite tappade båda 0,1 procent.
På de asiatiska börserna har det varit nedgångar under natten sedan ett nytt fall på de kinesiska aktiemarknaderna skapat oro. En halvtimme för stängning hade Shanghai Composite Index fallit nära 4 procent sedan premiärminister Wen Jiabo sagt att den ekonomiska situationen är “mörk” och efter att flera bolagsrapporter blivit en besvikelse. Nikkei 225 stängde 0,8 procent lägre.
För svensk del har Peab redovisat ett resultat före skatt på 518 miljoner kronor för det andra kvartalet. Analytikers snittprognos låg enligt SME Direkts sammanställning på 489 miljoner kronor före skatt. Nettoomsättningen understeg däremot konsensus.
“Det var bra orderingång, bra byggmarginal och bra riskprofil på bostadsbyggandet, det vill säga väldigt hög andel sålt”, säger en analytiker som konstaterar att industridivisionen däremot rapporterade svagare siffror.
New Wave har redovisat ett resultat före skatt på 82,6 miljoner kronor för det andra kvartalet. Analytikerna hade i snitt räknat med ett resultat på 91,8 miljoner kronor, enligt SME Direkt. Omsättningen var också lägre än förväntat.
Nomura har sänkt rekommendationen för Volvo till neutral från tidigare köp men samtidigt höjt riktkursen till 65 kronor från 55 kronor.
Bank of America/Merrill Lynch har i en genomgång av verkstadssektorn gjort flera rekommendations- och riktkursförändringar på svenska bolag. Atlas Copco höjs till köp från tidigare neutral med riktkursen 100 kronor från 90 kronor. Assa Abloy sänks till neutral från tidigare köp med riktkursen 130 kronor från 135 kronor.
JP Morgan har sänkt sin rekommendation för den europeiska metall- och gruvsektorn till neutral och höjt sin rekommendation för den europeiska telekomsektorn till övervikt.
Tisdagens agenda bjuder för svensk del på tre konjunkturprognoser, från SBAB, Erik Penser Bankaktiebolag respektive Svenskt Näringsliv.
Från USA kommer S&P/Case Schiller husprisindex klockan 15.00, som väntas visa att huspriserna i 20 storstadsområden sjönk med 16,4 procent i juni jämfört med motsvarande månad 2008, enligt Bloomberg News prognosenkät. Bostadsstatistik från FHFA klockan 16.00 väntas visa en prisuppgång på 0,4 procent i juni, jämfört med i maj.
Dagens tyngsta siffra kommer klockan 16.00 i form av de amerikanska hushållens konfidensindikator som väntas ha stigit till 47,9 i augusti från 46,6 i juli.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.