”Det ryktas om bud på Rottneros”
Härligt. Solen skiner och börsen har vaknat till liv. Och dessutom missade kollegorna, som satt och solade i St Moritz eller Åre, uppgången. Golvets vänner är ovanligt uppåt.
–?Riskviljan har tilltagit ordentligt. Folk i staterna och även här hemma köper högbeta och täcker febrilt korta positioner, säger en nöjd trottoar-espresso.
Dessutom puttrar det lite här och där, särskilt när det gäller småbolagen. Det ryktas exempelvis om att doldisen Thomas Onstad, och hans Arctic Paper, ska plocka in de 80 procent av Rottneros han inte redan äger.
–?Arctic, som nyligen har noterats i Polen, saknar massa. Råttan skulle passa finfint, säger en rutig skjorta från Turnbull & Asser.
–?Dessutom har aktien stängt onaturligt svagt, Morgan Stanley har tryckt ned den sent på eftermiddagen i flera dagar. Okej, det kanske är konspiratoriskt, men visst är det logiskt om man vill lägga bud och få premien att se fin ut, säger rutan.
I spelbranschen finns också några heta uppköpskandidater.
–?Spelbranschen är på väg att mogna och det betyder fusioner och uppköp framöver. Några solklara kandidater är Betsson och Unibet. Men även i Entraction finns samma grundcase: bra kassaflöden, inga skulder och ingen huvudägare som spjärnar emot, säger en high roller.
En förvaltare i stilettklackar från Christian Louboutin verkar snarare nervös när det gäller Entractions framtid.
–?Allt fokus verkar ligga på nya kunder, som man aldrig bearbetat. Samtidigt minskar pokernätverket, som har varit bolagets styrka. Jag är allvarligt oroad, vad händer om nysatsningarna på bingo och kasino slår fel? undrar klacken.
Ett annat bolag som skulle kunna plockas ut är Dibs, verksamt inom betaltjänster på nätet.
–?De har en riktigt bra verksamhet, som blir allt hetare. Men bolaget skulle komma betydligt mer till sin rätt i en större struktur, säger en samlare av japansk whisky.
Lundin Petroleums avknoppning av den brittiska verksamheten var ju trevlig, men det hade kunnat vara bättre enligt en förvaltare med friplåtar till Melodifestivalen.
–?Det snackades om att den norska verksamheten också skulle ha ingått. Det skulle ha skickat upp aktien till närmare 75 kronor skulle jag tro, säger friplåten besviket.
Lupe försökte ju bli av med verksamheten tidigare, via notering av Viking Oil & Gas. Då fick man inte tillräckligt betalt och drog i nödbromsen.
En banker med Oman-bränna har hittat ett hett case.
–?Raysearch har äntligen börjat leverera sina Vmat-system, som de talat om sedan 2007. Bara de nya systemen skulle kunna sälja för tre, fyra gånger omsättningen 2009, och då har de ändå licensintäkter för gamla prylar också, säger brännan.
–?Dessutom har Raysearch nu minimiavtal med sina kunder. Det är ett tecken på en stark marknad, annars skulle motparten aldrig gått med på det. Dessutom får det kunderna att lägga in en högre växel, säger bankiren som också tror att chansen är stor att det blir Raysearch som får leverera till det nya protoncentret i Uppsala.
Innan året är slut ska den prestigeordern vara klar.
Höga direktavkastningar är i ropet och när de kombineras med hög tillväxt blir det reflexmässigt tryck på köpknappen.
–?Strunta i strulet med Koponen, Tele 2 tuffar på bra med en tf vid rodret. I dag är yielden behagliga 5,2 procent. Bolaget är ett klockrent Rysslandscase, förra året låg kundtillväxten på typ 40 procent och rallyt lär fortsätta i år, säger en gigantisk räkmacka med hemmagjord majonnäs.
Miljöbolag och cleantech är däremot något att se upp med.
–?Kolla på solcellsbolagen och liknande, det är samma värderingar som under it-haussen. Om det nu finns något e i p/e-talet att räkna på över huvud taget, säger en benig piggvar.
Nu ska det bli ännu mer cleantech på börsen. Inte nog med att O2 och Arise noteras:
–?I förra veckan blev det klart att Rabbalshede Kraft valde Carnegie som finansiell rådgivare inför sin notering, som de hoppas kunna genomföra före midsommar, säger ett par solglasögon från Prada.
Det blir till att ligga i.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.