Affärsvärlden nr 20, 2017

Här är ett urval av innehållet i detta nummer.
Affärsvärlden nr 20, 2017 - afv-nr-20-2017_binary_6848871.jpg

CHEFRED: Ett litet tips till Stefan Persson

FÖRST & FRÄMST: Lönsamma laxarPå tjugo år har Norge byggt en global storindustri. Nu är laxen inte ens billig längre.

POLITIK: Bäddat för en svensk Macron

MAKRO: Marxism i tiden

REPORTAGE: FirmafestenWoodstock för kapitalister. Så brukar bolagsstämman i Warren Buffetts investmentbolag Berkshire Hathaway kallas bland investerare. Affärsvärlden var där.

INTERVJU: Redo för comebackFuktspecialisten Munters köptes ut från börsen 2010 efter en budstrid. Sju år senare tar vd John Peter Leesi bolaget till börsen igen.

FOKUS: AlkemisternaÄnnu har ingen lyckats göra guld av järn – men finanskändisarna bakom Abecede är på god väg att lyckas. Förhandlingarna om den sista stora pusselbiten, gruvan i Kaunisvaara, är inne i ett slutskede.

AKTIEPORTFÖLJEN: Nya rapportbesvikelserDanska Pandora och Mekonomen nådde inte upp till rapportförväntningarna i förra veckan.

AKTIER:

Snabbväxare med mer att geLeovegas växer mycket snabbt och med en stadig kassa väntar fler förvärv. Trots kursrusningen finns mer att ge i aktien. 

Portfölj utan rabattStjärnorna har stått rätt för Industrivärden och substansrabatten är borta. Perfekt läge att sälja maktbolaget. 

Värderingen kyler het aktieKlimatfixaren Munters gör comeback på börsen efter sju års bortavaro. Prislappen är i högsta laget. Bättre köptillfällen väntar längre fram. 

Immun mot bakslagEn färsk cancerstudie lyfter Astra Zeneca. Kursutvecklingen ger en försmak av vad som kan vara att vänta i höst. 

FÖRVALTAREN: ”Bra avkastning i Telia”

VECKANS DATA: Börsens starkaste finanserNär optimismen är som störst kan det vara läge att söka sig till trygga hamnar med starka balansräkningar.

UPPFÖLJNING: Ekologiskt köpråd höll

PLATINUM:

”Härligt att känna sig stark”I över femtio år har hon upprepat att regelbunden träning ger resultat. Sveriges gympadrottning Susan Lanefelt ger tio klasser i veckan och missar aldrig en dans. 

Att tvinga kroppen att fortsättaDet är ofta mer än dubbelt så långt som maraton och mentalt mycket ­tuffare.Ultralöpningen tänjer på gränserna och växer sig allt starkare. 

För nybörjare och veteranerFrån sextimmars i Sörmland till klassikern Spartathlon i Grekland. För den tävlingssugne ultralöparen råder det inte brist på alternativ. 

BÖRSGOLVET: ”Resurs säljer Solid Försäkring”

Prenumeranter kan läsa artiklarna genom att trycka på länkarna.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund