Sjunkande småhuspriser
Småhuspriserna i Sverige sjönk under årets första kvartal. Men inte överallt.
Mellan första kvartalet 2019 och fjärde kvartalet 2018 redovisas sjunkande priser i 13 av landets 21 län, enligt Statistiska centralbyrån. I sex län redovisas stigande priser. Den största prisnedgången på länsnivå står Västerbottens och Norrbottens län för, med en nedgång på 5 procent. Den största uppgången noteras i Dalarnas län, där priserna steg med 3 procent. För storstadsregionerna Stor-Malmö, Stor-Stockholm och Stor-Göteborg varierade prisförändringarna från minus 1 till plus 2 procent.
Sett till årsbasis, det vill säga första kvartalet 2019 jämfört med motsvarande period i fjol, steg priserna i tolv län – och sjönk i åtta län. Den största prisuppgången redovisas i Blekinge, Kronobergs och Värmlands län, med en uppgång på 5 procent. Mest sjönk priserna i Västerbottens och Västernorrlands län, där de gick ned med 5 procent. I Stor-Göteborg och StorMalmö steg priserna med 2 respektive 1 procent, medan de sjönk med 3 procent i Stor-Stockholm.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.