Addlife
Addlife köper Vision Ophtalmology Group för 1,7 miljarder kronor

Vision Ophtalmology erbjuder lösningar för oftalmologi samt produkter, service och rådgivning inom ögonkirurgi. Det har verksamhet i Schweiz, Tyskland, Storbritannien och Polen. Bolaget sysselsätter 190 personer och har en omsättning på cirka 700 miljoner kronor.
Addlife ser på affären som ett strategiskt förvärv där man får ett nytt terapeutiskt område i oftalmologi.
“Vi har sedan en tid varit intresserade av oftalmologimarknaden. Segmentet har alla viktiga egenskaper för att passa vår affärsmodell och det stärker vår position som en oberoende europeisk nischaktör inom life science”, säger Addlifes VD Kristina Willgård.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.