Kursdubblarna i skogen

En korg med värld­ens största skogs- och pappersbolag har varit en god investering, visar Affärsvärldens sammanställning.

Sedan de första signalerna om lägre tryckpapperskonsumtion syntes för 25 år sedan har den globala marknaden genomgått ett stålbad. I Sverige har skogens andel av den totala exporten minskat till 11 procent jämfört med 20 procent 1980. Men nu ser det ut som att skogsindustrin lämnat de pressade krisåren bakom sig.

I vår sammanställning av världens största skogs- och pappersbolag väntas inget av dem redovisa förlust nästa år. Noterbart är även den generellt starka kursutvecklingen de senaste tre åren. Bland annat Billerud Korsnäs samt finska UPM-Kymmene och Metsä har visat tresiffrig avkastning. Från den nordiska marknaden finns även Holmen, Metso och Stora Enso representerat, alla med avkastning kring 30–50 procent de senaste tre åren.

En förklaring till att Holmen släpat efter är att de fortfarande äger och driver såväl pappers- och massabruk som sågverk och skog. Det har inte varit lika lyckat som Billerud Korsnäs ökade fokus på konsumentsegmentet. Numera konsumentbolagsklassi­ficerade SCA har lämnats utanför sammanställningen.

Trots en god kursutveckling är värderingarna i branschen fortsatt på rimliga nivåer. Ett genomsnittligt ev/ebit på 11,6 för innevarande år framstår som aptitligt på en högt värderad ­aktiemarknad.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Curasight