Vd brottsmisstänkt – aktien slaktas

(Uppdaterad) Fingerprint Cards vd Johan Carlström är misstänkt för insiderbrott. Aktien faller handlöst i den inledande handeln.

Igår, onsdag, rapporterades att en tidigare ledamot i Fingerprint Cards styrelse satt anhållen misstänkt för insiderbrott. Senare på dagen börsstoppade aktien, utan förklaring. I dag skriver bolaget i ett pressmeddelande att även vd Johan Carlström är misstänkt för samma brott.

”Fingerprint Cards bekräftar att en före detta styrelsemedlem och aktieägare i bolaget är under utredning för insiderbrott. Även bolagets vd är under utredning för insiderbrott”, heter det bland annat i pressmeddelandet.

Samtidigt meddelas att bolaget ska starta en egen utredning kring händelserna som ska gå parallellt med Ekobrottsmyndighetens utredning. Styrelsen har utsett bolagets teknik- och strategichef Jörgen Lantto till tillförordnad vd.

Det är inte första gången Fingerprint Cards är i blåsväder. I våras dömde Svea hovrätt en tidigare medlem i Fingerprint Cards ledningsgrupp till ett års fängelse för insiderbrott.

Bolaget var även i centrum för en informationsskandal i vintras då någon skickade ut ett falskt pressmeddelande om att det förelåg ett uppköpsbud på bolaget.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.